Al Capone és Machine Gun Kelly – ők voltak az Alcatraz leghíresebb lakói

Donald Trump elnök nemcsak újranyitná, hanem lényegesen kibővítené és teljesen újjáépítené Alcatrazt. A hírhedt börtönsziget 1986 óta nemzeti emlékhelyként működik.

2025. 05. 11. 6:12
Fotó: TAYFUN COAYKUN Forrás: ANADOLU
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mint mi is megírtuk korábban Donald Trump amerikai elnök, bejelentette, hogy tervezi az Alcatraz amerikai volt börtönsziget újranyitását. Lényegesen kibővítenék és felújítanák, hogy megfeleljen a jelenlegi standardoknak.

A híres/hírhedt amerikai börtönsziget, az Alcatraz
A híres/hírhedt amerikai börtönsziget, az Alcatraz
Fotó: AFP

Az elnök bejelentése szerint nemcsak egyszerűen újranyitnák, hanem lényegesen kibővítenék és teljesen újjáépítenék az Alcatrazt.

A terveken a Szövetségi Büntetés-végrehajtási Hivatal, az igazságügyi minisztérium, az FBI és a belbiztonsági minisztérium dolgozna együtt.

Az Alcatraz-sziget (vagy egyszerűen Alcatraz, a popkultúrában elterjedt neve szerint „a Szikla”) kis sziget a San Francisco-öböl közepén, Kalifornia államban. Először világítótorony, majd katonai erődítmény, később börtön volt, ma múzeum és 1986 óta nemzeti emlékhely. A Nemzeti Park Szolgálat (angolul National Park Service, NPS) gondozza, és a Golden Gate National Recreation Area része. A leghíresebb bűnözők, akik az Alcatrazban töltötték a büntetésüket, eléggé különbözőek voltak.

Az Alcatraz volt lakói

  • Al Capone

Az Alcatraz egyik leghírhedtebb elítéltje nem más volt, mint a maffiafőnök, Al Capone. A gengsztert adócsalás miatt tudták elítélni 1931-ben. A jelenlegi szervezett bűnözés alapjainak lefektetőjét úgy is ismerték, mint „a Sebhelyesarcú”. 

Al Capone több amerikai börtönben is megfordult, mielőtt véglegesen az Alcatrazba került volna. 1931-ben adócsalás vádjával emeltek ellene vádat. Bár június 16-án bűnösnek vallotta magát, a bíró később kijelentette, hogy őt nem köti semmilyen korábban kötött megállapodás. A vádlottnak ezt követően mégis ártatlansági nyilatkozatot kellett tennie.

Október 18-án végül elítélték, és 11 év szövetségi börtönbüntetést szabtak ki rá. Emellett letöltötte egy korábbi, hat hónapos büntetését is, amelyet a bíróság megsértéséért kapott. Fellebbezése idején Caponét a Cook megyei börtönben tartották fogva, Illinois államban.

Börtönbüntetését az atlantai szövetségi börtönben kezdte meg, azonban 1934-ben átszállították az Alcatraz szigetére. Az áthelyezésre azt követően került sor, hogy felmerült a gyanú: Capone befolyását felhasználva különleges bánásmódban részesült más intézményekben

 – írja a History.com.

Jó magaviselete miatt Capone 1939-ben szabadult az Alcatrazból. Utolsó évét az intézet kórházában töltötte, mivel szifilisz következtében súlyos egészségi állapotba került.

Szabadulása után már nem tért vissza korábbi bűnözői életmódjához. 1946-ban egy baltimore-i pszichiáter egy 12 éves gyermek szellemi szintjét állapította meg nála. Élete hátralévő részét feleségével és közeli családtagjaival együtt Floridában, a Miamitól nem messze fekvő Palm Islanden töltötte. Míg végül 1947-ben meghalt tüdőgyulladásban és sztrókban.

Al Capone a hírhedt bűnöző
Al Capone, a hírhedt Alcatraz-fogoly
Fotó: AFP
  • George „Machine Gun” Kelly

George Kelly feleségével, Kathryn Kellyvel együtt 1933. július 22-én elrabolta Charles F. Urschelt, az oklahomai üzletmágnást, valamint annak társát, Walter Jarrettet. Az emberrablásban régi bűntársa, Albert Bates is közreműködött.

Július 26-án Urschel közeli barátja, J.G. Catlett csomagot kapott, amelyet maga Urschel írt. A levélben arra utasították Catlettet, hogy utazzon Oklahoma Citybe, és ne lépjen kapcsolatba az Urschel családdal. A csomagban egy kétszázezer dolláros váltságdíjra vonatkozó követelés is szerepelt. A váltságdíj kifizetése után Urschel végül 1933. július 31-én épségben hazatért.

A Kelly házaspárt 1933. szeptember 26-án tartóztatták le Memphisben, Tennessee államban, az FBI és a helyi rendőrség közös razziája során. Az FBI beszámolója szerint Kelly a letartóztatás pillanatában állítólag így kiáltott: „Ne lőjetek, G-emberek! Ne lőjetek, G-emberek!” – a mondat, amely később hozzájárult az FBI-ügynökök „G-man” becenevének elterjedéséhez.

George Kellyt 1934-től 1951-ig tartották fogva az Alcatraz szövetségi börtönben. A „Géppuska” (Machine Gun) becenevet felesége jóvoltából kapta, aki egy géppisztolyt vásárolt neki, és bátorította, hogy bűnözői életpályára lépjen.

Alábbi posztban látható mind George, mind Kathryn Kelly.

  • Robert Stroud – Az Alcatraz „Madárembere”

1909-ben Robert Stroud megölt egy csapost, aki állítólag nem fizetett ki egy prostituáltat, akit Stroud futtatott. Emberölés miatt elítélték, és büntetését a washingtoni McNeil Island-i szövetségi büntetés-végrehajtási intézetben kezdte meg. Később, miután megtámadott egy másik rabot, átszállították a Leavenworthi Szövetségi Büntetés-végrehajtási Intézetbe.

Leavenworthban Stroud 1916-ban megölte Andrew Turner börtönőrt. A tettéért elsőfokú gyilkosságban találták bűnösnek, és halálra ítélték. Az ítéletet azonban 1920-ban Woodrow Wilson elnök életfogytiglani börtönbüntetésre enyhítette.

A börtönben Stroud különös érdeklődést kezdett mutatni a madarak iránt. Madarakat kezdett tartani és tanulmányozni, végül két könyvet is írt a madarakról és azok betegségeiről. Azonban a hatóságok később csempészárukat találtak elrejtve a madárkalitkákban, amelyeket Stroud birtokolt. Emiatt 1942-ben átszállították az Alcatraz szövetségi börtönbe.

Stroud összesen 17 évet töltött az Alcatrazban, ahol szigorú elszigeteltségben élt. 1963. november 21-én halt meg a börtönben.

A híres Madár-ember
A híres Madár-ember
Fotó: AFP

Borítókép: A híres börtönsziget (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.