Leépít az agrártárca

Nagy Ottó
2005. 12. 06. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Február 15-ig végre kell hajtani a mezőgazdasági szakigazgatási intézmények átalakítását, erről a döntést még az idén meg kell hozni – jelentette ki tegnap Gráf József. A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) vezetője a parlament mezőgazdasági bizottságának ülésén számolt be erről, hangsúlyozva, hogy még nem alakították ki a végső változatot, ezért az ésszerűsítésről csak mint folyamatban lévő ügyről beszélhet.
– Az átalakítás, ami döntően létszámleépítést és a feladatok összevonását jelenti, nem érinti sem a falugazdász-hálózatot, sem a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) munkatársait. Ám annyiban mégis, hogy a megyei földművelésügyi hivatalok alá tartozó falugazdászokat ideiglenesen az MVH fennhatósága alá kell rendelni, annak ellenére, hogy ezt a jelenlegi rendelkezések nem teszik lehetővé, így csak ideiglenes lépésről van szó. Azért kell mégis megtenni, mert az EU megállapításai szerint kevés az MVH alkalmazotti létszáma – mondta Gráf József. Hozzátette: jövőre 16 százalékkal kevesebb pénzből gazdálkodhatnak az agrártárcához tartozó intézmények és a központi igazgatás, mint az idén, mivel azonban a racionalizáció nem érinti sem az MVH-t, sem a falugazdászokat, más területeken nagyobb megszorítások szükségesek. A létszámleépítés összességében 966 embert érint, így két év alatt több mint kétezer embert küldenek el az agrártárcától és háttérintézményeiből. A 966 fős létszámcsökkentés egyszeri 3,4 milliárd forintos többletkiadást jelent, amit a központi költségvetésből fedeznek.
Miután az intézményi átszervezés ingatlanértékesítéssel is együtt jár, Lengyel Zoltán a Fidesz nevében azt kérdezte, hogy ha jelenleg feltételes módban beszélnek a jövő évi átalakításokról, akkor miért szerepel kijelentő módban a 2006-os agrárköltségvetésben 1,85 milliárd forint a tárca kezelésében lévő intézmények fenntartására, hiszen lehet, hogy ezek az intézmények nem maradnak a minisztériumnál. A képviselő azt is megkérdezte, hogy az ingatlanok eladásából mennyi köztartozást fizetnek ki. Válaszában Gráf József elmondta, a szokásos 80-20 százalékos megosztás helyett 50-50 százalékos megosztást javasolt a kormánynak. A mezőgazdasági bizottság a miniszter beszámolóját tudomásul vette.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.