Szűkmarkú támogatás a hazai szakértőknek

Kristály Lehel
2005. 12. 07. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hazánk és az ESA közötti kapcsolatok 1992-ben öltöttek szervezett formát, míg szorosabb együttműködés csak 1998-ban kezdődött – tájékoztatta lapunkat Patkós Enikő, a Magyar Űrkutatási Iroda (MŰI) jogi és nemzetközi tanácsosa. Elmondta: Magyarország még nem teljes jogú tagja az ESA-nak, de két éve az ügynökséggel együttműködő európai államok (ECS) között tartják nyilván hazánkat. Ez az a közösség, amely az országok űrkutatási és űripari szektorát készíti fel az ESA-hoz való – 2008-as – csatlakozásra. – A tagság elnyeréséig évente egymillió eurót fizetünk be az ESA-nak, de az öszszeg több mint kilencven százalékára pályázhatunk – folytatta a tanácsos. Közölte azt is: a kormány az itthoni űrtevékenységet az egymilliós ESA-díjjal támogatja, amit a hazai pályázatok, illetve a kutatóhelyek közvetlen juttatásai egészítenek ki, körülbelül ugyancsak egymillió euróval. A csatlakozás után a tagdíj 4,5 millió euróra emelkedik, de ez is szinte teljes egészében viszszapályázható.
A MŰI által támogatott programokból Almár Iván, az Űrkutatási Tudományos Tanács elnöke adott ízelítőt. Megjegyezte, hogy a már több mint 45 éves magyar űrkutatásnak a kezdetek óta kettős célja volt: részt venni az űreszközökkel végzett kísérletekben, és elősegíteni a műholdak alkalmazásainak itthoni elterjedését. Szerinte az elmúlt évtizedekben mindkét területen jelentős eredmények születtek annak ellenére, hogy az állami támogatás messze elmarad a hozzánk hasonló méretű európai országok ilyen célra szánt költségeitől. A sikeres programok között említette a hazai fejlesztésű – az űrhajósok sugárterhelését figyelő – Pille dózismérőt, amelyet a Nemzetközi Űrállomás orosz és amerikai moduljain használnak. Ugyanakkor több magyar műszer került az ESA Rosetta nevű üstököskutatójára is, amely már a célja felé tart, és leszállóegységének fedélzeti számítógépét a Központi Fizikai Kutatóintézet munkatársai tervezték. A NASA pedig beszerezte már a Miskolci Egyetemen tervezett kristályosítót, amellyel különféle anyagokat vizsgálnak majd a súlytalanság körülményei között.
Sikeres az ELTE-n készített SAS jelanalizátor is, amely orosz, illetve ukrán műholdakon repül, s fő célja a földrengések előrejelzését szolgáló kísérleti megfigyelésekben való részvétel. Az elnök kiemelte még a Földmérési és Távérzékelési Intézetben folyó kutatásokat, amelyek eredménye hazánk felszínborítási adatbázisának elkészítése vagy a mezőgazdaságiparcella-azonosítás. Az intézet Kozmikus Geodéziai Obszervatóriuma egy másik fontos alkalmazási terület, a műholdas helymeghatározás terén lát el országos koordináló feladatokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.