Hiánypótló alkotást vehet kézbe a sportkedvelő olvasó, a 2004-ben elhunyt magyar úszópápa, Széchy Tamás életének érdekességeit, szakmai nagyságának titkait feltárót – írja a Bors. A három társszerző hozzáértése vitán felüli. Hargitay András, a magyar úszósport első világbajnoka, Sós Csaba, a válogatott szövetségi kapitánya és Tóth Ákos exkapitány „Széchy * Élet – mű – örökség” címmel írt könyvet írt a 2004. szeptember 13-án óbudai lakásán elhunyt Széchy Tamásról. A 73 évesen távozott legenda tanítványai között négy olimpiai (Wladár Sándor, Szabó József, Darnyi Tamás, Czene Attila) és világbajnok (Hargitay András és Verrasztó Zoltán) van. A kilencvenes évek végére belefáradt tevékenységébe, de még egy ideig bejárt a Komjádi-uszodába, segítette a fiatalokat (például Verrasztó Dávid és Gyurta Dániel sikereit is megjósolta. Gyurta Dániel olimpiai bajnok lett, Verrasztó Dávid pedig Európa-bajnok.)

A könyvben Hargitay András a bensőséges kapcsolatukat vetette papírra, Sós Csaba az elhunyt szakmai mesterfogásait elemzi, Tóth Ákos pedig együtt dolgozott a tanítványai által Öregnek becézett szakemberrel, és kivételes megoldásaira emlékeztet.
„– Ő tanított meg úszni, együtt örültünk az 1973-as belgrádi vb-n szerzett aranyérmemnek, amelynek kapcsán megmosta a fejemet. Azt hiányolta, hogy nem világrekorddal nyertem… Ilyen és ehhez hasonló emlékeimet osztom meg az olvasóval” – tudatta a Borssal Hargitay.
Széchy Tamás mélyről indult
A könyv jóvoltából Széchy sikeres edzésterveiből is kapunk egy csokorra valót.
„– Egy mai szakember nyugodtan utánozhatja, de kiugró eredményre ne számítson, mert ahhoz az Öreg sajátos szakmai-emberi karaktere elengedhetetlen. Remélem, alkotásunk eszközül szolgál arra, hogy ne gyarapodjon Széchy kritizálóinak, ellenségeinek száma. Művelt férfi volt, zenéhez, irodalomhoz értő. Mélyről indult, egy kitérdelt melegítőnadrágban lépdelt a medence partján, de később, amikor már megengedhette magának, civilben előszeretettel váltogatta elegáns szmokingjait.”
Halálának napja örökké megmarad Hargitayban. Éppen ügyeletes állatorvosként végezte a dolgát a munkahelyén, amikor telefont kapott a gyászos hírről, ami alapján immár biztosra vehető, tévedés áldozata lett Széchy Tamás.
„– Azonnal a lakására siettem, és ott megtudtam, hogy a karosszékében érte a halál. Azt hitte magáról – ami egyébként nem volt igaz –, hogy súlyos cukorbeteg, pedig a 7.2–7.4-es érték nem erre utalt. Rosszullétére inzulint vett magához, de elvétette a mennyiséget…”