Ez immár a harmadik „történelmi” megméretés az amerikai megszállás óta. Jelentések szerint magas volt a szavazói részvételi arány, bár bizonyos területeken komoly gondok akadtak a szavazás biztosításával. Irak-szerte mintegy tizenötmillióan jogosultak szavazásra. Nem sokkal az urnanyitás után több robbanás rázta meg Bagdadot, amelyet szórványos öszszecsapások követtek, ám a választási bizottság nem tartotta veszélyesnek azokat a szavazásra nézve. Később három aknagránát csapódott be egy szavazóhelyiség mellett két ember sérülését okozva.
Bagdadban a lakosság egyébként is későn indult el a szavazásra, mivel az éjszaka folyamán a biztonsági őrség egyenként felébresztette az embereket, hogy figyelmeztessen egy terjedő pletykára. A hírek szerint ugyanis valaki megmérgezte az ivóvizet, amelyről az egészségügyi miniszter később bejelentette, hogy teljesen biztonságos. Az éjjeli ébresztő miatt azonban a bagdadiak egy része elaludt, és a vártnál később kezdett szavazni.
*
Előzőleg a szavazás tisztaságát biztosító ellenőrök aggodalmukat fejezték ki, hogy a háború sújtotta részeken meg lehet-e tartani a választást. Bagdad délnyugati részén, Juszufíjában egyes szavazókörök nem nyitottak ki, ahogy Anbar tartomány egyes részein sem járulhattak az urnákhoz a szavazók. Abdul Husszein al-Hindavi, az országos választási bizottság tagja közölte, a választási alkalmazottak biztonságát nem tudnák szavatolni egyes helyeken, mint ahogy a szavazók is veszélynek vannak kitéve, így itt nem választanak. A CNN amerikai hírtelevízió értesülései szerint az iraki határőrség elfogott egy teherautót az Iránnal közös határ közelében, amely hamis szavazólapokat szállított, ám ezt később az iraki hatóságok cáfolták.
Irakban 19 pártszövetség és 307 különböző politikai formáció kísérli meg a bejutást a 275 fős törvényhozásba. Minden vezető részvételre szólította fel az irakiakat, főként a szunnita közösség tagjait, akiknek aktivitása elengedhetetlen a béke helyreállításához. Az utolsó kampánynapon, szerdán is számos összecsapás volt országszerte, megtámadták Ijád Allávi ideiglenes kormányfő pártjának naszírijai központját, ahol személyi sérülés nem történt.
Szokások. Irak ENSZ-nagykövete elismerte, hogy országa rendőrei foglyokat kínoznak. Egy nappal azután, hogy amerikai kollégája elmondta, egy hónap alatt legalább 120 megkínzott foglyot találtak két, a bagdadi belügyminisztérium felügyelete alá tartozó börtönben, Ibrahim al-Dzsafari kijelentette: „Tudjuk, hogy problémák vannak, de a szokásokon nehéz változtatni.” (MTI)