A hatóságok tudják, hol rejtőzködik Ratko Mladics volt boszniai szerb parancsnok, hágai vádlott, de nem fogják letartóztatni december 15-ig, amikor is Carla del Ponte főügyész jelentést terjeszt be a BT-nek Belgráddal való együttműködéséről – írja a Vecsernje Novoszti a szerbiai csúcsvezetésre hivatkozva, ám forrását nem nevezte meg. E szerint a forrás szerint Mladics újévig Hágába kerül. Ante Gotovina letartóztatása, valamint a Mladicsra vonatkozó titkos iratok kiadása szerinte bevezetője Mladics kiszolgáltatásának. Dragan Jocsics szerbiai belügyminiszter cáfolta, hogy ismert lenne a tábornok holléte, de reményét fejezte ki, hogy a vádlott hamarosan Hágában lesz. Hétfőn Adnan Terzic boszniai miniszterelnök is úgy nyilatkozott, hogy a két szökevény nem Boszniában bujkál, és Belgrádon múlik elfogásuk.
A hágai ügyészség nem elégedett a titkos Mladics-dosszié „hiányzó”, majd „megkerült” és átadott részének tartalmával. Újra nincsenek benne azok az adatok, amelyeket Belgrádtól követelt. Ezért kérni fogja a bíróságtól, hogy kötelezze Belgrádot az adatok átadására. Hírek szerint Boszniában a nemzetközi erők igyekeznek felszámolni a Radovan Karadzsics támogatására létrehozott titkos hálózatot. Ismét házkutatások voltak a Szarajevó melletti Paléban. Adnan Terzic azt állítja, hogy a két legkeresettebb szerb vádlott nincs az ország területén, hírszerzői adatok alapján Szerbiában vannak, s ha lenne akarat, már kiadhatták volna.
Hágában közben megkezdődött a Zágráb gránátozását is elrendelő Milan Marticsnak, a Krajinai Szerb Köztársaság volt horvátországi szerb bábállam elnökének a tárgyalása. Hágában van most már az is, aki a „köztársaság” egyik részének, a knini Krajinának a katonai felszámolását vezette, aki nem más, mint Ante Gotovina tábornok.
A Szerémségben eközben ismét a radikálisok keltenek nyugtalanságot a kisebbségek körében. Beskán beidézték a fél falut a községházára, főleg magyarokat és horvátokat, akik aláírták a radikális helyi hatalom leváltására vonatkozó kezdeményezést. A rendőrségnek az ilyen szerepvállalása a radikálisok mellett igen rossz emlékeket ébreszt, hiszen éppen a Szerémségből zavartak el a háború idején sok horvát és magyar családot a radikálisok. (Vojiszlav Seseljt a herkócai etnikai tisztogatásért is vádolják Hágában.) A Sremska Mitrovica-i belügy közölte, fegyelmi eljárást indítottak a hivatali beosztásával visszaélő, törvénytelenül eljáró rendőrtiszt ellen.
Amnesztia hadköteleseknek? Vojiszlav Kostunica szerb kormányfő aláírta a külföldön élő hadkötelesekre vonatkozó amnesztiatörvény tervezetét, és ha a parlament is megszavazza a jogszabályt, megszűnik a bűnvádi eljárás csaknem 2500, külföldön élő sorköteles katona ellen – közölte a Vecsernje Novoszti című belgrádi napilapnak adott interjújában Miodrag Jakszics, a külföldön élő szerb diaszpórával foglalkozó minisztérium államtitkára. A törvény amnesztiát hirdet a külföldön élő sorkötelesek számára, akik a Milosevics-rendszer megdöntése után – 2000. október 7-től – követték el a szolgálatmegtagadás bűntettét. (MTI)