Árnyék Varsó fölött

Munkatársunktól
2005. 12. 12. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyre kellemetlenebb helyzetbe hozza az Egyesült Államok legkészségesebb kelet-európai szövetségeseit a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) állítólagos térségbeli börtönei körül gyűrűző botrány. Az amerikai ABC tévéállomás Lengyelországot és Romániát, mint a börtönök központját, illetve a terroristagyanús személyek szállításának legfőbb tranzitországát említő híradása után újabb és újabb részletekkel állnak elő a varsói lapok is, ami az eddigi tagadás után vizsgálódásra kényszeríti a kormányt is. Az egyre kínosabb ügy teherként nehezedik az amerikai rakétavédelmi rendszer lengyelországi telepítése körüli társadalmi vitára is.
Részletes vizsgálatot rendelt el a lengyel miniszterelnök a CIA által állítólag lengyel földön fenntartott titkos börtönök ügyében. Kazimierz Marcinkiewicz ezt a lengyel televízióban közölte, hozzátéve, hogy a vizsgálat minden lehetséges helyszínre ki fog terjedni. Szóvivője ugyanakkor utóbb nem tudott választ adni arra, hogy ki fogja elvégezni a vizsgálatot, s az mire terjed majd ki. Előzőleg a Gazeta Wyborcza szombaton megjelent számában azt írta, hogy a CIA repülőgépei legkevesebb ötször szálltak le 2002–2003-ban a Lengyelország északkeleti részén, a Mazuri-tóvidéken fekvő Szymanyban.
*
A Gazeta Wyborcza írása szerint az erdős vidéken fekvő repülőtér személyzete nem mehetett a gépekhez, amelyekhez csak a közeli Stare Kiejtyben fekvő hírszerző iskola buszait engedték. Az első gép, egy Gulfstream, 2002 decemberének második felében szállt le az említett településen, írta az újság meg nem nevezett forrásokra hivatkozva. A repülőtér személyzete nem láthatta, hogy kik szállnak ki, és kik szállnak be a gépbe, amely fél óra múlva a levegőbe emelkedett anélkül, hogy üzemanyagot vételezett volna. A Gazeta Wyborcza informátorai szerint 2003-ban még további három alkalommal szálltak le Gulfstream-gépek Szymanyban, szeptemberben pedig egy fehérre festett Boeing–737-es érkezett.
A gépek utasait nem regisztrálták a repülőtéren. A titokzatos repülőgépek érkezése utáni napon valamennyi alkalommal megjelent Szymanyban egy jól öltözött férfi, aki készpénzben kifizette a leszállás költségét a repülőteret üzemeltető társaságnak. A személyzet szerint ez a pénz a többszöröse volt annak az összegnek, amelyet az ilyen típusú gépek leszállásáért szoktak kérni. A lap idézte Zbigniew Siemiatkowskit, a lengyel hírszerzési ügynökség korábbi főnökét, aki elmondta: George Tenet, a CIA volt főnöke vagy helyettesei, akik négyszer vagy ötször jártak Lengyelországban, nagy valószínűséggel Szymanyban szálltak le repülőgépükkel. Czeslaw Piatas lengyel vezérkari főnök tegnap Budapesten cáfolta a CIA-bázisokról szóló híreket.
Varsó és Washington számára közben egyre komolyabb problémát okoz az is, hogy a botrány hatással lehet az amerikai rakétavédelmi rendszer lengyelországi telepítése körül kialakult társadalmi vitára is. Mint legutóbb a Gazeta Wyborcza hasábjain Roman Kuzniar, a varsói egyetem stratégiai kutatásokkal foglalkozó intézetének igazgatója fogalmazott: a kormánynak nem csupán Amerika, hanem a lengyel társadalom iránt is lojálisnak kell lennie. Ekképpen pedig a jelenleginél alaposabban mérlegelnie kell, hogy a rakétavédelmi rendszernek nyújtott bázisok hozadéka arányban áll-e az így kétségkívül megnövekedő rizikóval. A szakértő szerint az ország biztonsági kihívásai ezt az újabb áldozatvállalást egyáltalán nem követelik meg, sőt ezáltal válhat igazán célponttá az ország. Kusniar úgy véli, a jelenlegi amerikai tervek nem tekinthetők másnak, mint a Reaganhez kapcsolható, egykor a Szovjetunió összeomlásához vezető elképzelések modernizált változatának. Az Egyesült Államok egyébként a térség többi országának bevonásáról is évek óta folytat megbeszéléseket.

Titkos EU-hozzájárulás? Brit lapértesülések szerint az Európai Unió két éve titokban engedélyezte, hogy az Egyesült Államok „bűnözőket” szállítson európai „tranzitlétesítmények” érintésével. A Sunday Telegraph szerint a megállapodás a görög elnökség időszakában született. A lap által látott eredeti jegyzőkönyvek szerint az EU beleegyezett, hogy az Egyesült Államok használhasson uniós létesítményeket, feltehetőleg repülőtereket. A feljegyzésekből később ugyan törölték a megállapodásra vonatkozó összes utalást, de uniós illetékesek megerősítették, hogy a teljes változatot mindegyik tagállam megkapta. Mindez cáfolja az EU eddigi állításait.
A szintén brit Observer ugyanakkor tegnap azt jelentette, hogy egy Londonban élő etióp diákot – annak elmondása szerint – Marokkóban megkínoztak a brit és amerikai hírszerző szolgálatok emberei. (MN)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.