Leginkább a családi és a mikrovállalkozások sérülékenyek, s olyan problémákkal küzdenek, amelyekkel a nagyoknak nem kell szembenézniük. Ezért a kicsik védelme, támogatása elengedhetetlen – mondta lapunknak Kassai Róbert. Az Ipartestületek Országos Szövetsége (Iposz) alelnöke – akit az Európai Unió Kézműves Kis- és Középvállalkozóinak Szövetsége (Ueapme) a minap alelnökévé választott – rámutatott: olyan gazdaságpolitikára van szükség, amely különbséget tesz nagyok és kicsik között. Az utóbbi kör helyzete egyre romlik, amit a Miniszterelnöki Hivatal nyári elemzése is feltárt, ezért az Iposz felzárkózási program elindítását szorgalmazza. A kicsik tőkeszegénységük mellett a hitelhez jutás nehézségeivel is kénytelenek megküzdeni. A helyzeten csak ront, hogy a Basel II a bankok (hitel-, működési kockázatok) szerepét a jövőben jelentősen szabályozza, ami csökkenteni fogja a hitelhez jutás lehetőségét, s a nagyobb kockázat miatt magasabb kamattal kell majd számolniuk.
Az alelnök úgy látja, hogy a pályázati kiírásokban azonos feltételek várnak kicsikre és nagyokra, ezért azt szorgalmazzák, hogy az állam és a helyhatóságok preferálják tenderkiírásaikban a kicsiket, ami ráadásul az uniós követelményekkel sem ellentétes. Kassai szerint megfigyelhető, hogy késlekedéseit a magyar kormány gyakran olyan uniós elvárásokkal indokolja, s olyanokat követel meg, amelyeket az EU egyébként nem vár el. Például a vissza nem térítendő támogatások odaítélésére is van lehetőség.
Az alelnök az EU-val kapcsolatban kiemelte: a közösségtől többségében azokat a dolgokat vettük át, amelyek rövid távon előnytelenek, s többletköltséget jelentenek, miközben a tagságból fakadó pozitívumok elkerülnek bennünket. Ebben pedig a kormány is hibás. Példaként az áfapénzek visszatartását, a regisztrációs adó drasztikus emelését, a pályázati csapok elzárását, a pénzek csorgatását s a komplikált pályáztatást említette.
Kassai a nemzeti ipar támogatását hiányolta. Az alelnök szerint a körbetartozások felszámolásában az államnak nagyobb szerepet kellene vállalnia, s akár törvényalkotással kellene segítenie a problémák megoldását, s meg kellene szüntetni, hogy az állam és a helyhatóságok késve fizetik ki a megrendelt munkákat. Az alelnök a piac igényeinek megfelelő szakképzés megindítását szorgalmazza, s úgy véli, hogy az erről szóló vitát mielőbb abba kellene hagyni, hiszen az érdemi javaslatok kialakítása és alkalmazása után is éveket vesz igénybe, mire a megfelelő végzettséggel bíró szakemberek kikerülnek az iskolákból. Úgy véli, hogy a bürokrácia elburjánzó méreteit csökkenteni kell, s egyablakos ügyintézői rendszert kell bevezetni.

Orbán Viktor személyesen tárgyalt a nemzetközi sztárprofesszorral – fotó