Újabb leminősítések a láthatáron

Visszadobhatja az EU a magyar konvergenciaprogramot, jöhetnek az újabb leminősítések – derül ki a Reuters legfrissebb felméréséből, amely szerint a jövő évi költségvetési deficitcél tarthatatlan. Jelentős hiánytúllépést jósol 2006-ra az Ecostat is, megállapítva, hogy a büdzsé átláthatósága továbbra sem javult. Az OTP elemzési központja is a további leminősítések miatt aggódik.

Szabó Eszter
2005. 12. 16. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ellentétben a jövő évi költségvetésben meghatározott hiányszámokkal, a 2006-os eredményszemléletű hiány elérheti a GDP kilenc százalékát – derül ki az Ecostat Gazdaságelemző és Informatikai Intézet tegnap közzétett előrejelzéséből, amely szerint az államháztartás átláthatósága továbbra sem javult, s a kitűzött célok nehezen teljesíthetők. A költségvetés kapcsán a gazdaságkutatók arra hívják fel a figyelmet, hogy a túlzottdeficit-eljárás révén hazánkat már többször figyelmeztette az Európai Bizottság, s a vezető uniós tisztségviselők szerint akár pénzbeli büntetés is kiróható ránk. Mindezek miatt az Ecostat úgy véli, a jövő évi deficit 6,8 és 8,8 százalék között alakulhat.
Teljesíthetetlennek tartják a deficitlefaragás kormány által megszabott menetrendjét a Reuters hírügynökség által megkérdezett elemzők is, akik szerint a magas hiány miatt jelentős késedelmet szenved az euró magyarországi bevezetése. A Brüsszelnek elküldött felzárkózási pályával szemben a konszenzus 2013-nál előbb nem tartja valószínűnek euróövezeti csatlakozásunkat.
Elég nagy a kockázata annak, hogy az EU visszadobja a legfrissebb konvergenciaprogramot, s ebben az esetben más hitelminősítők is leminősíthetnek – állapítja meg a hírügynökségi felmérésben Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője, aki szerint a program visszautasítása növelheti a kamatemelés valószínűségét. Aggodalmakat fogalmaz meg az OTP elemzési központjának legújabb összefoglalója. Az elemzők az esetleges további leminősítéseken kívül attól tartanak, hogy „a költségvetési hiány a vártnál is jobban elszáll”. A deficit finanszírozásának drágulását illetően az OTP emlékeztet: a költségvetési pályával kapcsolatos bizonytalanság, a fiskális fegyelem hiányára rámutató sorozatos brüsszeli figyelmeztetések, s a Fitch hitelminősítő által rosszabb kategóriába sorolt forint- és devizaadósság a hozamok emelkedését eredményezték.

Tovább nő az államadósság. Több mint 1500 milliárd forinttal növekedett hazánk államadóssága az idei év első 11 hónapjában – derül ki a Pénzügyminisztérium (PM) legfrissebb tájékoztatójából, amely szerint az államadósság november végére elérte a 13 113,5 milliárd forintot. A most közölt adatok azt jelentik, hogy a 2002-es kormányváltás óta az adósság majdnem hatvan százalékkal emelkedett.
Utalva Járai Zsigmond jegybankelnöknek hazánk adósságára vonatkozó jelentésére, Katona Tamás, a pénzügyi tárca politikai államtitkára tegnapi tájékoztatóján közölte: az ország bruttó devizaadóssága az MNB legutóbbi adatai értelmében 37 milliárd eurót tesz ki, miközben a nettó devizaadósságunk 13,6 milliárd euró. Az év végére várható államháztartási hiánnyal kapcsolatban Katona elmondta: tartható a módosított deficitcél, azaz az idei év eredményszemléletű hiánya a nyugdíjreformmal csökkentve a GDP 6,1 százaléka lesz. Novemberben a deficit 135,5 milliárd forinttal nőtt, erre a hónapra a PM 175 milliárd forintos többletbevételt vár. Az államtitkár kitért a vállalkozások közötti körbetartozásokra is, amelyekkel kapcsolatban megjegyezte: az idei adóbevallások alapján a mikro- és kisvállalkozások árbevétele és nyeresége emelkedett 2004-ben és a felszámolások stagnáló tendenciát mutatnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.