Sokfajta állítás látott napvilágot a gazdaság helyzetéről az elmúlt hetekben – jelentette ki tegnap Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a parlamentben napirend előtti felszólalásában. A viták azonban egy szóban nem sűríthetők össze – vélte. Egyetértett a Fitch hitelminősítő intézet azon értékelésével, hogy a költségvetés jelentős feszültségektől terhes. Szerinte ez annak tudható be, hogy a kormány lazított a társadalom, fejlesztési és szociális politikáján, „nagyon vastagon fogott a ceruzája”. – Változtatás nélkül nem lehetünk sikeresek – vélekedett. Úgy látja, ehhez kezdtek hozzá a 100 lépés programjával, amelynek keretében 2006-ban a változtatások még nagyobb tempójára készülnek. – Ennek terepe az állami élet, egészségügy, a közoktatás és a szociális szféra lesz – jelentette be.
A miniszterelnök ismertette a Financial Timesban megjelent hatoldalas, Magyarországról szóló öszszeállítást. Eszerint „a magyaroknak soha nem ment olyan jól, mint most”. Visszautasította, hogy a mellékletet a kormány finanszírozta volna, ugyanakkor abban a kabinet állításai köszönnek vissza. Mind a Fitch, mind a Financial Times Magyarországról szóló állításai igazak, mert a magyar gazdaságról szólnak – jelentette ki. Hangsúlyozta, a magyar kis- és középvállalkozásoknak sem ment még soha olyan jól, mint 2004-től kezdődően. Az adóhivatalnak benyújtott bevallásokra hivatkozva azt állította, hogy tavaly 40 százalékkal növekedett árbevételük. Ma a kis- és középvállalkozásokat nemcsak kockázatok veszik körül – állította. (A Financial Times írásáról bővebben a 13. oldalon.)
A miniszterelnök az autópálya-program folytatását ígérte. Elmondása szerint jövő évre tervezik az M0-s körgyűrűt Gödöllővel összekötő szakasz megépítését. Elismerte ugyanakkor, hogy drágán épülnek a sztrádák, ám ezt részben a magyar szabványokkal, részben az önkormányzatok követeléseivel, részben pedig az építő cégek összebeszélésével magyarázta. Azt ígérte, hogy ezután már spórolni fognak a pályáztatás során.
A kormányfő ismertette álláspontját az unió költségvetése kapcsán. Elmondta, abból nem hajlandó engedni, hogy az egy főre jutó támogatások tekintetében Magyarország az első 3 állam között legyen a 25-ből. Szorgalmazta, hogy az infrastrukturális támogatásokat ne csak tranzitutak, hanem az alacsonyabb rendű utak fejlesztésére is fel lehessen használni, valamint hogy az uniós kifizetéseket a lakótelepek, illetve a régi bérházak felújítására is fordíthassák. Közölte, telefonon konzultált az Európai Bizottság elnökével, akinek szintén elmondta feltételeit, valamint azt, ha a büdzsé nem szolgálja Magyarország érdekeit, akkor vétót emel ellene.
Gyurcsány Ferenc megemlékezett a 12 éve elhunyt Antall Józsefről, „a harmadik köztársaság első miniszterelnökéről”. Idézte Antall kijelentését, aki „lélekben 15 millió magyar miniszterelnöke” kívánt lenni. Szerinte az akkori parlament vitái kemények voltak, de mögöttük tisztelet húzódott meg.
A miniszterelnök felszólalására a Fidesz nem reagált, az MSZP nevében pedig Botka László, Szeged polgármestere kapott szót, aki az M5-ös beruházás kapcsán az építkezés kormányának nevezte Gyurcsány kabinetjét. Elismerte, „igen drága volt a szabadulás” a korábbi koncesszióból.
Kuncze Gábor (SZDSZ) egyetértett azzal, hogy a magyar gazdaság jól teljesít, szerinte ami rosszul működik, az az állam. Úgy vélte, hogy a költségvetésben a rövid távú feszültség a közép-, illetve a hosszú távú célok eredményeként van jelen. Kuncze ismét sürgette az egészségügy, a közigazgatás, az önkormányzati igazgatás és az adórendszer átalakítását.
Repülőtéri ügy narancsfelfújttal
Podolák György (MSZP) és Kuncze Gábor (SZDSZ) képviselők napirend előtti felszólalásaikban a Budapest Airport Rt. privatizációjáról beszéltek, bírálva (a kormány válaszait megfogalmazó Veres János pénzügy- és Kóka János gazdasági miniszterrel együtt) a Fidesz tranzakcióval kapcsolatos nyilatkozatait. Az SZDSZ elnöke szerint a nagyobbik ellenzéki párt „ócska demagógiával, tények nélküli összevissza hazudozással” próbálta gátolni az egyébként az ország javát szolgáló magánosítást. – Rogán Antalnak a Gyurcsány–Blair közös vacsorával kapcsolatos nyilatkozatai után kiderült, hogy nem a repülőtér volt az ajándék a narancsfelfújt mellé, a narancsfelfújt ugyanis itt ül a parlamentben, csak kipukkadt – érvelt Kuncze Gábor (képünkön). Podolák úgy vélte, politikust akkora szégyen még nem ért, mint amiben Orbán Viktornak és Rogán Antalnak volt része, hogy a brit miniszterelnöknek kellett a világsajtó előtt cáfolni kijelentéseiket. A kormánytagok Budapest régióközponttá válásáról, az ellenzéki kifogások miatti anyagi károkról beszéltek.