Ingyen, azaz térítés- és tehermentesen adja vissza a szövetkezeteknek az ÁPV Rt. azokat a mezőgazdasági üzletrészeket, amelyeket még az Orbán-kormány vásárolt fel – értesült a Világgazdaság. A lap a szövetkezetekről készült új törvényjavaslatra hivatkozik, de értesüléseit Gráf József földművelésügyi miniszter is megerősítette, aki nyilatkozatában kitért rá, hogy az üzletrészügyre az autópálya-építés finanszírozásáról szóló uniós vita is befolyásolta. Eredetileg ugyanis a kormány 49 éves vagyonkezelésbe akarta adni az államosított üzletrészeket, de kiderült, hogy így sem lehetett volna megúszni, hogy az ügylet később ne növelje a költségvetési hiányt. Ezért hozta a pénzügyminiszterrel egyetértésben Gráf József azt a döntést, hogy az üzletrészeket a jövő évi hiány terhére megkapják a szövetkezetek. Az új törvényjavaslat szerint az ingyen megkapott üzletrészekből a szövetkezeteknek egy úgynevezett fel nem osztható vagyonalapot kell képezniük, viszont az üzletrészeket legkésőbb 2007. júliusig befektetői részjegyé kell átalakítani, miközben a közösségi alapokat is létre kell hozniuk szociális feladatok finanszírozására, és amelyekbe a jövőre visszavett üzletrészeket is be kell vonniuk. Ehhez jön még, hogy az „üzletrész-átutalást” az eredeti, június 30-i dátum helyett március 31-ig le kell bonyolítani.
Az elképzeléseket a Mezőgazdasági Termelők és Szövetkezők Országos Szövetsége szövetkezetbarát lépésnek minősítette, különösen azt a részt kiemelve, ami a szövetkezeteket mentesíti az üzletrészek átvételi terhei alól. Ugyancsak garanciaként értékelték, hogy a közösségi alapok felhasználását az országos szövetkezeti szövetségek ellenőrizhetik. Ezzel ellentétes álláspontra helyezkedett a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége, amelynek szakértője, Becz Miklós kifejezetten negatívumként értékelte, hogy az állam azoknak akarja visszaadni az üzletrészeket, akiktől megvásárolta.
(Az előző kormány hatvankétmilliárd forint értékben vásárolt fel szövetkezeti kívül álló és nyugdíjas tagoktól üzletrészeket, kifizetve a tartozásokat a szövetkezetek helyett. A jelenlegi elképzelések szerint a most mintegy huszonhétmilliárd forintnyi üzletrész visszaadásáról van szó, a fennmaradó részt ugyanis elvitték az időközben bekövetkezett csődök, felszámolások.) Becz Miklós szerint hiba üzletrész-rendezésben partvonalon hagyni a gazdákat, gazdaszövetkezeteket, be kell vonni őket az üzletrész-hasznosításba, akár a meglévő szövetkezetekkel együtt.

Rendhagyó árverés – melltartók és bugyik milliós tételben a NAV kínálatában