Egyre kellemetlenebb helyzetbe hozza az Egyesült Államok legkészségesebb kelet-európai szövetségeseit a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) állítólagos térségbeli börtönei körül gyűrűző botrány. Az amerikai ABC tévéállomás Lengyelországot és Romániát, mint a börtönök központját, illetve a terroristagyanús személyek szállításának legfőbb tranzitországát említő híradása után újabb és újabb részletekkel állnak elő a varsói lapok is, ami az eddigi tagadás után vizsgálódásra kényszeríti a kormányt is. Az egyre kínosabb ügy teherként nehezedik az amerikai rakétavédelmi rendszer lengyelországi telepítése körüli társadalmi vitára is.
Részletes vizsgálatot rendelt el a lengyel miniszterelnök a CIA által állítólag lengyel földön fenntartott titkos börtönök ügyében. Kazimierz Marcinkiewicz ezt a lengyel televízióban közölte, hozzátéve, hogy a vizsgálat minden lehetséges helyszínre ki fog terjedni. Szóvivője ugyanakkor utóbb nem tudott választ adni arra, hogy ki fogja elvégezni a vizsgálatot, s az mire terjed majd ki. Előzőleg a Gazeta Wyborcza szombaton megjelent számában azt írta, hogy a CIA repülőgépei legkevesebb ötször szálltak le 2002–2003-ban a Lengyelország északkeleti részén, a Mazuri-tóvidéken fekvő Szymanyban.
*
A Gazeta Wyborcza írása szerint az erdős vidéken fekvő repülőtér személyzete nem mehetett a gépekhez, amelyekhez csak a közeli Stare Kiejtyben fekvő hírszerző iskola buszait engedték. Az első gép, egy Gulfstream, 2002 decemberének második felében szállt le az említett településen, írta az újság meg nem nevezett forrásokra hivatkozva. A repülőtér személyzete nem láthatta, hogy kik szállnak ki, és kik szállnak be a gépbe, amely fél óra múlva a levegőbe emelkedett anélkül, hogy üzemanyagot vételezett volna. A Gazeta Wyborcza informátorai szerint 2003-ban még további három alkalommal szálltak le Gulfstream-gépek Szymanyban, szeptemberben pedig egy fehérre festett Boeing–737-es érkezett.
A gépek utasait nem regisztrálták a repülőtéren. A titokzatos repülőgépek érkezése utáni napon valamennyi alkalommal megjelent Szymanyban egy jól öltözött férfi, aki készpénzben kifizette a leszállás költségét a repülőteret üzemeltető társaságnak. A személyzet szerint ez a pénz a többszöröse volt annak az összegnek, amelyet az ilyen típusú gépek leszállásáért szoktak kérni. A lap idézte Zbigniew Siemiatkowskit, a lengyel hírszerzési ügynökség korábbi főnökét, aki elmondta: George Tenet, a CIA volt főnöke vagy helyettesei, akik négyszer vagy ötször jártak Lengyelországban, nagy valószínűséggel Szymanyban szálltak le repülőgépükkel. Czeslaw Piatas lengyel vezérkari főnök tegnap Budapesten cáfolta a CIA-bázisokról szóló híreket.
Varsó és Washington számára közben egyre komolyabb problémát okoz az is, hogy a botrány hatással lehet az amerikai rakétavédelmi rendszer lengyelországi telepítése körül kialakult társadalmi vitára is. Mint legutóbb a Gazeta Wyborcza hasábjain Roman Kuzniar, a varsói egyetem stratégiai kutatásokkal foglalkozó intézetének igazgatója fogalmazott: a kormánynak nem csupán Amerika, hanem a lengyel társadalom iránt is lojálisnak kell lennie. Ekképpen pedig a jelenleginél alaposabban mérlegelnie kell, hogy a rakétavédelmi rendszernek nyújtott bázisok hozadéka arányban áll-e az így kétségkívül megnövekedő rizikóval. A szakértő szerint az ország biztonsági kihívásai ezt az újabb áldozatvállalást egyáltalán nem követelik meg, sőt ezáltal válhat igazán célponttá az ország. Kusniar úgy véli, a jelenlegi amerikai tervek nem tekinthetők másnak, mint a Reaganhez kapcsolható, egykor a Szovjetunió összeomlásához vezető elképzelések modernizált változatának. Az Egyesült Államok egyébként a térség többi országának bevonásáról is évek óta folytat megbeszéléseket.
Titkos EU-hozzájárulás? Brit lapértesülések szerint az Európai Unió két éve titokban engedélyezte, hogy az Egyesült Államok „bűnözőket” szállítson európai „tranzitlétesítmények” érintésével. A Sunday Telegraph szerint a megállapodás a görög elnökség időszakában született. A lap által látott eredeti jegyzőkönyvek szerint az EU beleegyezett, hogy az Egyesült Államok használhasson uniós létesítményeket, feltehetőleg repülőtereket. A feljegyzésekből később ugyan törölték a megállapodásra vonatkozó összes utalást, de uniós illetékesek megerősítették, hogy a teljes változatot mindegyik tagállam megkapta. Mindez cáfolja az EU eddigi állításait.
A szintén brit Observer ugyanakkor tegnap azt jelentette, hogy egy Londonban élő etióp diákot – annak elmondása szerint – Marokkóban megkínoztak a brit és amerikai hírszerző szolgálatok emberei. (MN)

Kecskesajtos fagyiért őrülnek meg a Balatonnál