Nem tükrözi eléggé a kormány hősies erőfeszítéseit az a néhány mondat, ami a száz lépés program megvalósításáról szóló országgyűlési határozati javaslat indoklásába került – mondta iróniával átszőtt parlamenti felszólalásában Áder János, a Fidesz frakcióvezetője tegnap. Úgy folytatta: „Felelősséggel tartozunk utódainknak, hogy a Medgyessy–Gyurcsány-kormány múlhatatlan érdemeit egy terjedelmesebb szövegben örökítsük meg.” Sőt felvetette, hogy a javaslat címét is meg kellene változtatni, az új cím az lehetne: országgyűlési határozat a Medgyessy–Gyurcsány-kormány nagyszerűségéről.
Az indítvány első pontjában az szerepelne, hogy az Országgyűlés mély elismeréssel adózik a Medgyessy–Gyurcsány-kormány áldozatos munkájának. A munka eredményeként a Medgyessy–Gyurcsány-kormány minden választási ígéretét teljesítette: 400 ezer új munkahelyet létesített, megerősítette a hazai vállalkozásokat, felvirágoztatta a mezőgazdaságot, több mint három éve nem emelte a gáz és a gyógyszer árát, két év alatt megépítette a tiszai gátakat, csaknem teljesen kiirtotta a parlagfüvet, egymillió embernek biztosított ingyengyógyszert és minden diáknak ingyenes utazást.
A frakcióvezető tovább ironizált: a Medgyessy–Gyurcsány-kormány teljesítményével és tévedhetetlenségével csak igazmondása vetekszik, hiszen pillanatnyi népszerűség érdekében sem ígért ingyenebédet, ingyentankönyvet, ingyenes utazást és ingyenes jogosítványt. – A kormány tévedhetetlen vezetőinek irányításával hétmérföldes léptekkel haladunk a fejlett kapitalizmus építésének útján – mondta Áder János.
Előzőleg Kiss Péter kancelláriaminiszter méltatta, hogy nekiláttak a közös javak igazságosabb elosztásának:, az adócsökkentésnek, az egészségügy korszerűsítésének, a foglalkoztatás bővítésének, a családtámogatás átalakításának, a nyugdíjak felzárkóztatásának. Az elmúlt fél évben összesen száztíz lépésről született döntés, ezeknek majdnem a felét már elfogadta a parlament, további 43 lépés is hatályba lép 2006. január 1-jével. Kijelentette: az ellenzéki szkepszis ellenére is jelentős a program társadalmi támogatása. Kiss Péter részletesen szólt az összesen tizenegy területen bevezetett, illetve tervezett intézkedésekről.
Az egészségügy kapcsán kiemelte: az ellátás és a biztosítási rendszer korszerűsítésének célja, hogy azonos, magas színvonalú legyen az ellátás az ország bármely pontján. A foglalkoztatásról szólva elmondta: intézkedéseket hoztak a legális foglalkoztatás, az álláskeresés lehetőségeinek bővítésére, és harcot indítottak a fekete és szürke foglalkoztatás visszaszorítására. Jövőre megkezdik az ötéves adócsökkentési program megvalósítását. A lakosság fogyasztásának több mint felét kitevő termékek és szolgáltatások fogyasztói árát az áfa csökkentése négy százalékkal mérsékli. Hozzátette: az árcsökkenés érinti a villanyáramot, az élelmiszerek közel harmadát, a lakásárakat. Kiemelten szólt a nyugdíj-korrekciós programról, az oktatásban az esélykülönbségek csökkentését célzó ösztöndíjprogramról és arról, hogy szerinte jelentősen, 22 százalékkal nő jövőre az agrár- és vidékfejlesztési támogatások öszszege.
Az MSZP vezérszónoka, Lendvai Ildikó a szocialista párt legbaloldalibb, legnemzetibb programjának nevezte a száz lépés programot. – A nemzeti kohézió erősítésének programja, amely egyben szabadelvű program is – fűzte hozzá. Szerinte a program nevében a száz lépés a biztonságos haladás szinonimája, amely „fokozatosan veszi az akadályokat, nem ültet a kiszámíthatatlan változások körhintájába, hanem tervezett lépésekkel halad előre”. A száz lépés lényegének az igazságtalan különbségek elleni fellépést nevezte.
Béki Gabriella, az SZDSZ vezérszónoka kijelentette: a szabad demokraták egyetértenek a megfogalmazott javaslatok többségével. Ezek közül kiemelte a foglalkoztatást, amelynek javítása szerinte Magyarország számára a legfontosabb, de pozitívan beszélt az oktatásban bekövetkező változásokról is. Kitért ugyanakkor az SZDSZ által vitatott pontokra is, példaként hozva fel a családtámogatási rendszer átalakítását, amelyben éppen a legszegényebb családok nem kapnak többet, a gyest, amely elértéktelenedett, és az özvegyi nyugdíjat, amelynek aránytalanságán nem javítottak.
A Száz lépés területei. Egészségügy, foglalkoztatás, családtámogatás, adóprogram, nyugdíjkorrekció, oktatási program, vidékfejlesztés, Panel Plusz program, a tőzsde élénkítését célzó javaslatok, kortárs képző- és iparművészet támogatása.
Nem reform, de drága. A reformokat nem helyettesíti, a költségvetést azonban túlterheli a kormány – így összegezhető Bod Péter Ákos és Bauer Tamás közgazdászok véleménye a kabinet száz lépés programjáról, akik szerint mélyreható változások helyett apróbb korrekciók lehetőségeit gyűjtötték öszsze. Bod Péter Ákos a hirszerzo.hu-nak nyilatkozva úgy vélte, a javaslatok gyorsan végrehajthatók, és népszerűségük mellett nem kerülnek sokba. A volt pénzügyminiszter szerint a 100 lépés programja inkább médiahaszonnal jár (a koalíciós pártok táborának meggyőződését erősíti) a kormány számára, kevésbé gyakorlati jelentőséggel. – A program esetlegességét mutatja, hogy egymás mellé kerülnek benne olyan témák, mint a kortárs művészet támogatása és az ötéves adócsökkentési program – vélekedett a közgazdász. Bauer Tamás úgy látja, a koalíció nem akar reformokat, kerüli a kockázatokat és konfliktusokat. Az SZDSZ volt képviselője szerint a családtámogatási rendszer átalakítása előrelépés, szintén jelentősek a kormány adóügyi lépései, amelyek azonban az ország egyensúlyi pozícióit rontják. Bauer Tamás szerint rokonszenves intézkedésekről van szó, amelyek azonban túlzottan megterhelik a költségvetést.