Bizonytalan befektetők

A vártakkal szemben tegnap a piac nem nyugodott meg, ellenkezőleg: vette a lapot, s határozott csökkenést mutatott. A BUX 1,56 százalékkal gyengülve zárt, amit főként a Richter és a Magyar Telekom visszaesése okozott. A vezető részvények mellett határozottan csökkent még a Rába és a BorsodChem ára is. A bankközi devizapiacon a forint enyhe gyengülést produkált, az eurót 256,20 forint közelében jegyezték a BÉT zárásakor.

Munkatársunktól
2005. 12. 10. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sokan nem úgy képzelték a tegnapi tőkepiaci kereskedést, ahogyan az végül zajlott, a BUX nyitás után 21 072 pontig ugrott, majd beesett, és jobbára a veszteséges tartományban haladt a kereskedés vége irányába.
A vezető részvények kivétel nélkül gyengültek, az OTP-nél jobban visszaesett a Richter és a Magyar Telekom ára. A gyógyszergyártó részvényei 2,0 százalékkal, a távközlési papírok 1,9 százalékkal lettek olcsóbbak. Nem tudta elkerülni a gyengülést a Mol sem, az olajipari cég részvényei 0,9 százalékkal csúsztak vissza.
Néhány kisforgalmú papír sem úszta meg „olcsón” a tegnapi kereskedést: az Egis 2,2 százalékkal gyengült, s lefelé mozgott a csütörtökön tőzsdére került Állami Nyomda árfolyama is.
Szakértők jelezték, hogy a tegnapi gyengüléssel a BUX már anynyira visszaesett, hogy érdemes lenne elgondolkodni, mikor érkezik a korrekció. Több elemző szerint a forint gyengülése és a BUX csökkenése összefügg.

Bezárják a kiskaput. A tőkepiacról szóló 2001. évi CXX. törvénynek a nyilvános társaságokban történő befolyásszerzéssel kapcsolatos szabályai között, a 90 százalékot meghaladó szavazati joggal rendelkező ajánlattevő vételi jogának gyakorlása (más néven: kiszorítás) kapcsán a be nem nyújtott részvényekre vonatkozó rendelkezés jelenleg kétféle értelmezésre is lehetőséget ad. Az egyik szerint az ajánlattevőnek az érvénytelenített részvények vonatkozásában már nem áll fenn a kiszorítás alapján a vételi kötelezettsége, hanem a részvények értékesítése az érintett részvénytársaság igazgatóságának hatáskörébe tartozik – áll a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) közleményében.
A PSZÁF álláspontja alapján ez az értelmezés nem járul hozzá a kiszorítás céljának megvalósulásához sem az ajánlattevő, sem a kiszorított részvényesek vonatkozásában. Az értelmezés a hazai jogrendszer – különösen a tulajdonjogi, polgári jogi, befektetővédelmi rendelkezések – alapelveivel sincs összhangban. A hasonló, a befektetőkre hátrányos értelmezések kiküszöbölésére a felügyelet kezdeményezte az érintett rendelkezés módosítását, amellyel a Pénzügyminisztérium és az Igazságügy-minisztérium is egyetértett. A törvénymódosítást jelenleg az Országgyűlés tárgyalja, elfogadása esetén 2006. január 1. napjától léphet hatályba.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.