Ellentétben a jövő évi költségvetésben meghatározott hiányszámokkal, a 2006-os eredményszemléletű hiány elérheti a GDP kilenc százalékát – derül ki az Ecostat Gazdaságelemző és Informatikai Intézet tegnap közzétett előrejelzéséből, amely szerint az államháztartás átláthatósága továbbra sem javult, s a kitűzött célok nehezen teljesíthetők. A költségvetés kapcsán a gazdaságkutatók arra hívják fel a figyelmet, hogy a túlzottdeficit-eljárás révén hazánkat már többször figyelmeztette az Európai Bizottság, s a vezető uniós tisztségviselők szerint akár pénzbeli büntetés is kiróható ránk. Mindezek miatt az Ecostat úgy véli, a jövő évi deficit 6,8 és 8,8 százalék között alakulhat.
Teljesíthetetlennek tartják a deficitlefaragás kormány által megszabott menetrendjét a Reuters hírügynökség által megkérdezett elemzők is, akik szerint a magas hiány miatt jelentős késedelmet szenved az euró magyarországi bevezetése. A Brüsszelnek elküldött felzárkózási pályával szemben a konszenzus 2013-nál előbb nem tartja valószínűnek euróövezeti csatlakozásunkat.
Elég nagy a kockázata annak, hogy az EU visszadobja a legfrissebb konvergenciaprogramot, s ebben az esetben más hitelminősítők is leminősíthetnek – állapítja meg a hírügynökségi felmérésben Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője, aki szerint a program visszautasítása növelheti a kamatemelés valószínűségét. Aggodalmakat fogalmaz meg az OTP elemzési központjának legújabb összefoglalója. Az elemzők az esetleges további leminősítéseken kívül attól tartanak, hogy „a költségvetési hiány a vártnál is jobban elszáll”. A deficit finanszírozásának drágulását illetően az OTP emlékeztet: a költségvetési pályával kapcsolatos bizonytalanság, a fiskális fegyelem hiányára rámutató sorozatos brüsszeli figyelmeztetések, s a Fitch hitelminősítő által rosszabb kategóriába sorolt forint- és devizaadósság a hozamok emelkedését eredményezték.
Tovább nő az államadósság. Több mint 1500 milliárd forinttal növekedett hazánk államadóssága az idei év első 11 hónapjában – derül ki a Pénzügyminisztérium (PM) legfrissebb tájékoztatójából, amely szerint az államadósság november végére elérte a 13 113,5 milliárd forintot. A most közölt adatok azt jelentik, hogy a 2002-es kormányváltás óta az adósság majdnem hatvan százalékkal emelkedett.
Utalva Járai Zsigmond jegybankelnöknek hazánk adósságára vonatkozó jelentésére, Katona Tamás, a pénzügyi tárca politikai államtitkára tegnapi tájékoztatóján közölte: az ország bruttó devizaadóssága az MNB legutóbbi adatai értelmében 37 milliárd eurót tesz ki, miközben a nettó devizaadósságunk 13,6 milliárd euró. Az év végére várható államháztartási hiánnyal kapcsolatban Katona elmondta: tartható a módosított deficitcél, azaz az idei év eredményszemléletű hiánya a nyugdíjreformmal csökkentve a GDP 6,1 százaléka lesz. Novemberben a deficit 135,5 milliárd forinttal nőtt, erre a hónapra a PM 175 milliárd forintos többletbevételt vár. Az államtitkár kitért a vállalkozások közötti körbetartozásokra is, amelyekkel kapcsolatban megjegyezte: az idei adóbevallások alapján a mikro- és kisvállalkozások árbevétele és nyeresége emelkedett 2004-ben és a felszámolások stagnáló tendenciát mutatnak.

A Kondorosi Csárda még egy utolsó esélyt adott a rongálónak