Napsugár utcai árnyak

Csontos János
2005. 12. 14. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Azt a hegyet a zsebkendőmnek a négy sarkában is elhordom… Azt gondolná az ember, hogy a népdalok ismeretlen szerzői hajlamosak voltak a túlzásra a nagy szerelemtől. Pedig el lehet hordani egy fél hegyet a valóságban is – igaz, nem zsebkendőbe kötve, hanem megfelelő célszerszámokkal és járművekkel. S addig nincs is semmi baj, míg ez a közösségi szabályok, a törvények figyelembevételével történik. Az viszont már aggodalomra ad okot, ha valaki a saját belátása szerint mozgatja a földet, ássa az alapot, épít az engedélyezettnél sokkal nagyobb házat egy különösen elegáns hegyvidéki területen.
Engedély nélkül
Tudjuk, az ilyesminek kiterjedt „kultúrája” van Magyarországon, főként Budapesten. A legnagyobb önkényes földgyalulók, természetvédelmi területbe rondítók, engedély nélküli építkezők számára nem igazán egyenrangú partner a hatóság, az önkormányzat sem. Az engedély nélkül emelt vagy túlépített paloták sorsa ugyanis tipikusan nem a kényszerbontás, hanem a fennmaradás. Ehhez a vagány építtetők fennmaradási engedélyt kérnek, s az ezzel együtt járó büntetés arányaiban nevetséges ár cserébe a törvénytelen építkezésért. Korrupciókutatók olykor sejtelmes célzásokat tesznek arra, hogy a hivatali kenőpénzek legnagyobb hányadban ilyen engedélyeztetések során cserélnek gazdát, ám ez csupán szakértői sejtés: a dolog természetéből fakadóan konkrét esetben ritkán bizonyítható. Ráadásul a sajtómunkások is rendre kellemetlenségeknek vannak kitéve, ha építésügyben túlontúl kíváncsiskodnak.
A II. kerület, Napsugár utca 7. szám alatti szabálytalan építkezés bizonyára csak egy a sok közül, amely jelenleg a fővárosban folyik. Ami mégis megragadta lapunk figyelmét, az az aláírásgyűjtés ténye volt, amellyel az utca lakói az aránytalan túlépítkezés ellen tiltakoztak. Általában a szemhunyás, a lapulás jellemzi a szomszédság viszonyulását az ilyesfajta esetekben – „jobb a békesség, amúgy is az önkormányzat ügye”, hallani az indokokat. Itt másként történt. A tucatnyi aláíró – köztük neves üzletemberek, művészek és sportolók – nem nyugodott bele, hogy egy új tulajdonos áthágja a hatályos szabályozást, s telkének sokkal nagyobb százalékát építteti be, mint amire jogosult – hátrányára változtatva meg ezzel a környék arculatát. A tiltakozói lajstromot – még szeptember elején – elküldték a kerületi önkormányzat építési és műszaki osztályának. Történt ez abban a kerületben, ahol a szocialista polgármester – egyes értékelések szerint politikai demonstrációként – személyes jelenlétével próbálta megakadályozni egy áruházlánc engedélyen felüli terjeszkedését. Jogos a felvetés: az egyszerű polgárok vajon jogot formálhatnak-e egy szabálytalan magánépítkezéssel szemben ugyanerre a vezetői gesztusra?
A beadvány rögzítette, hogy az építkezés kora nyáron kezdődött, s magánközlés szerint ezer köbmétert is meghaladó földet és követ szállítottak el a helyszínről. Az utca lakói sérelmezték, hogy a túlterhelt járművek miatt az útburkolat tönkrement, a közművek megsérültek. A környező házak tulajdonosai több bejelentést is tettek, többek között a II. kerületi közterület-fenntartónál, jelezve a vélhetőleg szabálytalan építkezést. Ekkor az utat részlegesen rendbe hozták, a vízművek pedig kiküszöbölte a keletkezett hibát. Ám az építkezés változatlan tempóban folytatódott, s az utcabeliek beadványukban immár a gázvezeték sokkal veszélyesebb sérülésének lehetősége miatti aggodalmuknak is hangot adtak. Mivel az útburkolat több helyen benyomódott, kezdeményezték az utcában súlykorlátozó közlekedési tábla kihelyezését is. Hangsúlyozták, hogy a földkiemelés mértéke, a keletkezett munkagödör mérete, a gödörnek a telekhatároktól való távolsága mind azt valószínűsítik, hogy az építkezés meghaladja a törvényes mértéket, eltér a jogszabálytól, így vélhetőleg a kiadott építési engedélytől is. Felhívták a hivatal figyelmét, hogy – mivel szeptember elején az építkezésen még csak a szigetelőfalak építése folyt – az építkezés abban a fázisban jelentős károkozás nélkül leállítható.
