Amikor Operára nem, de Hócipőre jut pénz

Haklik Norbert
2005. 12. 16. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kultúra és Európa címmel közöl esszét a Népszabadság tegnapi számában Bozóki András kulturális miniszter. Azaz inkább Bozóki András, a politológus, ugyanis az írás az Európai Unió kulturális életének, valamint a társadalmi és gazdasági egyenlőtlenségek összefüggéseit vizsgálja nagy általánosságban, anélkül, hogy konkrét cselekvési tervekről akár egyetlen szót is ejtene a szerző. Pedig mostanság a magyarországi kulturális életben megérett az idő arra, hogy valaki végre cselekedjen.
Akárcsak a közelmúltban, Budapesten lezajlott Befogadó Európa? Látóhatár 2010 című konferencián elhangzott előadások többségének, Bozóki írásának is az az alaptétele, hogy a kulturális különbségek felszámolása elkerülhetetlenül vonja magával a társadalmi felzárkóztatást. Azonban honi közállapotaink ismeretében elkerülhetetlenül felvetődik a kérdés: nem lehetséges-e, hogy mostanság éppen az ellenkező irányból volna érdemes megközelíteni a problémát?
Ugyanis Magyarországon most nem a kulturális felemelkedés időszakát éljük, így arról sem beszélhetünk, hogy ez a társadalmi esélyegyenlőség kialakítását vonná maga után. Ennek éppen az ellenkezője történik: az anyagi háttér beszűkülése, a megszorítások – valamint az érdekérvényesítés terén elégtelenre vizsgázó kulturális kormányzat – révén rohamosan hanyatlanak nemcsak a kultúrához való hozzáférhetőség esélyei, hanem a kulturális javak létrehozásában jeleskedő intézmények és szervezetek működési lehetőségei is. A szociális bizonytalanság megteremtette Európában a bizonytalanság kultúráját – idézi Saskia Sassen szavait Bozóki; ehhez talán még annyit tehetnénk hozzá, hogy e tekintetben maradéktalanul sikerült felzárkóznunk az öreg kontinenshez. Lendületben az ország – a béka ülepének irányába –, és ez a kultúra terén is meglátszik, még ha erről a jelek szerint Bozóki András nem is hajlandó tudomást venni. Ugyanis aligha a gaz fideszesek felbujtására bombázzák nyílt levelekkel a legkülönfélébb művészeti szervezetek a minisztert, munkájuk ellehetetlenítése ellen tiltakozva, és vélhetőleg az Operaházban sem polgári körös aktivisták fütyülték ki Bozókit. Amikor ugyanis a miniszter Alain Touraine szavaira hivatkozik, a szétesés és a kizárás párhuzamos folyamataira hivatkozik, akkor a hazai kultúra közállapotairól állít fel látleletet. Arról nem is beszélve, hogy az MSZP– SZDSZ-kormány elmúlt négy éve alatt a kizárásosdiból a kulturális tárca is derekasan kivette a részét. Ha nem így volna, akkor nem a szocialista gardenpartik főszervezőjeként jeleskedő Farkasházy Tivadar feleségének lapját, a Hócipőt, meg a Tűsarok című internetes portált támogatnák az adófizetők pénzén, miközben nagy múltú irodalmi lapokat, sikeres zenekarokat fenyeget pénz hiányában a megszűnés veszélye. Főképp akkor furcsa ilyesmit olvasni Bozóki tollából, amikor a Nemzeti Kulturális Alapprogramot éppen most alakítják át úgy, hogy működésébe minden korábbinál erősebben avatkozhasson bele a miniszter. Ennyit az esélyegyenlőségről.
Persze azok az elvek, amelyeket írásában a miniszter felvázol, üdvösek és támogathatók. Tehát Bozóki publicistaként és elméleti emberként már bizonyított. Itt az ideje, hogy ezt a kulturális tárca vezetőjeként is megtegye, és elkezdjen miniszterként dolgozni. Nem szavakkal, hanem tettekkel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.