Csökkenő kutatás-fejlesztés

Gazdasági szervezetek és szakmai szövetségek egyaránt tiltakoznak a kormánynál, mivel a jövő évi költségvetési törvényben az előírtnál jóval kevesebb állami hozzájárulást biztosít az állam az innovációs járulékhoz, sőt ezt az állami kötelezettségvállalást el is kívánják törölni.

Dénes Zoltán
2005. 12. 12. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megértjük a költségvetés nehéz helyzetét, meggyőződésünk azonban, hogy ezen csak kiszámítható gazdaságpolitikával és az innováció, a kutatás-fejlesztés, vagyis a fejlesztés melletti folyamatos és hosszú távú stratégiai elkötelezettséggel lehet változtatni – olvasható a Joint Venture Szövetség, a Magyar Európai Üzleti Tanács, a Magyar Innovációs Szövetség, a Magyar Gépjárműipari Szövetség, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara, a Magyar Minőség Társaság, a Menedzserek Országos Szövetsége, az Országos Kereskedelmi Szövetség és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége által aláírt közleményben.
A szervezetek azért fordultak a pénzügyi, a gazdasági és az oktatási miniszterekhez, mert a 2006-os költségvetésben nem szerepel a magyar találmányok külföldi bejelentésének támogatási előirányzata, s hatályon kívül szeretnék helyezi a Kutatási és Technológiai Innovációs Alapról szóló rendelet azon bekezdését, amely szerint, a költségvetésből nyújtott támogatás „éves mértéke nem lehet kevesebb, mint a járulék megfizetésére kötelezetteknek a tárgyévet két évvel megelőző évre elszámolt befizetéseinek összege”.
Pakucs János, a Magyar Innovációs Szövetség elnöke kifejtette: a nyílt levélre választ nem kaptak, ám úgy tudja, hogy két kormánypárti politikus törvénymódosító javaslatot nyújtott be, amelynek értelmében a sérelmezett passzus – az innovációs alaphoz való állami hozzájárulás megszüntetése – kikerülhetne a költségvetési törvényből. A magánfeltalálók külföldi bejelentésének támogatási előirányzatát, úgy tűnik, a kormány végleg leírta. A gazdasági tárca által biztosított alapból 90 százalékos vissza nem térítendő támogatást nyújtottak a feltalálóknak a külföldi szabadalmak bejegyzéséhez. Az alap megszüntetése főként a magánszabadalmaztatókat nagyon hátrányos helyzetbe hozza. Ennél súlyosabb döntésnek tartja Pakucs az innovációs alappal kapcsolatban tervezett változtatásokat. Ezt az alapot, amelynek létrehozásáról 2004 végén döntött a parlament, a cégek által befizetett innovációs járulékból, s az azonos mértékű állami befizetésekből tartják fenn. A törvényben egy olyan passzus szerepelt, miszerint 2006. január elsején lép kötelezően érvénybe az a rész, hogy az állam ugyanakkora összeggel támogatja az alapot, mint a vállalkozások. Ezt a passzust törölnék a költségvetési törvény megszavazásával; az állam megszabadulna az alapba való befizetési kötelezettségétől. Ez elviselhetetlen, mert a vállalkozások 2004-ben döntően amiatt fogadták el az innovációs járulék bevezetését, mert azt ígérték, hogy a hasonló mértékű állami befizetések nyomán, az általuk befizetett öszszeg dupláját tudják majd pályázati formában visszanyerni – világított rá Pakucs. Szerinte maga az a tény, hogy az állam nem akar hozzájárulni az alaphoz, meg fogja kérdőjelezni a vállalkozások befizetését is.
Az elnök rávilágított: a politikusok sokat beszélnek tudásalapú gazdaságról, s annak fontosságáról, de a cselekvés és az ezzel kapcsolatos döntések nem támasztják ezt alá. Kifejtette: Európa le van maradva Amerikától, mi pedig Európától. A kutatás-fejlesztési állami ráfordítások második éve csökkenő tendenciát mutatnak. A KSH szerint 2004-ben hazánk a GDP 0,88 százalékát fordította kutatás-fejlesztésre. Ez a szám 2003-ban 0,95, 2002-ben pedig 1,01 százalék volt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.