Robbanássorozat Londonnál

Negyvenhárom sérültje van az angliai Hertfordshire grófságban működő Buncefield olajtelepen tegnap bekövetkezett robbanássorozatnak. Az évtizedek óta legsúlyosabb angliai ipari balesetben 280 millió liter különféle üzemanyag kapott lángra. A környékbelieket kitelepítették, a közeli autópályát mindkét irányban lezárták. A hatvan-hetven kilométer távolságban is terjengő füst miatt a londoni Heathrow repülőtéren néhány járatot törölni kellett.

MN-összeállítás
2005. 12. 12. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Robbanássorozat rázta meg tegnap hajnalban az angliai Hertfordshire grófságban működő, Londontól körülbelül hatvan kilométerre lévő Buncefield olajelosztó telepet, ahol húsz tankban összesen 280 millió liter olajat, benzint és kerozint tároltak. A három detonáció hangját 160 kilométer távolságban is hallották, szemtanúk szerint nyolcvan-száz méteres lángnyelvek csaptak fel az égre. A balesetnek negyvenhárom sérültje van, kettejük állapota súlyos – jelentette a BBC. Anglia déli és keleti területeit sűrű füst borította be.
A környéken sok épület szenvedett kárt, kiszakadt ajtók és törött ablaküvegek sokasága jelzi a robbanások erejét. Mivel az üzemanyagraktár a Luton repülőtér közelében van, az első hírek arról szóltak, hogy repülőgép zuhanhatott a telepre, ezt azonban később cáfolták. A környéken lakó kétezer embert evakuálták, a távolabb élőket pedig felszólították, gondosan csukják be lakásuk ajtajait és ablakait. Az M1-es autópályát és a környező országutakat mindkét irányban lezárták. A lutoni repülőtér London felől megközelíthetetlenné vált. Néhány órával a katasztrófa után a füst elérte a londoni Heathrow repülőteret is, ahol több járatot törölni kellett.
A helyszínre vezényelt tűzoltók csak arra vállalkozhattak, hogy megakadályozzák a lángok terjedését, magán a telepen azonban megfékezhetetlen a tűz. Becslések szerint néhány napba is beletelik, amíg a lángra kapott anyagok elhamvadnak, addig az okokat is csak találgatni lehet. A tűzoltók szóvivője a CNN-nek tegnap délelőtt azt mondta: számítanak újabb robbanásokra is, de azok már kisebbek lesznek az elsőknél, amelyek a legnagyobb tankoknál következtek be. Kora délután a BBC már arról számolt be: több detonáció biztosan nem lesz, mert már valamennyi tartály felrobbant.
A rendőrség szerint nincs ok feltételezni, hogy terrortámadás történt, bár kategorikusan ezt a lehetőséget sem zárták ki. A BBC megjegyezte: a Buncefieldnek 60 százalékban a Total olajtársaság, 40 százalékban pedig az amerikai Texaco a tulajdonosa, de amerikaiak nem dolgoztak itt. A Buncefield az ország ötödik legnagyobb olajraktára, amely egyebek között a dél-angliai repülőtereket is ellátta kerozinnal. Frank Whiteley, Hertfordshire rendőrkapitánya szakértőkre hivatkozva mégis azt mondta: a baleset önmagában nem okoz üzemanyaghiányt. Ez csak akkor következhet be, ha indokolatlanul kitör a felvásárlási láz.

Tűz egy bajor vegyi üzemben. Robbanás történt és tűz ütött ki szombaton a bajorországi Münchmünster egy vegyi üzemében – adta hírül az MTI. A Petrochemie vállalatnál bekövetkezett balesetben egy üzemi tűzoltó meghalt, három munkás pedig megsebesült. A rendőrség figyelmeztette a helyieket, hogy maradjanak otthon, mert a gyárból ismeretlen vegyi összetételű felhő szállt fel.



Az idei ipari balesetek
Január 13., Spanyolország: Nyolcan meghaltak egy burgosi raktárrobbanásban.
Március 23., Egyesült Államok: Robbanás történt a British Petroleum amerikai olajfinomítójában, Texas Cityben. Tizenöten meghaltak, száznál többen megsebesültek.
Április 8., Ausztria: A Böhler acélgyártó művek kapfenbergi üzemében fölrobbant egy kohó, négy munkás meghalt.
Április 11., Banglades: Kazánrobbanás miatt Savarban összeomlott egy ruhagyár, több mint százan életüket vesztették.
Április 20., Zambia: Legalább 46-an meghaltak Chambishiben egy kínai tulajdonú rézbánya telephelyén lévő gyár fölrobbanásakor.
Április 21., Kína: Robbanás történt egy csungcsingi vegyi üzemben, 19-en eltűntek.
Május 3., Pakisztán: Gázpalackok robbantak fel Lahorban, egy jégkrémüzemben, tizennyolcan életüket vesztették.
Június 21., Kína: Hét embert ölt meg egy láda gyutacs robbanása Mejsanban, egy vegyi üzemben.
Szeptember 9., Tajvan: Két katona meghalt a tasui fegyvergyárban, amikor fölrobbant egy lőszergyártó gép.
November 1., India: Hét ember életét vesztette a Dahod város egyik tűzijátékgyárában bekövetkezett robbanásban.
November 13., Kína: Robbanások történtek Csilin városban, egy vegyianyag-gyárban. A balesetnek öt halálos áldozata volt, s erősen mérgező benzol ömlött a Szungari folyóba. (MTI–SAB)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.