Megtalálták Ratko Mladicsot?

Sebestyén Imre
2005. 12. 14. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hatóságok tudják, hol rejtőzködik Ratko Mladics volt boszniai szerb parancsnok, hágai vádlott, de nem fogják letartóztatni december 15-ig, amikor is Carla del Ponte főügyész jelentést terjeszt be a BT-nek Belgráddal való együttműködéséről – írja a Vecsernje Novoszti a szerbiai csúcsvezetésre hivatkozva, ám forrását nem nevezte meg. E szerint a forrás szerint Mladics újévig Hágába kerül. Ante Gotovina letartóztatása, valamint a Mladicsra vonatkozó titkos iratok kiadása szerinte bevezetője Mladics kiszolgáltatásának. Dragan Jocsics szerbiai belügyminiszter cáfolta, hogy ismert lenne a tábornok holléte, de reményét fejezte ki, hogy a vádlott hamarosan Hágában lesz. Hétfőn Adnan Terzic boszniai miniszterelnök is úgy nyilatkozott, hogy a két szökevény nem Boszniában bujkál, és Belgrádon múlik elfogásuk.
A hágai ügyészség nem elégedett a titkos Mladics-dosszié „hiányzó”, majd „megkerült” és átadott részének tartalmával. Újra nincsenek benne azok az adatok, amelyeket Belgrádtól követelt. Ezért kérni fogja a bíróságtól, hogy kötelezze Belgrádot az adatok átadására. Hírek szerint Boszniában a nemzetközi erők igyekeznek felszámolni a Radovan Karadzsics támogatására létrehozott titkos hálózatot. Ismét házkutatások voltak a Szarajevó melletti Paléban. Adnan Terzic azt állítja, hogy a két legkeresettebb szerb vádlott nincs az ország területén, hírszerzői adatok alapján Szerbiában vannak, s ha lenne akarat, már kiadhatták volna.
Hágában közben megkezdődött a Zágráb gránátozását is elrendelő Milan Marticsnak, a Krajinai Szerb Köztársaság volt horvátországi szerb bábállam elnökének a tárgyalása. Hágában van most már az is, aki a „köztársaság” egyik részének, a knini Krajinának a katonai felszámolását vezette, aki nem más, mint Ante Gotovina tábornok.
A Szerémségben eközben ismét a radikálisok keltenek nyugtalanságot a kisebbségek körében. Beskán beidézték a fél falut a községházára, főleg magyarokat és horvátokat, akik aláírták a radikális helyi hatalom leváltására vonatkozó kezdeményezést. A rendőrségnek az ilyen szerepvállalása a radikálisok mellett igen rossz emlékeket ébreszt, hiszen éppen a Szerémségből zavartak el a háború idején sok horvát és magyar családot a radikálisok. (Vojiszlav Seseljt a herkócai etnikai tisztogatásért is vádolják Hágában.) A Sremska Mitrovica-i belügy közölte, fegyelmi eljárást indítottak a hivatali beosztásával visszaélő, törvénytelenül eljáró rendőrtiszt ellen.



Amnesztia hadköteleseknek? Vojiszlav Kostunica szerb kormányfő aláírta a külföldön élő hadkötelesekre vonatkozó amnesztiatörvény tervezetét, és ha a parlament is megszavazza a jogszabályt, megszűnik a bűnvádi eljárás csaknem 2500, külföldön élő sorköteles katona ellen – közölte a Vecsernje Novoszti című belgrádi napilapnak adott interjújában Miodrag Jakszics, a külföldön élő szerb diaszpórával foglalkozó minisztérium államtitkára. A törvény amnesztiát hirdet a külföldön élő sorkötelesek számára, akik a Milosevics-rendszer megdöntése után – 2000. október 7-től – követték el a szolgálatmegtagadás bűntettét. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.