Temesi Ferenc, a regényszerkezetek nagy trükkmestere legújabb munkájában ismét olyan ötlettel állt elő, amely bárkinek eszébe juthatott volna, mégis ő valósította meg elsőként. Újságregény vagy regényújság a Kölcsön Idő című új Temesi-opus? Mindkettő, ugyanis a mű – amelynek második kötete a 2006-os könyvhétre lát napvilágot – küllemében és szerkezetében összefűzött napilapgyűjteményt imitál sportoldalakkal és állandó rovatokkal, ahogyan az egy újságtól elvárható. Országúthy történetek címmel szerepelnek a regényben Temesi önéletrajzi ihletésű tárcái – amelyek közül nem egy a Magyar Nemzetben jelent meg –, akárcsak a Vegyes vágott című glosszagyűjtemény. Filmregény is helyet kap a műben, akárcsak az Amerikai antológia, amely folytatásokban meséli el a kalandokat, amelyeket az Egyesült Államokban élt át a szerző. Minden „lapszámban” slágerlistát is közöl Temesi, az Ifjúsági Magazin hagyományteremtő gyakorlatát folytatva, csakhogy nála – a nagy előddel ellentétben – hiteles fordításban szerepel a dalok magyar szövege. A Temesi-féle Inferno Hírügynökség kíméletlen iróniájú álhíreket közöl rendszeresen, s még hosszan lehetne sorolni, miféle furfangokkal aknázza ki a szerző az újságszerű szerkezetben rejlő formai lehetőségeket.
Azonban a remekül kimódolt forma önmagában mit sem ér, ha nem társul hozzá megfelelő tartalom. Az új Temesi-regényben ez sem hibádzik: változatlanul megjelenik benne a szerző többi művére is olyannyira jellemző önéletrajziság, valamint a kissé kiábrándult, ám nagyon is „működőképes” humor, amellyel az író jelenünk eseményeit, sztereotípiáit s múló divatjait veszi górcső alá. A Kölcsön Idő ugyanis nem csupán magával ragadó olvasmány, de korrajz is egyben: Temesi a regényben előszeretettel reflektál napjaink „újságlapokra illő” eseményeire, persze ezt távolról sem egyszerű „hírlapírói” szemszögből teszi. Az Egyesült Államok birodalmi politikája ellen például nem nyílt fronton indít támadást, hanem szemelvényeket közöl az afgán és az iraki irodalomból, jelezvén az olvasónak, hogy ezeket a népeket legyőzni nem, legfeljebb meggyőzni lehet. A korábbiakhoz képest az is jelentős változás, hogy Temesi az új műben előszeretettel használja fel az internetről összegyűjtött információkat s érdekességeket. Mindeme jellegzetességek együttesen azt eredményezik, hogy a Kölcsön Idő a harmadik évezred elejének enciklopédiájaként is forgatható.
Ráadásul a mű az olvasó számára is nagy mozgásteret hagy – ki-ki kedvére eldöntheti, folytatólagosan olvassa-e a regényt, vagy éppenséggel egyetlen rovatot böngész végig a különböző „lapszámokban”, hogy utána máshol vegye fel újra a történetek fonalát. Ugyanis a Kölcsön Idő merész szerkezete nem öntetszelgő posztmodernkedés, hanem mindvégig funkciója is van. A Por szerzője ismét nagyot alkotott.
(Temesi Ferenc: Kölcsön Idő. Első rész. Helikon Kiadó, 2005. Ára: 4490 forint)

Összeül a mai napon a Nemzetbiztonsági Bizottság