Száznegyvenmillió euró többletet jelent Magyarországnak a brit uniós elnökség tegnap ismertetett új költségvetési javaslata. A teljes, 2007–2013 közötti költségvetési perspektívához képest elenyésző mennyiségű pénzösszeg a korábbi formulából kimaradt közép-magyarországi régió fejlesztését szolgálhatja.
A britek tegnap délben beterjesztett büdzséjavaslata 2,3 milliárd eurós különbséget jelent a korábbiakhoz képest, vagyis 847 milliárd helyett 849,3 milliárd euróval számol. A pótlólagos támogatás Magyarország mellett Szlovákiát, Csehországot, Lengyelországot és a három balti államot érinti. A brit tervezet nem változtat az agrárkifizetéseken és a Londonnak járó visszatérítésen, sőt egybehangzó brüsszeli vélemények szerint az apró finomítások csak jelképesnek tekinthetők. José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke nemzetközi sajtótájékoztatóján a javaslat hallatán mélységes csalódottságának adott hangot, s mint fogalmazott, ha az uniós csúcson nem sikerül megegyezni, az azt jelenti, hogy a közösség zsákutcába jutott. „Azt kockáztatjuk, hogy vállalt feladatainkat nem tudjuk teljesíteni” – fogalmazott Barroso.
*
„Nincs idő a politikai korrektségre. Ki kell mondjuk, hogy megállapodás nélkül nem lesz többé hitele az Európai Uniónak” – szögezte le szokatlan megindultsággal Manuel Barroso. Kazimierz Marcinkiewicz lengyel miniszterelnök is kijelentette: Ha a költségvetési tervezet a jelenlegi formájában kerül az EU csúcsértekezlete elé, Varsó meg fogja vétózni – mondta. A megegyezésre mellesleg nem sok idő lesz: a brit küldöttség péntekre már nem foglalt szállást magának.
Tegnap este Gyurcsány Ferenc kijelentette, hogy az új brit ajánlat sem elfogadható Magyarország számára. Lapunk úgy értesült, hogy a miniszterelnök megvétózza az EU 2007–2013 közötti időszakának költségvetését, ha nem kapjuk meg a tíz újonnan csatlakozó ország közül a harmadik legnagyobb egy főre eső támogatást. Szakértők felhívják a figyelmet arra, hogy a Spiegel című német lap Globalization The New World című kiadványának 75. oldalán közölt sorrendben – mely az uniós kasszába irányuló nettó befizetést és az onnan érkező kifizetéseket tartalmazza – Magyarország a legrosszabb feltételek birtokosa a maga egy főre jutó 19 eurós bevételével, szemben a csehek 27, a szlovákok 32, a lengyelek 37 eurós, valamint Málta 113, illetve Lettország 158 eurós eredményével. Amennyiben tehát a tíz között harmadikok akarunk lenni, úgy a 19 euró helyett fejenként 107 eurót kellene kapnunk. Ezt kellene Gyurcsány Ferencnek elérnie. Ezzel szemben a miniszterelnöknek mindössze 0,6 százalékkal sikerült feltornásznia a britek eredeti javaslatát, mely hét év alatt mindössze 140 millió eurót jelentene hazánknak. Ez az eredmény a Ferihegyi repülőteret kezelő cég árának mindössze 7,5 százalékát jelenti.
A Fidesz elégtelennek és szűkösnek tartja a brit kormány új javaslatát, és egyben azt ajánlja a kormánynak, hogy ne fogadja el az új javaslatot, hogy az összköltségvetés csökkentése során az új tagállamokra aránytalanul nagyobb teher essen – jelentette ki tegnap Pokorni Zoltán, a párt alelnöke.

A Kondorosi Csárda még egy utolsó esélyt adott a rongálónak