Tiltó határozat, de minek
A szeptember 15-én beérkezett beadványra október 25-i keltezéssel érkezett válasz. Ebben Szalai Tibor jegyző megbízásából Nagy Péter irodavezető arról tájékoztatta az aláírók érdekeit képviselő ügyvédi irodát, hogy ügyintézőjük egy szeptember 1-jén tartott helyszíni szemle során tapasztalta az engedélytől eltérő építkezést, ezért azt a polgármesteri hivatal egy szeptember 5-i határozattal leállította. Tájékoztatta a bejelentőket arról is, hogy az építtető fennmaradási és továbbépítési engedély iránti kérelmet nyújtott be a hivatalhoz, amelynek elbírálása folyamatban van. (A KRESZ-tábla iránti kérelmet hatáskör hiányában elhárította.)
November 4-én az aláíró utcabeliek nevében eljáró ügyvédi iroda újfent arról értesítette az építési és műszaki irodát, hogy a tiltó határozat ellenére a lakóközösség által kifogásolt szabálytalan építkezés továbbra is nagy erőkkel folyik. Felhívta a figyelmet arra is, hogy az építtető a munkaterületet úgy igyekszik eltakarni, hogy az építkezés az utcáról ne legyen látható, s vélhetőleg a fennmaradási és továbbépítési engedély kiadásától várja az ügy megoldását. Az utca lakói kilátásba helyezték azt is, hogy „a kerületben megsokasodott szabálytalan építkezésekre is figyelemmel” a nyilvánossághoz fordulnak.
Illetékes „elvtársak” hallgatása
Ez meg is történt: a Helyi Théma című kerületi újság november 16-i számában egy friss fotóval illusztrálta, hogy az építkezésen serényen dolgoznak a munkások. Mivel a másfél hónappal korábban született tiltó határozat semmibevétele az építési hatóság tekintélyét már alapjaiban kérdőjelezi meg, úgy gondoltuk, szerkesztőségünk is felteszi a kérdést az illetékes irodának: az immár a nyilvánosság számára fotóval illusztrált ügyben szándékoznak-e kényszerbontást elrendelni? A több nap alatt elért ügyintéző hölgy azt a tájékoztatást adta, hogy az ügyben az irodavezető az illetékes; a szintén több nap múlva elért irodavezető pedig arról tájékoztatott, hogy csak a kerületi jegyző engedélyével adhat nyilatkozatot. A jegyző úr titkársága viszont azt adta a tudtunkra, hogy a jegyző folyamatban lévő ügyben egyáltalán nem oldhatja fel az irodavezetőt a nyilatkozattételi tilalom alól. Márpedig ez folyamatban lévő ügy. A kör bezárult: a törvény betű szerint betartatott, de a tájékoztatás és az állampolgári tájékozódás alkotmányos szabadságjoga újabb csattanós pofont kapott.
Ha a jegyző mégis nyilatkozhatna, vélhetőleg – a törvényesség képviselőjeként – nem mondhatna egyebet: a hatóságnak nem lehet más választása, mint az eredeti állapot visszaállítása, azaz a kényszerbontás elrendelése. Amennyiben ugyanis – az időközben előrehaladott építkezésre való hivatkozással – a kerület mégis a fennmaradási engedély kiadása mellett döntene e jól dokumentált törvénytiprást szentesítve, bajos volna elhessegetni a gyanút: vajon nem ilyen esetekre célozgatnak-e sejtelmesen a korrupciókutatók?
Epilógus. A Magyar Nemzet e cikk illusztrálására fotós munkatársát ugyancsak a helyszínre küldte, aki az utcáról, tehát közterületről készített közérdekű felvételeket az engedély nélküli építkezésről. Fotósunkat az építkezésről kirontó, hivatalosan nem létező munkások feltartóztatták, sőt szabálysértést feltételezve rendőrt hívtak. A Napsugár utcai árnyak a jelek szerint tisztelik a törvényt. Kérdés, a törvényesség képviselői nem tisztelik-e túlzott módon a Napsugár utcai árnyakat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.