Idén másodszorra rontotta le Európa legnagyobb hitelminősítő intézete Magyarország hosszú távú devizabesorolását, így hazánk a megbízható adósokra jellemző „A” osztály helyett már csak a közepes befektetői és spekulatív elemeket is tartalmazó „BBB” sávba tartozik. A döntés azt eredményezheti, hogy hazánk csak rosszabb feltételekkel és drágábban juthat majd kölcsönökhöz. A leminősítés kockázatot hordoz a lakosság és a vállalkozások számára is, amelyek gyengébb forinttal, magasabb hitelkamatokkal szembesülhetnek a következő hónapokban.
Ugyancsak rontotta a Fitch a forintban fennálló államadósságunk osztályzatát, megjegyezve, hogy további kedvezőtlen változást tart lehetségesnek. A londoni székhelyű cég indoklása értelmében az átláthatóság hiánya, a folyamatos módosítgatások és a számviteli trükkök nagymértékben aláásták a magyar fiskális politika hitelességét.
*
A kormány által ígért 4,7 százalékkal szemben – a Fitch szerint a hiány jövőre elérheti a GDP 8 százalékát, ám ha az autópálya-építési kiadásokat nem lehet a költségvetésen kívül elszámolni, akkor a deficit 9 százalékra rúghat. Figyelemre méltó, hogy a hitelminősítő 2007-re már 68 százalékos GDP-arányos államadósságot jelez előre. Ebben az évben másodjára adott ki figyelmeztetést a Fitch. Januárban egyszer már leminősítette Magyarország besorolását azzal az indokkal, hogy a jelentős és makacs hiány megnövelte az államadósságot, s kibillentette egyensúlyából a gazdaságot. A hitelminősítő azt is megállapította, hogy hazánk finanszírozási igénye megnőtt, s az euró bevezetése az egyszer már két évvel „kitolt” 2010-hez képest további négy évet csúszhat a költségvetés problémái miatt, vagyis csak 2014-től fizethetünk euróval.
Hasonló indokokra hivatkozva rontotta le Magyarország besorolását idén májusban a Standard and Poor’s hitelminősítő intézet is. Elemzők szerint besorolásunk lerontása nem érte váratlanul a piacot, az elmúlt hónapokban ugyanis az Európai Unión kívül szinte valamennyi nemzetközi pénzintézet és hitelminősítő aggodalmának adott hangot a magyar költségvetési folyamatok, a kiugróan magas hiány és az elmaradt reformok miatt. Leminősítésünk a magas költségvetési hiány és a konvergenciaprogramtól való jelentős eltérés eredménye – mondta Barcza György, az ING Bank elemzője, aki szerint a Fitch bejelentését csak azért nem követte egy drasztikusabb piaci reakció, mert a pénzügyi piacok tudomásul vették, hogy a szükséges kiigazító intézkedéseket már csak egy új kormány fogja meghozni.
Aggasztóan alakulnak a magyar pénzügyi folyamatok – közölte Lars Christensen, a térség egyik legnagyobb befektetési pénzintézetének számító Danske Bank elemzője, aki hangsúlyozta: a leminősítés hátterében az áll, hogy a magyar kormány semmibe veszi az Európai Unió és a pénzügyi piacok figyelmeztetéseit, és nem tesz meg semmit a költségvetési egyensúly viszszanyerése érdekében. A Fitch értékelése is elismeri, hogy a magyar gazdaság stabil, és erősen integrálódott az Európai Unióba – értékelte hazánk leminősítését tegnapi közleményében a Pénzügyminisztérium. Derűlátóan vélekedett besorolásunk ismételt lerontásáról Gyurcsány Ferenc miniszterelnök is, aki szerint a Fitch döntésével további bátorítást kapott a kormány a megkezdett változtatások átfogóbb bevezetéséhez. Kissé pesszimistább volt Kóka János, aki a leminősítés kapcsán elismerte: Magyarországon helyre kell állítani a befektetők bizalmát és az államháztartás egyensúlyát.
Nem örült hazánk leminősítésének ugyanakkor a Fidesz. Tállai András, a párt gazdaságpolitikusa hangsúlyozta: leminősítésünk annak a felelőtlen gazdaságpolitikának a következménye, amely 2002 óta drasztikus mértékben megnövelte az államadósságot, az államháztartás hiányát és a munkanélküliséget. A Fidesz szerint a döntés azt jelenti, hogy a legnagyobb európai hitelminősítő cég kivette Magyarországot a megbízható adósokra jellemző osztályból, ahova a környező országok közül Szlovákia, Csehország és Szlovénia is tartozik.

Nem fogja elhinni, milyen módszerrel lopott a tolvaj trió a kecskeméti áruházban