A demonstrációt a Szülői Közösségek nevű civil közhasznú szervezet készíti elő két hete, amióta nyilvánvalóvá vált, hogy az egyházak nem tudják feltartóztatni azt a kormányszándékot, hogy 2006-ban is jelentős finanszírozási forrásokat vonjanak el a felekezeti fenntartású közoktatási intézményektől. A békés tiltakozó rendezvény holnap 11 órakor Budapesten, a Felvonulási téri Regnum Marianum-keresztnél lesz. Tavaly decemberben is volt hasonló tüntetés az egyházi iskolák létéért, akkor az elvonások fő ideológiai fészke, az Oktatási Minisztérium előtt. Mintegy 14 ezer résztvevő zsúfolódott össze a szűk Szalay utcában, nyilvánvaló, hogy idén e tapasztalatból is okulva változott meg a helyszín. Lapunknak Hardy F. Gábor, a Szülői Közösségek elnöke húszezresre becsüli a pénteki megmozdulás várható lélekszámát. A szervezők azt kérik a résztvevőktől, hogy ne dőljenek be az esetleges provokátoroknak. Tavaly mindenesetre senki sem próbálta megzavarni, vagy – legalábbis a helyszínen – rossz hírbe hozni a köztéri rendezvényt.
Hétfőn Magyar Bálint oktatási miniszter felszólította az iskolákat, hogy ne használják a gyermekeket politikai díszletként különféle demonstrációkhoz. Az Országos Sajtószolgálatnál publikált nyílt leveléből hamar egyértelművé vált, hogy igazából a pénteki demonstráció zavarja. A miniszter idézett egy birtokába került levélből, amelyet a szentendrei ferences gimnázium igazgatója írt a diákok szüleinek. A miniszternek a következő dokumentumrészlettel van baja: „Mint köztudott, a kormány újabb pénzelvonást kíván tenni 2006-ban. Az egyházi iskolák fejkvótájának újabb lefaragását tervezik. Ezzel az intézkedési tervezettel még jobban el kívánják lehetetleníteni az egyházi oktatást és az intézmények fenntartását. Ezért immár második ízben a Szülői Közösségek felhívására 2005. december 16-án délelőtt demonstrációt szerveznek a Felvonulási téren a Regnum Marianum-keresztnél, ahol iskolánk is részt kíván venni. Amennyiben hozzájárul ahhoz, hogy gyermeke ezen az eseményen részt vehessen, úgy a csatolt nyilatkozatot kérném kitölteni és az osztályfőnöknek visszaküldeni. Természetesen abban az esetben, ha nem engedélyezik, semmiféle következménye nem lesz a gyermek részére.”
Magyar erre az egy levélre építette föl hétfői rosszallását, amelyet egy nappal később a történelmi felekezetek vezetőinek írt felhívásában is megismételt. Érvelésének lényege: „A törvény értelmében nem kényszeríthető sem a szülő, sem a gyermek politikai hovatartozásának megvallására, ám egy ilyen nyilatkozat nem más, mint ennek közvetett eszközökkel történő kikényszerítése. Ráadásul tanítási idő alatt tartanák a demonstrációt, holott tanítási időt, napot megszakítani ilyen, nem a tanítással összefüggő eseménnyel szintén törvénytelen.”
Sokakat meglepett, hogy az oktatási tárca vezetőjének ilyetén megnyilvánulása részben egybecseng az oktatási jogok parlamenti biztosának idevágó álláspontjával. Aáry-Tamás Lajos egyfelől messzemenően elismeri a gyermekek egyesülési és békés gyülekezési jogát. Másfelől azonban hangot ad annak a véleményének, hogy mivel a tanuló függő helyzetben van az iskolai vezetéstől és a pedagógusoktól, az adott esetben bajos a gyülekezési jogot önkéntesen gyakorolniuk.
Minderről Hardy F. Gábor, a Szülői Közösségek elnöke, jogász azt fejtette ki lapunknak: nem politikai rendezvényről van szó, az egyházi intézmények fennmaradásáért tartják a demonstrációt, amelyet a szülők szerveznek, és elsősorban őket és az érintett pedagógusokat várják. Ha az egyházi iskolába járó gyermekek szülei magukkal kívánják vinni a gyermeküket, ez is megtehető, csakúgy, mint az, hogy a pedagógus kíséretében vegyenek részt a tanulók az eseményen. Ez esetben viszont ajánlatos, hogy adjon a felügyeleti jogot ellátó szülő írásos hozzájárulást.
Hardy rámutatott, az iskolaigazgatóknak saját hatáskörükben joguk van évi több nap tanítási szünetet elrendelni. Nevetségesnek nevezte, hogy némelyek nyomásgyakorlást emlegetnek, hiszen azok a szülők, akik felekezeti iskolába íratták a gyermeküket, értékirányultság alapján választották az adott intézményt, hogyne féltenék tehát annak létét.
Kissé megdöbbentő, hogy Magyar Bálint nem reagált ilyen vehemensen, amikor pártbeli társa, Hankó Faragó Miklós SZDSZ-es politikai államtitkár látogatott el egy iskolába, és akkor sem, amikor Dobrev Klára, a miniszterelnök felesége és Lamperth Mónika (MSZP) belügyminiszter tartott példabeszédet a gyerekeknek.
A drogliberalizációt sürgető liberális párt szakminisztere végül is helyeselte Hankó Faragó Miklós igazságügyi politikai államtitkár előadásait, pedig az oktatási ombudsman súlyos aggályainak adott hangot az ügyben.
Hankó Faragó eredetileg a szombathelyi Simon István Általános Iskolában és a Nagy Lajos Gimnáziumban tartott volna drogügyi felvilágosító előadást, végül azonban csak a középiskolai rendezvényre került sor. Az Oktatási Minisztérium azonban nem lépett fel a rendezvény ellen, mondván, az iskola nem tartozik beszámolási kötelezettséggel a tárcának. Úgy érvelt, a fenntartó felelőssége, hogy tanítási időben kik tarthatnak előadást az intézményben. Az illetékesek hozzátették: Hankó Faragó Miklós előadása kapcsán a közoktatási törvény tilalmait nem szegte meg az iskola.
Hasonló volt a helyzet a Gyurcsány Ferenc miniszterelnök felesége, Dobrev Klára, illetve Lamperth Mónika belügyminiszter Mikulás napján, a kaposvári Toldy Miklós Általános Iskolában és Gimnáziumban tett látogatása kapcsán is. A rendkívüli osztályfőnöki órán a belügyminiszter az alkotmányjogról, a miniszterelnök felesége pedig az egészséges táplálkozásról beszélt a gyerekeknek. Magyar Bálint nem talált semmi kivetnivalót a politikusok látogatásában, holott Aáry-Tamás Lajos szintén politikailag aggályosnak nevezte azokat.

Mutatjuk, hogyan került Gyurcsány és a Momentum a totális süllyesztőbe