A bíróság gondja a munkaszervezés

Van, aki bölcs döntésről, van, aki példátlan, megengedhetetlen esetről beszél annak kapcsán, hogy a Fővárosi Bíróság büntetőkollégiumának vezetője tegnapi számunkban feltárta, miért halasztják a választások utáni időre az MSZP-t érintő botrányos esetek, a vecsési számlagyár és a K&H-ügy tárgyalását. A tegnapi indoklás – amely szerint a Fővárosi Bíróság el akarja kerülni a politikai kritikákat – mára a munkaszervezési okokról szóló magyarázatra finomodott.

Török László
2006. 03. 01. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Példátlan esetnek tartja Balsai István (Fidesz), hogy a Fővárosi Bíróság (FB) büntetőkollégiumi vezetője lapunk tegnapi számában megjelent nyilatkozata szerint politikai kritikáktól tartva amellett döntött a bíróság, hogy csak a választások után kezd hozzá két az MSZP-t érintő ügy: a vecsési számlagyár és a K&H-botrány tárgyalásához. Az Antall-kormány egykori igazságügy-minisztere szerint teljességgel megengedhetetlen, hogy bizonyos ügyek tárgyalását attól tegye függővé a bíróság, hogy az kivált-e valamiféle politikai kritikát. Balsai kiemelte, annál is inkább csodálkozik a történteken, mert a Legfelsőbb Bíróság elnöke korábban éppen a fentiekkel ellentétes szemléletet tükröző kijelentésekkel nyugtatta a közvéleményt.
Fodor Gábor (SZDSZ) ellenben bölcs döntésnek tartja a halasztást. Kérdésünkre azt mondta, nem hiszi, hogy ez az eset erősítené az ellenzéki körökben időnként megfogalmazott vélekedést, ami szerint a kormánypártok beavatkoznak a független bíróság vagy a rendőrség munkamenetébe. Itt éppen a bíróság függetlensége megőrzésének célja diktálta a lépést. – A bíróságok függetlenségét semmilyen politikai nyilatkozattal nem kívánom csorbítani, ezért a Fővárosi Bíróság büntetőkollégiumának döntéseivel kapcsolatban sem kívánok nyilatkozni – bocsátotta előre Wiener György (MSZP). Kérdésünkre ugyanakkor kifejtette: az igazságszolgáltatás előtti egyenlőség elvét nem csorbítja az intézkedés.
A Magyar Nemzet tegnapi számában az FB büntetőkollégiumának vezetője maga nyilatkozta: „azért, hogy a bíróság elkerülje a politikai jobb- és baloldalról érkező esetleges kritikákat, a vecsési számlagyár és a K&H-botrány tárgyalásai a választások után, májusban kezdődnek”. Tegnap a távirati iroda útján Frech Ágnes azonban már azt tudatta: „szerencsétlenül fogalmazott” lapunknak, ha abból a nyilatkozatából szándéka ellenére „arra lehet következtetni”, hogy bármifajta politikai motívuma lehet egy tárgyalás időpontjának, hiszen politikai megfontolások nem játszanak szerepet a tárgyalások kitűzésénél. Tegnap már munkaszervezési okokkal indokolta a két tárgyalás áprilisról májusra való halasztását
A Kulcsár-ügyre kiszignált Varga Zoltán elmondta, megdöbbenve olvasta Frech Ágnes tegnapi nyilatkozatát. Leszögezte: a tárgyalások kitűzését soha semmilyen politikai szempont nem befolyásolja, ennek a feltételezése sérti saját, illetve Lassó Gábor és többi kollégája bírói tisztességét. Elmondta, az ügyekben az eljáró bíró önállóan dönt, így csak a peranyag teljes és magabiztos ismeretében tűzi ki a tárgyalást. Ilyen esetben a technikai körülményeken kívül más szempontok nem érvényesülnek. A Kulcsár-ügyről megjegyezte, hogy a csaknem 150 ezer oldalnyi anyag feldolgozásával csak a közeljövőben végez, így tolódhatott el a tavaly ősszel még áprilisra tervezett tárgyalás májusra.
Frech Ágnes tegnapi nyilatkozatában arra is hivatkozott, hogy az FB-t korábban számos támadás érte például a Tocsik-ügy kapcsán azért, mert a választások előtt nem sokkal kezdődött a büntetőper.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.