Törökországban találkoznak a NATO-országok külügyminiszterei

Mark Rutte, a NATO főtitkára kedden megkezdte hivatalos látogatását Törökországban, ahol Recep Tayyip Erdogan elnökkel és Hakan Fidan külügyminiszterrel is tárgyalt. A találkozók célja, hogy megerősítsék a szövetség egységét a közelgő júniusi NATO-csúcstalálkozó előtt, valamint hogy egyeztessenek az Ukrajnában zajló háború kapcsán kialakult nemzetközi helyzetről.

Forrás: Hürriyet Daily News2025. 05. 14. 11:18
Recep Tayyip Erdogan török ​​elnök Hakan Fidan török ​​külügyminiszterrel és Mark Rutte NATO-főtitkárral Ankarában Fotó: Török elnöki sajtószolgálat Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Recep Tayyip Erdogan elnök a Mark Ruttéval folytatott tárgyaláson világossá tette: Törökország elkötelezett az ukrajnai konfliktus diplomáciai rendezése mellett, és megerősítette, hogy Ankara fokozza erőfeszítéseit a háború befejezése érdekében.

Erdogan szerint a NATO-nak nem lenne szabad közvetlen szerepet vállalnia az orosz–ukrán háborúban, mert azzal tovább eszkalálódhatna a konfliktus, írja a Hürriyet Daily News.

Ez az álláspont összhangban van Törökország eddigi diplomáciai stratégiájával, amely egyensúlyozni próbál Moszkva és Kijev között, miközben a béketárgyalások egyik fő közvetítőjeként kíván fellépni.

Mark Rutte szilárd és hatékony szövetségesnek nevezte Törökországot, az ukrajnai háborúval kapcsolatban pedig leszögezte: valódi lehetőséget lát a békére.

Donald Trump amerikai elnök korábban több alkalommal is bírálta Európát amiatt, hogy szerinte a NATO védelmi képességeihez nem járul hozzá kellő mértékben. Trump azt sürgette, hogy a tagállamok növeljék védelmi kiadásaikat a GDP öt százalékára. Eközben Pete Hegseth amerikai védelmi miniszter kijelentette: az Egyesült Államok jelenleg nem tervezi európai katonai jelenlétének csökkentését.

Március 19-én az Európai Bizottság nyilvánosságra hozta új védelmi stratégiáját, amely eredetileg az Európa újrafegyverzése címet viselte, végül a dokumentumot Készültség 2030 néven vezették be. A stratégia 800 milliárd eurós befektetést irányoz elő a következő négy évben az uniós védelem megerősítése érdekében.

Kulcsfontosságú időzítés: párhuzamosan zajlanak az isztambuli tárgyalások

Rutte törökországi látogatása egybeesik az Oroszország és Ukrajna közötti május 15-i isztambuli tárgyalásokkal, amelyek újabb lehetőséget jelenthetnek a háború diplomáciai rendezésére. Bár a NATO-főtitkár látogatását még április közepén bejelentették, a találkozó most különösen aktuálissá vált.

A látogatás csúcspontja a csütörtöki miniszteri találkozó lesz, amely után Mark Rutte és Hakan Fidan közös sajtótájékoztatót tartanak. A megbeszélések középpontjában a júniusi NATO-csúcstalálkozó előkészítése áll, különös tekintettel a tagállamok védelmi kiadásainak növelésére, amely a szövetség egyik legfontosabb aktuális célkitűzése.

Egy török külügyminisztériumi forrás szerint Fidan hangsúlyozni fogja Törökország NATO-n belüli stratégiai szerepét, és ismételten kifejezi Ankara elkötelezettségét a szövetség biztonságának megerősítése mellett. Törökország célja, hogy a saját régiójában stabilizáló tényezőként jelenjen meg, és aktívan részt vegyen a kollektív védelem alakításában.

Borítókép: Recep Tayyip Erdogan török ​​elnök Hakan Fidan török ​​külügyminiszterrel és Mark Rutte NATO-főtitkárral Ankarában (Fotó: AFP/ Török elnöki sajtószolgálat)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.