A bíróságok is nehezítik a baumagosok életét

Jóváhagyta és kihirdette a Pest Megyei Bíróság mint cégbíróság Balázs László végelszámolási kezdeményezését a Baumag Holding Rt. esetében. Mindezt úgy, hogy a társaság vezérigazgatójának végelszámolási kérelmében egy sor megkérdőjelezhető adat és eljárásjogi furcsaság található. A cégbíróság idén február 9-én tette közzé a végelszámolásról szóló döntését, amely időponttól számított negyven napon belül, vagyis március 21-ig kell jelezniük követeléseiket a hitelezőknek.

Dénes Zoltán
2006. 02. 25. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tavaly november első napján tartott közgyűlést a Baumag Holding Rt., amelyen a jelenlévők a társaság jogutód nélküli megszűnéséről, illetve végelszámolásáról döntöttek. Tudni kell, hogy a végelszámolás olyan eljárás, amelynek során a fizetőképes gazdálkodó szervezet – jogutód nélküli megszűnését elhatározva – kielégíti a hitelezőit. A közgyűlést a jegyzőkönyv szerint Budaörsön tartották, ami azért különös, mert Balázs László, aki egy személyben képviselte a tulajdonosokat, egy bírósági végzés szerint nem hagyhatja el Budapestet. A közgyűlés jegyzőkönyve azonban már Balázs László lakásán készül. E jegyzőkönyv szerint a közgyűlésen a vezérigazgató mint a közgyűlés elnöke, mint szavazatszámláló és mint jegyzőkönyv-hitelesítő volt jelen. Ismereteink szerint közgyűlésen ezen funkciókat nem töltheti be egy és ugyanazon személy. Egyébként rajta kívül jegyzőkönyvvezetőként még jelen volt Ábrók László ügyvéd. A cégbíróságnak benyújtott jelenléti ív szerint Balázs mint részvényesi képviselő s mint a Baumag Szövetkezet elnöke is képviseltette magát. Utóbbi elsősorban azért érdekes, mert a bíróságnak beadott papírokon nem tüntették fel a szövetkezet teljes nevét, de még azt sem, hogy e társaság felszámolás alatt áll. Pedig a felszámolás alatt álló társaságokat törvény szerint kötelező az „f. a.” megjelöléssel ellátni. Még érdekesebb az, hogy bár a szövetkezeti törvény szerint Balázs a felszámolás alatt álló szövetkezet elnökének nevezheti magát, annak vagyont érintő ügyeiben azonban nem járhat el. Erre csak a bíróság által kijelölt felszámoló van felhatalmazva. A végelszámolási eljárásban további kérdéseket vet fel, hogy a cégbíróságnak benyújtott jelenléti ív szerint a Baumag Holding Rt. egyik 1,8 millió szavazatot biztosító tulajdonosa a Baumag Szövetkezet, melynek elnökeként írt alá Balázs László. Ugyanakkor az rt. 2005. évi, október 31-én végződő éves beszámolójában – amit ugyancsak beadtak a cégbíróságnak – az Agenda-H Vagyonkezelő Szövetkezetet szerepeltetik mint többségi tulajdonost. Végeredményben tehát Balázs egy személyben döntött a végelszámolásról – jogosulatlanul járva el a Baumag Szövetkezet nevében. Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy a bíróságnak leadott közgyűlési jelenléti íven feltüntetett tulajdonosok eltérnek a mérlegbeszámolóban feltüntetettektől.
A fenti anomáliák azonban nem zavarták meg a Pest Megyei Bíróságot, mely átvizsgálva a leadott dokumentumokat, 2006. január 16-án a cég kérelme alapján elrendelte a Baumag Holding Rt. végelszámolását, majd február 9-én azt ki is hirdette a cégközlönyben. Pedig a Baumag Stratégiai és Fejlesztő Szövetkezet „f. a.-ügyei” immár több éve borzolják a kedélyeket, s egy időben szinte nem múlt el hét, hogy valamely sajtóorgánum ne számoljon be az ügy valamilyen új kontextusáról. A holding hitelezői március 21-ig jelezhetik igényüket a kijelölt végelszámolónál, aki nem más, mint Balázs László. A bejelentési kötelezettség azokra az igényekre is vonatkozik, amelyek érvényesítése céljából a végelszámolás kezdő időpontja előtt bírósági vagy hatósági eljárást kezdeményeztek. A felvázolt legújabb Baumag-eset azért érdemel figyelmet, mert az évek során a károsultak igen gyakran voltak kénytelenek szembesülni ilyen jellegű állami eljárásokkal, melyek folyamatosan tovább bonyolították az amúgy sem egyszerű ügyüket. Az idő múlása pedig nyilvánvalóan nem a károsultakat segíti, akiknek emellett újabb komoly összegeket is kell áldozniuk a megkérdőjelezhető bírósági döntések hatályon kívül helyezésére. Mivel a végelszámolási végzés ellen nem lehetett fellebbezni, a Szövetkezeti Befektetők Érdekvédelmi Egyesülete pert tervez indítani. Emellett a felszámolás alatt álló Baumag Stratégiai Fejlesztő Szövetkezet hitelezői választmánya törvényességi felügyeleti vizsgálatot is bejelent a cégbíróságnál – tájékoztatta lapunkat Gyalus Ferencné, a választmány elnöke. Mint mondta, emellett az ügyészséghez fordulnak annak érdekében, hogy az hivatalból indítson törvényességi felügyeleti vizsgálatot a sokszoros jogszabályszegés miatt. A választmány elnöke arra is felhívta a figyelmet, hogy Balázs előre elkészítette a végelszámolási procedúrát, hiszen még annak elindítása előtt érdekmúlásra hivatkozó levelet küldött a befektetőknek, vagyis egyoldalúan szerződést bontott. Ezek olyan szerződésekre vonatkoznak, melyeket a Baumag Szövetkezet 1998 és 2000 között kötött a befektetőkkel, s a visszafizetésre a Baumag Holding Rt. vállalt kötelezettséget. Érdekes, hogy maga az adós hivatkozik érdekmúlásra, ám ha e levelére a befektetők nem reagáltak, úgy most mint végelszámoló, Balázs László valószínűleg arra fog hivatkozni, hogy korábban e szerződésbontást elfogadták.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.