Kultúrmorzsa

Seszták Ágnes
2005. 12. 12. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nézem reggelente a Mokkát, és elámulok, miként sikerült ötven év alatt műveltségileg letornázni magunkat a gödör fenekére. Persze nem a köznépen kell elverni a port! Dr. Kóka például annyira megörült az idevezényelt gumigyárnak, hogy valami olyasmit eresztett a légbe: ezzel most Kelet-Európában megnyílt Pandora szelencéje. Isten ments! Pandora szelencéjéből a rontás és a rossz jön a világra. Ha pedig ezt akarta mondani, akkor ez az első őszinte vélemény az idetelepülő külföldi tőke természetéről. Nem különb a szocialisták frakcióvezetője, aki internacionalizmusból vagy Berzsenyi magyarsága elleni berzenkedésből idézett falsul: „Romlásnak indult hajdan erős faj”-t talált mondani a „Romlásnak indult hajdan erős magyar!” helyett. Szót sem érdemel Bozóki miniszter, aki a könyvhét eredetét Supka Géza helyett Samu Gézának köszönte meg. „Quod licet lovi, non licet bovi” – ezt a latin szentenciát minden második ember falsul idézi: „Amit szabad Jupiternek, azt nem szabad a kisökörnek.” Ökörnek, könyörgöm, csak ökörnek.
Szóval a Mokkában a közönségnek feltett kérdések azon a szinten mozognak, hogy melyik folyó szeli ketté Budapestet. A válaszok pedig ezen a nívón: lehetséges, hogy a Tiszáról lenne szó? Sebaj, mert a Megasztár-karkötő meg a Napló titkai valahogyan mégiscsak elkelnek, kis segítséggel, nagy önbizalommal.
Valamelyik reggel a beugrókérdés úgy hangzott, hogy ki írta a Csokoládé című regényt. Gondolatban megemeltem a kalapomat. Ezt a kérdést feltenni Magyarországon, ahol a könyvek ismertsége és tetszése negyven év óta mit sem változott. A Pál utcai fiúk, az Egri csillagok, meg talán ott a topon A kőszívű ember fiai. Az utóbbi nem biztos, de a másik kettő kötelező olvasmányként minden magyar diák fejében megragadt. Blama lenne, ha még három híres magyar írót sem ismernénk. A külföldiekkel jobban állunk: a Gyurcsány–Dobrev házaspár egymás kezéből kapkodta ki a Da Vinci-kódot. Becsszóra mondom.
De ez a Csokoládé izgalmasnak tűnt. A regényt ugyanis egy Rogyionov nevezetű orosz író írta a 30-as évek környékén, kultuszkönyvet varázsolva a soványka történetből. A derék elvtárs családja éhezik, de egy gaz, diverzáns kém beférkőzik a feleség bizalmába, és csokoládét hoz a gyerekeknek. Amikor a fondorlat kiderül, elvtársunkat letartóztatják, majd kivégzik. Derék elvtárs úgy véli, helyes, mert aki a Pártot elárulja, nem érdemel mást, mint halált. Állítólag ez a regény volt a koncepciós perek sugalmazója. Csodálkoztam is, hogy a Mokka tingli-tangli kérdéseibe hogyan férhetett ez bele.
Aztán jött a megfejtés. Az újsütetű Csokoládé című regényt egy Joanne Harris nevű nő írta. Nem oszt és nem szoroz, mikor, hiszen nem muszáj tíz évnél régebbről ismerni a múltat. Azt meg, hogy miket irkáltak 1930 környékén, végképp érdektelen. Úgyis száműzendő a lexikális tudás, már a képregények megértése is súlyos megpróbáltatás, sőt az on-line újság temetné az írott sajtót is.
Hogy miből fogunk művelődni? Hát a televízióból! Rákattintottam egy zenecsatornára, ahol meg nem mondom, melyik együttes tagjai iszogattak. Új módi: rúgjunk be a kamera előtt. Az egyik tagnak hirtelen ki kellett mennie. Sz…nom kell – jelentette be. Hát sz…jál, mondták a haverok. A vécén ülve felvette a kamera, ahogy sztárunknak eltorzul az arca a nagy erőlködéstől. De jót sz…tál, mondja valaki, talán az operatőr, és ráközelített a nagy, barna kupacra. A neoliberális, megoldóképességet fejlesztő műveltség korszakos pillanatának lehettünk szemtanúi.
Azért ez a Csokoládé nagy ötletet adott, írok egy könyvet a szőlészetről. A címe az lesz: A tőke.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.