Egy órával a reggel kilencre összehívott nagykuratóriumi ülés előtt már összeült az elnökség, hogy megtárgyalja Szadai Károly javaslatát. A testület fideszes elnökhelyettese azt indítványozta, hogy az elnökség vonja vissza azt az eseti meghatalmazást, amely feljogosította Hollós Jánost és Gőblyös Istvánt 109 nyugdíjas vagy nyugdíjas kort elért belsős munkatárs munkaviszonyának megszüntetésére, valamint az intézmény szerkezeti átalakítására. A kuratóriumi elnökség rendkívüli ülésén azonban nem született érdemi eredmény: a javaslatot múlt héten – mint mondta: az alelnökök tudatos és később bevallott félrevezető magatartása miatt – megszavazó Szadai ezúttal a visszavonás mellett szállt síkra, míg a korábban a felhatalmazás megadását elutasító MSZP-s Agárdi Péter ezúttal már nem tartotta aggályosnak a korábbi döntést. Így érvényben maradt a múlt heti, többek szerint törvénysértő döntés.
*
Az ezt követő kuratóriumi ülésre Gráf Csilla és Pós Péter civil delegáltak három határozati javaslattal érkeztek. Indítványozták, hogy a kuratórium tegye semmissé az intézmény alapító okiratának azon korábbi módosítását, amely lehetőséget adott az alelnököknek eseti felhatalmazás megadására. A javaslatot elsöprő többséggel megszavazta a nagykuratórium. A civilek – ugyancsak elsöprő többséggel – semmisnek mondták ki az alelnökök munkaviszony megszüntetésére, valamint a szervezeti és műsorstruktúra átalakítására vonatkozó döntéseit is.
Hollós János a kuratórium előtt elmondta: a racionalizációs elképzelésekkel valószínűleg az volt a baj, hogy „túl jól sikerültek”, ezért azt többen nem értették meg. Gőblyös István úgy vélte: jövőre egymilliárdos hiánnyal is számolni lehet. Ezt többen kétkedve fogadták: jövőre ugyanis reálértéken két százalékkal több költségvetési pénzt kap a rádió, miközben a hiánycélt sikerült tartani.
A rádió felügyelőbizottsága és a kuratórium ellenőrző testülete is úgy foglalt állást, hogy a Gellért Kis Gábor vezette kuratóriumi elnökség törvénytelenséget követett el a felhatalmazások megadásával. A szocialista főkurátor azonban úgy vélte: e testületek állásfoglalásai nem rónak az elnökségre vagy az ügyvezetőkre kötelezettséget. Hollós és Gőblyös később mégis úgy döntött, hogy Perjés Klára, a Kossuth adófőszerkesztője mellett posztján maradhat a többi érintett munkatárs is. Ezzel egyidejűleg minden tekintetben visszaállították az egy héttel ezelőtti állapotot.
A kuratóriumi elnökség tegnap – noha tervezte – nem tudott jelöltet állítani. A civilek még a jelölési kísérlet előtt jelezték: Németh Miklós Attila és Balogh Gábor közül biztosan tudnának elnököt választani. Véleményükre Agárdi Péter MSZP-s kurátor ordítva annyit mondott: „Kit érdekel!” A kuratóriumi elnökség januárban írja ki a legújabb, immáron ötödik elnöki pályázatot. A pályamunkákról 2006. június 13-án születhet döntés. Ha ez érvényes és eredményes lesz, úgy augusztus 1-jétől lehet elnöke a Magyar Rádiónak.
Személyi változások. Hollós János Perjés Klára régi-új adófőszerkesztőnek elmondta: ha továbbra is Meszleny László vezetheti a Krónika rovatot, akkor nem kívánja tovább irányítani az aktuális műsorok szerkesztőségét. Mivel azonban Perjés kitartott Meszleny mellett, Hollós lemondott a szerkesztőség vezetéséről. Helyére Meszleny került, míg a Krónika rovatot a jövőben Kresz László, a Duna TV volt hírigazgatója irányítja.