Nem fizetné a Kreml Kijev nyugati álmait

A világpiaci szinthez közelítve a jelenlegi ár mintegy háromszorosát kérné Moszkva Ukrajnától a földgázért. A szállítás feltételeinek felülvizsgálásáról folyó vitába – kemény hangot megütve – a napokban személyesen bekapcsolódott Putyin elnök is, ami arra utal, hogy Oroszország megelégelte Ukrajna nyugati nyitásának további szponzorálását, és a realitásokra figyelmeztetve szembesítené az új irányvonal negatív következményeivel.

2005. 12. 12. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ukrajna állítólag kész elfogadni az árak és a tranzitköltségek liberalizálását, jelentette be a döntést üdvözölve a minap közleményében a Kreml Vlagyimir Putyin orosz és Viktor Juscsenko ukrán elnökök telefonbeszélgetése után. Az öröm azonban korai volt, legalábbis erre utalnak a nyilvános kijevi megszólalások e témában. E szerint Ukrajna a meglehetősen átláthatatlan, így a korrupció egyik legfőbb táptalajául szolgáló és a piaci retorikával élesen ellentétben álló állapotok fenntartásában érdekelt. Kijev azt szeretné, ha a tranzitdíjért cserébe továbbra is a mostani kedvezményes áron kapná a földgázt. Az országnak komoly bevételt jelent, hogy rajta keresztül zajlik a Nyugat-Európába irányuló orosz gázszállítások mintegy négyötöde. A napokban Brüsszelben járt orosz kormányfő éppen ezért tájékoztatta az ellátás folyamatossága miatt aggódó nyugati partnereit a vitáról, és igyekezett közvetítőként és Moszkva szövetségeseiként bevonni őket e folyamatba. Érezhetően sikerrel, hiszen több jelből ítélhetően az unió gyakorolt e téren nyomást Ukrajnára. Kijev amúgy sem nagyon blokkolhatja a tranzitot, hiszen azzal elveszítené Európa jóindulatát.
A tárgyalások kudarcba fulladását látva, Moszkva is lépett, és a telefonbeszélgetés másnapján Putyin a kormány illetékeseinek szűk körű ülése után bejelentette, hogy Oroszország nem fogja tovább olcsó földgázzal szubvencionálni Ukrajna gazdaságát. Mint fogalmazott, az orosz állam 4,6 milliárd dollárt – ebből a Gazprom 3,6-ot – veszítene jövőre akkor, ha nem változtatnának az árakon. A Gazprom ragaszkodik a tavaly erőteljesen megdrágult világpiaci árak megfizetéséhez, jelenleg ugyanis Kijev köbméterenként 50 dollárért kapja a gázt, míg a cég nyugat-európai partnerei ugyanezért 255 dollárt fizetnek. Moszkva úgy véli, hogy a kisebb szállítási költségek miatt Ukrajnával szemben a 180 dollár körüli ár lenne a reális. Megjegyzik: a kereskedelem piacosítása feltételezi az áttérést a barterről a készpénzre. Folyamatos problémát okoz ezenkívül, hogy az ukrán szakaszon el-eltűnik a gáz egy része, ráadásul Kijev állandó elmaradásban van a fizetéssel is. A gázóriás cserébe hajlandó lenne a jelenlegi 1,09 dollár/ezer köbméter/száz kilométeres tranzitdíjat valutában fizetve 1,75 dollárra emelni. Putyin utalt arra, hogy az ukrán gazdaság látható fejlődése, a privatizációs bevételek immár lehetővé teszik a világpiaci árak megfizetését. Hozzátette, hogy Oroszország már csak azért sem engedheti meg az eddigi nagyvonalúságot, mert még 25 millió állampolgára él a szegénységi küszöb alatt.
Egy esetleges ukrán energiaválság rövid távon azzal járhat, hogy a márciusi választások előtt tovább gyengül Juscsenko elnök amúgy is megrendült belpolitikai helyzete, míg hosszú távon a Gazprom megszerezheti a teljes ellenőrzést a Nyugat-Európát célzó szállítási útvonalak, a vezetékek felett. Bár Moszkva ezt tagadja, a keményedő fellépés mögött politikai motívumok is állnak. Megfigyelők felhívják arra a figyelmet, hogy az egyre élesedő geopolitikai kiszorítósdiban Oroszország érthető módon csak szövetségesei számára biztosít kedvezményeket. Belorusszia például annak negyedéért kapja a gázt, amennyit Ukrajnától akar kérni a jövőben a Gazprom.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.