Áramárvita: bekérik a bevételadatokat

Készítsen áttekintő táblázatot az energiahivatal és a Magyar Villamos Művek (MVM), amely az erőművek árbevételét és eszközarányos nyereségét tartalmazza 1995-től – egyebek mellett erről határozott tegnap az Országgyűlés gazdasági bizottságának energetikai albizottsága.

Hírösszefoglaló
2005. 12. 15. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megkezdte a tárgyalásokat a villamos erőművekkel árképzésük és a hosszú távú áramvásárlási szerződések felülvizsgálatáról a kormány, s bár részeredményeket már sikerült elérni, az erőművek nem hajlandók lemondani egyes vélemények szerint túl magas nyereségükről – erről számolt be a Magyar Energia Hivatal (MEH) elnöke tegnap az Országgyűlés gazdasági bizottságának energetikai albizottsága előtt. Horváth J. Ferenc elismerte, hogy a kormány által garantált nyolcszázalékos árbevétel-arányos nyereséget az elmúlt években jelentősen meghaladta az erőművek profitja, s némelyikük 20-30 százalékos hasznot realizált. A szakember szerint ugyanakkor nem beszélhetünk többletnyereségről, mivel a villamosenergia-iparban az átlagos árbevétel-arányos nyereség magas.
Mint azt már többször megírtuk, a hazai áramár Orbán Viktor parlamenti felszólalása után került a politikai erők látóterébe. A korábbi miniszterelnök azt javasolta, hogy a kormány vizsgálja felül az erőművek és az MVM között a Horn-kormány idején kötött hoszszú távú szerződéseket, s addig is, amíg új megegyezés nem születik, legalább tíz százalékkal csökkentse az áram hatósági árát. Horváth J. Ferenc szerint a szóban forgó megállapodásokat fel lehet bontani, bár ezek polgárjogi szerződések, amelyek megszüntetésére érzékenyen reagálhatnak a világgazdaság szereplői.
A beszámoló után az albizottság felkérte az energiahivatalt és az MVM-et, hogy a következő ülésre készítsen egy áttekintő táblázatot, amely 1995-től tartalmazza az erőművek árbevételét, árbevétel- és eszközarányos nyereségét, a hosszú távú szerződések lényegi tartalmát, azok módosításait és értékelését. Ezek mellett az albizottság arra is kíváncsi, hogy ez idő alatt a termelők egy megawattórányi áramot mennyiért adtak át az MVM-nek.
Pótcselekvésnek tartja a kormány hatósági áramár megállapítására vonatkozó törekvéseit Lázár Mózes. A fideszes szakpolitikus szerint a fogyasztói árak csökkenését eredményező döntést kell hozni, s erre három megoldás is kínálkozik. Vagy marad a jelenlegi gyakorlat, vagy újratárgyalják a hoszszú távú áramvásárlási szerződéseket, vagy a magyar kormány egyoldalúan felmondja azokat. Lázár szerint utóbbi nem idegen az unió gyakorlatától, ám egyik megoldás mellett sem lehet anélkül dönteni, hogy előbb ne ismernénk meg a részleteket.
Podolák György, az albizottság szocialista elnöke elmondta: a parlamenti szünet ellenére a téma nemzetgazdasági fontossága miatt január közepéig ismét összeül az albizottság, amelyre meghívják a nyolc villamos erőmű és az MVM képviselőit.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.