Nem a várt irányba indult el a BUX tegnap, sőt olyannyira nem volt jó az elemzők jóslata, hogy a BUX szinte töretlen emelkedéssel napi csúcsára ugrott. A BUX nyitáskor még csak 230 pontos pluszt jelzett, majd az index egy kisebb gyengülést követve erőteljes és határozott növekedést mutatott. A napi 21 670,38 pontos csúcsán záró BUX-ot a vezető részvények iránti érdeklődés rántotta fel. A blue chipek táborából egyedül az OTP-nek nem sikerült növekedéssel zárnia, a banki részvények 10 forinttal lassulva zártak. A 413,67 pontos BUX növekedéshez hozzájárult a Mol és a Richter drágulása, de a Magyar Telekom erősödése is pozitívan hatott az indexre. Az olajipari részvények régen nem látott mértékben, 4,39 százalékkal erősödtek, és 21 500 forinton zártak. A Mol mellett komolyabb javulást produkált a Richter is, a gyógyszergyártó esetében a várható javuló eredmény indukált drágulást. Mint ismeretes, a Richter termékei szerepelnek az új, 2006. évi orosz támogatott termékek listáján. A Richter ára 1050 forinttal emelkedett.
Néhány kisforgalmú részvény árában is kedvező irányú elmozdulás történt, a BorsodChem, az Egis és az FHB vezette a kiskapitalizációjú papírok drágulását. A vegyipari papírok 0,9 százalékkal, a gyógyszergyártó részvényei 600 forinttal, a jelzálogbank 10 forinttal erősödött. Meglepetésre a Mol részbeni tulajdonában lévő TVK részvényei is drágultak, a vegyipari cég papírjai 5,5 százalékkal emelkedtek előző szintjük fölé.
A bankközi devizapiacon a forint erősödött az euróval szemben, a magyar fizetőeszköz az elemzői várakozásokkal ellentétben nem gyengült az Európai Központi Bank kamatdöntésére, sőt a tegnapi nap folyamán tovább erősödött. A BÉT zárásakor az eurót 251,30– 521,70 forint között jegyezték. Az elemzők azt nyilatkozták, hogy ugyan többen a 254 forintos szintre várják az eurót, de ez a szint annyira elképzelhető, mint a 252 vagy a 256 forintos árfolyam. A legtöbb szakértő azt nyilatkozta, hogy folytatódik a forint lebegtetése a 251–255 forint közötti szinten, és rövid távon elmozdulás ettől nem lehet várni.
Emelkedéssel zártak a nemzetközi tőkepiacok is, a tokiói Nikkei 225 index öt év után először került 15 400 pont fölé. A technológiai papírok, köztük a Tokyo Electron követte amerikai társai emelkedését, és az értékforgalmi társaságok, köztük a Nomura Holdings is előnyt szerzett a részvénypiac élénkségéből – írta az MTI–Eco. Hasonló, de mérsékeltebb javuló trend alakult ki a vezető európai piacokon is, a DAX 0,79, az FTSE 0,77 százalékkal erősödött.
Kapcsolat Bécs és Zágráb között. Szorosabbra fűzi együttműködését a bécsi és a zágrábi tőzsde, az erről szóló szándéknyilatkozatot Marinko Papuga, a zágrábi és Michael Buhl, a bécsi tőzsde vezetője írta alá. A zágrábi tőzsde piaci kapitalizációja 10,80 milliárd euró volt október végén – írta az MTI– Eco. A bécsi börze célja emellett az is, hogy stratégiai partneri kapcsolatot építsen ki a varsói tőzsdével, amivel megteremtené egy közép-európai tőzsdei szövetség alapjait, és létrehozná Bécs–Budapest– Varsó-tengelyt.

Nézzen képeket az érettségiző diákokról!