A WHO legújabb intézkedése alapján december elsejétől nem vesz fel dohányzó munkatársakat. Mostantól a pályázóktól a felvételiztetésnél megkérdezik, rabjai-e a dohányzás bármilyen formájának, illetve hogy kívánják-e ezt a káros szenvedélyt alkalmazásuk után is folytatni. Ha mindkét válasz igen, akkor törlődnek a jelöltek listájáról. Akik azonban bevallják, hogy csak alkalmanként gyújtanak rá, azok maradhatnak. Az Independent beszámolója szerint a WHO a meglévő munkatársait arra biztatja, hogy szokjanak le a dohányzásról, de ha ezt nem teszik, akkor sem kell megválniuk munkahelyüktől.
A jogvédő szervezetek véleménye szerint a WHO lépése méltánytalan és esztelen. Vajon a WHO kitiltja a kövér embereket is, vagy éppen azokat, akik túl sokat isznak? – tette fel a kérdést Simon Clark, a Forest nevű dohányzás elleni szervezet munkatársa. A WHO kétezer-négyszáz munkatársat foglalkoztat, többségük Genfben dolgozik. Az új rendelkezés megfelel a svájci jognak, amelyek csak a vallási, nemi hovatartozás, illetve származás miatti megkülönböztetést tiltják.
Hazánkban a közeljövőben hasonló intézkedések nem várhatók – mondta el lapunknak Demjén Tibor, az Országos Egészségfejlesztési Intézet munkatársa. Magyarország világelső a tüdőrák okozta halálozásban, ezért Demjén szerint a dohányzás visszaszorításának minden eszközét be kell vetni. A mintaként szolgáló egészségügyi és oktatási intézmények egy részében például érdemes lenne bevezetni a nem dohányzó munkavállalók pozitív megkülönböztetését.
A WHO magyarországi irodájának vezetője, Pusztai Zsófia szerint nem szerencsés letagadni a nikotinfüggőséget, mert erre előbb-utóbb fény derül, ami válaszlépésekre, esetleges elbocsátásra adhat okot. A hazai irodát kevésbé érinti az új rendelkezés. Itt ugyanis csak két embert foglalkoztat a szervezet, és egyikük sem dohányzik.

Megöltek egy nőt Budapesten