Újból leminősítették hazánkat

Ismét leminősítette Európa legnagyobb hitelminősítő intézete, a Fitch Magyarország hosszú távú devizaadósi besorolását, amely azt eredményezheti, hogy hazánk csak rosszabb feltételekkel juthat hitelhez, miközben gyengébb forinttal és magasabb hitelkamatokkal szembesülhetünk. A forint és a tőzsde eséssel reagált a hírre.

Szabó Eszter
2005. 12. 07. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Idén másodszorra rontotta le Európa legnagyobb hitelminősítő intézete Magyarország hosszú távú devizabesorolását, így hazánk a megbízható adósokra jellemző „A” osztály helyett már csak a közepes befektetői és spekulatív elemeket is tartalmazó „BBB” sávba tartozik. A döntés azt eredményezheti, hogy hazánk csak rosszabb feltételekkel és drágábban juthat majd kölcsönökhöz. A leminősítés kockázatot hordoz a lakosság és a vállalkozások számára is, amelyek gyengébb forinttal, magasabb hitelkamatokkal szembesülhetnek a következő hónapokban.
Ugyancsak rontotta a Fitch a forintban fennálló államadósságunk osztályzatát, megjegyezve, hogy további kedvezőtlen változást tart lehetségesnek. A londoni székhelyű cég indoklása értelmében az átláthatóság hiánya, a folyamatos módosítgatások és a számviteli trükkök nagymértékben aláásták a magyar fiskális politika hitelességét.
*
A kormány által ígért 4,7 százalékkal szemben – a Fitch szerint a hiány jövőre elérheti a GDP 8 százalékát, ám ha az autópálya-építési kiadásokat nem lehet a költségvetésen kívül elszámolni, akkor a deficit 9 százalékra rúghat. Figyelemre méltó, hogy a hitelminősítő 2007-re már 68 százalékos GDP-arányos államadósságot jelez előre. Ebben az évben másodjára adott ki figyelmeztetést a Fitch. Januárban egyszer már leminősítette Magyarország besorolását azzal az indokkal, hogy a jelentős és makacs hiány megnövelte az államadósságot, s kibillentette egyensúlyából a gazdaságot. A hitelminősítő azt is megállapította, hogy hazánk finanszírozási igénye megnőtt, s az euró bevezetése az egyszer már két évvel „kitolt” 2010-hez képest további négy évet csúszhat a költségvetés problémái miatt, vagyis csak 2014-től fizethetünk euróval.
Hasonló indokokra hivatkozva rontotta le Magyarország besorolását idén májusban a Standard and Poor’s hitelminősítő intézet is. Elemzők szerint besorolásunk lerontása nem érte váratlanul a piacot, az elmúlt hónapokban ugyanis az Európai Unión kívül szinte valamennyi nemzetközi pénzintézet és hitelminősítő aggodalmának adott hangot a magyar költségvetési folyamatok, a kiugróan magas hiány és az elmaradt reformok miatt. Leminősítésünk a magas költségvetési hiány és a konvergenciaprogramtól való jelentős eltérés eredménye – mondta Barcza György, az ING Bank elemzője, aki szerint a Fitch bejelentését csak azért nem követte egy drasztikusabb piaci reakció, mert a pénzügyi piacok tudomásul vették, hogy a szükséges kiigazító intézkedéseket már csak egy új kormány fogja meghozni.
Aggasztóan alakulnak a magyar pénzügyi folyamatok – közölte Lars Christensen, a térség egyik legnagyobb befektetési pénzintézetének számító Danske Bank elemzője, aki hangsúlyozta: a leminősítés hátterében az áll, hogy a magyar kormány semmibe veszi az Európai Unió és a pénzügyi piacok figyelmeztetéseit, és nem tesz meg semmit a költségvetési egyensúly viszszanyerése érdekében. A Fitch értékelése is elismeri, hogy a magyar gazdaság stabil, és erősen integrálódott az Európai Unióba – értékelte hazánk leminősítését tegnapi közleményében a Pénzügyminisztérium. Derűlátóan vélekedett besorolásunk ismételt lerontásáról Gyurcsány Ferenc miniszterelnök is, aki szerint a Fitch döntésével további bátorítást kapott a kormány a megkezdett változtatások átfogóbb bevezetéséhez. Kissé pesszimistább volt Kóka János, aki a leminősítés kapcsán elismerte: Magyarországon helyre kell állítani a befektetők bizalmát és az államháztartás egyensúlyát.
Nem örült hazánk leminősítésének ugyanakkor a Fidesz. Tállai András, a párt gazdaságpolitikusa hangsúlyozta: leminősítésünk annak a felelőtlen gazdaságpolitikának a következménye, amely 2002 óta drasztikus mértékben megnövelte az államadósságot, az államháztartás hiányát és a munkanélküliséget. A Fidesz szerint a döntés azt jelenti, hogy a legnagyobb európai hitelminősítő cég kivette Magyarországot a megbízható adósokra jellemző osztályból, ahova a környező országok közül Szlovákia, Csehország és Szlovénia is tartozik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.