Súlyos baleset történt csütörtökön a Szentpétervártól nyolcvan kilométerre lévő orosz atomerőmű területén. A Szosznovij Bor-i nukleáris üzem kettes reaktorától egy kilométerre robbanás következett be egy olvasztókemencében, amelyet a telepen alvállalkozóként tevékenykedő Ekomet-S vállalat működtet. A cég három munkását életveszélyes állapotban szállították kórházba. Egyikük, aki testfelületének kilencvenöt százalékán szenvedett égési sérüléseket, nem sokkal később meghalt – adta hírül a CNN.
Mivel az Ekomet-S radioaktív fémek újrahasznosításával foglalkozik, az erőmű illetékesei siettek leszögezni, hogy a baleset nincs hatással az üzem működésére, s a kettes reaktort, amelynek közelében a robbanás történt, karbantartás miatt egyébként is még júliusban leállították. A közlés szerint a radioaktivitás mértéke sem az üzemben, sem a környékén nem emelkedett a normális, óránként 16 mikroröntgen fölé – írta a Ria Novosztyi hírügynökség.
A balesetet – amelyhez hasonló 2002-ben és 2003-ban is előfordult az erőmű telepén – feltételezések szerint a technológiai előírások megsértése okozta. Az Ekomet-S egyelőre nem kommentálta a történteket, s a részletes tájékoztatás hiánya miatt az erőműnek otthont adó városban kezd eluralkodni a pánik. Helyi környezetvédők szerint fenntartással kell fogadni a megnyugtatónak látszó mérési adatokat, mert független szervezetek műszerei nincsenek az üzem területén. A környezetvédők remélik, hamarosan maguk is ellenőrizhetik, helytállóak-e a közölt adatok.
Alaptalanok az aggodalmak – nyilatkozta a Magyar Rádiónak Rónaki József, az Országos Atomenergia Hivatal elnöke. Elmondta: a finnek működtetnek az atomerőmű területén olyan sugárzásmérőt, amely a finn nukleáris hatóságnál is mutatja az eredményeket, s az ő adataik sem árulkodnak a radioaktivitás szintjének emelkedéséről.
Az Ekomet-S, amelybe 1994. évi megalapításakor ötvenmillió dollárnak (több mint 10,5 milliárd forint) megfelelő összeget invesztált a Gazprom Bank, Oroszországban elsőként foglalkozik a reaktorok karbantartásakor keletkezett, enyhén radioaktív fémhulladék újrahasznosításával. A Bellona norvég környezetvédő szervezet internetes honlapján olvasható tájékoztatás szerint a beolvasztott fémek háztartási gépek alkatrészeiként kerülnek forgalomba, s az üzem vezetői korábban beismerték: senki sem ellenőrzi, valójában milyen termékek válnak belőlük.
Az orosz törvények szerint a cég tevékenységi köre környezetvédelmi hatástanulmány elkészítését igényelte volna, ez azonban a mai napig sem készült el. A Greenpeace és más környezetvédő szervezetek évek óta próbálják elérni, hogy a veszélyes és illegális tevékenységet végző üzemet zárják be, de eddig sem az orosz nukleáris hatóságok, sem a bűnüldöző szervek nem láttak okot a beavatkozásra.
Az üzemben egyelőre áll a munka, s most már az ügyészség képviselői is a helyszínen kutatják a történtek okát.
Működhet Temelín. Megkapta a hivatalos működési engedélyt a bohémiai Temelín atomerőmű egyes blokkja – jelentette az MTI. A CEZ energiaipari konszern, az üzemeltető októberben nyújtotta be a kérelmet az öt éve próbaüzemet folytató reaktorblokkra. Temelín eddig ideiglenes működési engedéllyel rendelkezett, amelynek hatálya az év végén járt volna le. A CEZ hasonló engedélykérelmet készít elő a második blokkra is. Miként korábban megírtuk, négy évvel ezelőtti üzembehelyezése óta több mint hetvenöt üzemzavart észleltek a létesítményben. Cseh és osztrák atomenergia-ellenes csoportok ezért is tiltakoztak a szóban forgó engedély megadása ellen. Osztrák aktivisták szerint Temelín nem felel meg a nyugat-európai biztonsági előírásoknak, a csehek várhatóan megtámadják a döntést.