Munkanélküliség: hét százalék

Dénes Zoltán
2005. 12. 13. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nemzetgazdasági szinten mintegy 30-32 ezerre tehető a több mint egy éve betöltetlen munkahelyek száma – közölte tegnap Csizmár Gábor munkaügyi miniszter. A Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium által szeptember–október folyamán végzett felmérésről szólva hozzátette: hazánkban vannak olyan szakmák – például varrónő, gyártósori összeszerelő vagy húsfeldolgozó –, amelyekben egyszerre mutatkozik élénk munkaerő-kereslet és -felesleg. Csizmár Gábor szerint ez leginkább a munkaerőpiac szerkezetváltására, illetve a magyar munkaerő mobilitásának hiányára mutat rá.
A szakmai anyagnak beharangozott felmérés csak listaszerűen sorolja fel a legkeresettebb és a megszűnő állásokat, illetve a legjellemzőbb munkaköröket, amelyekben a pályakezdők el tudtak elhelyezkedni. Utóbbiak egyébként főként gyártósori összeszerelőként, segédmunkásként vagy bolti eladóként érvényesíthették tudásukat. A felmérés ugyanakkor nem tartalmazott információt arról, hogy mely megyékben vagy régiókban melyek a legkeresettebb s melyek a megszűnő munkakörök. Továbbá a megyék, illetve az ország munkanélküliségi szintjéről sem tartalmazott adatokat. Egyébként a Központi Statisztikai Hivatal legutóbbi gyorsjelentése szerint az idén a harmadik negyedévben a munkanélküliek száma elérte a 309 ezer főt, s ezzel a munkanélküliségi ráta meghaladta a 7,3 százalékos szintet. Ez azt jelenti, hogy egy éven belül 54 ezerrel, az egész kormányzati ciklust tekintve pedig mintegy 74 ezer fővel nőtt a munkanélküliek száma.
A tegnapi sajtótájékoztatón Csizmár Gábor a távmunka magyarországi terjedéséről szóló fehér könyvet is bemutatott. Elmondása szerint a távmunka elterjesztése igen fontos a gazdaság számára, ugyanis a verseny kikényszeríti a vállalkozások gyors alkalmazkodását a piaci váltózásokhoz. Véleménye szerint a kormány az elmúlt években igen sokat tett a távmunka elterjedéséért, s példaként említette, hogy három, a távmunkát előtérbe helyező pályázatot írtak ki. Az Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium erőfeszítéseinek köszönhetően három év alatt közel háromezer távmunkahely jött létre. A 2004. évi egymilliárd forintos állami támogatáshoz képest az idén már csak 800 millió forint jutott kifejezetten távmunka-támogatásra. Míg hazánkban a foglalkoztatottak alig két, addig az unióban több mint 13 százaléka távmunkás.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.