Építőipar: körbetartozások

Szakmunkáshiány és körbetartozások nehezítik az építőipari cégek helyzetét, s az építőanyag-ipar versenypozíciója is romlik. A szakmai javaslatok eddig süket fülekre találtak. Sokan szorgalmazzák egy önálló döntési jogkörrel rendelkező építésügyi minisztérium felállítását.

Munkatársunktól
2005. 12. 12. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Komoly problémákkal küzd a hazai építőipar: az alvállalkozók ki nem fizetett munkákról, a fővállalkozók trehány munkát végző kicsikről beszélnek, a lakosság pedig gyakran szembesül azzal, hogy a munkát az „iparosok” nem megfelelő minőségben, gyakran késve végzik el, ők pedig futhatnak a pénzük után. Tény, hogy a körbetartozások anomáliája nem megoldott, sőt az elmúlt egy évben tovább dagadt a probléma, ami súlyos likviditási gondokat okoz.
A kis- és középvállalkozások 52,9 százaléka azért nem tudott az elmúlt fél évben időben fizetni, mert neki is tartoztak. Jelentős mértékben az állam és az önkormányzatok is generálói voltak a helyzet kialakulásának, azzal, hogy a pénzeket jelentős késéssel fizették és fizetik ki az elvégzett munka után a cégeknek. A körbetartozások felszámolása érdekében számos szakmai javaslat született eddig – mindhiába. Az egyik ilyen elképzelés szerint: csak az kaphasson használatbavételi engedélyt, aki alvállalkozóit, szállítóit rendben kifizette; a ki nem fizetett számlák után az áfát ne lehessen visszaigényelni; készüljön adóslista; a beruházónak igazolnia kelljen pénzügyi fedezetét.
Az ágazat másik gondja a kevés szakmunkás: a rendszerváltozás után megcsappant a szakmunkások és a betanított munkások száma, s a szakiskolákban csak részben folyik a piac igényeinek megfelelő képzés. Holott a szakmunkáshiány kihatással lehet az EU-pénzek megszerzésére is, hiszen a támogatások döntő része az építőiparon keresztül jöhet be az országba. Sokan ezért a határon túli magyarok legális alkalmazásában látják a gyors megoldás kulcsát.
Szakmai körökben úgy tartják, hogy az ágazatnak nincs megfelelő kormányzati képviselete, ezért egy önálló döntési jogkörrel rendelkező építésügyi minisztérium felállítását szorgalmazzák. Az építőipar teljesítményét csupán az autópálya-építések húzzák, s a jövőt illetően nem ad okot bizakodásra, hogy a cégek január–augusztus között összesen 6,7 százalékkal kisebb volumenű új szerződést kötöttek, mint a tavalyi azonos időszakban.
Romlik az építőanyag-ipar versenypozíciója is: nekik az emelkedő energiaár okoz problémát, s rontja versenyhelyzetüket az importtal szemben. A Magyar Építőanyag-ipari Szövetség épületenergetikai program indítását szorgalmazza, amellyel húszszázalékos energiamegtakarítás érhető el. Így a százmilliárd forintos invesztíció megtérülne az államnak. A kiszámítható lakáspolitikát hiányolják, és hatékony lakbértámogatási rendszer elindítását szorgalmazzák, s több pénzt várnának a felújításokra. A piac kifehérítése és a vevők garanciális érdekérvényesítése miatt pedig arra lenne szükség, hogy vissza lehessen igényelni a lakásépítés, -felújítás áfaköltségének ötven százalékát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.