Ruszin-Szendi Romulusz ukránpártiságának súlyos következménye lehet

Régóta jó kapcsolatot ápol az ukránokkal Ruszin-Szendi Romulusz, a Tisza Párt embere. A volt vezérkari főnök a NATO-üléseken rendre eltért a magyar kormány háborúellenes álláspontjától és rendre hitet tett Ukrajna mellett. Eközben a parlament nemzetbiztonsági bizottságát is összehívták, ahol szó eshet Ruszin-Szendi ügyéről is.

2025. 05. 12. 19:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyre nagyobb a botrány Ruszin-Szendi Romulusz volt vezérkari főnök, a Tisza Párt embere körül. Mint azt megírtuk, a múlt héten befejeződött a Honvédelmi Minisztérium vizsgálata Ruszin-Szendinek a NATO-tárgyalásokon való megnyilvánulásairól. A tárca megállapította, hogy az akkor a kormány békepárti álláspontját képviselni hivatott Ruszin-Szendi Romulusz a hivatalos tárgyalásokon szisztematikusan eltért a magyar kormány hivatalos, háborúellenes álláspontjától, és Ukrajna-barát narratívát képviselt.

A jelentései, amelyeket az ülések után készített, valótlan állításokat is tartalmaztak, ezzel félrevezette a feletteseit és a kormányt. Az üléseken elhangzott olyan kijelentései, mint a Szlava Ukrajini (Dicsőség Ukrajnának), a hivatalos magyar semlegességi politikával élesen szembemennek. A Honvédelmi Minisztérium a vizsgálat eredményeit az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának már bemutatta, és amennyiben a bizottság is támogatja, készek vagyunk nyilvánosságra hozni a jelentést Ruszin-Szendi Romulusz ukránpárti és háborúpárti megnyilvánulásairól

– írta a honvédelmi tárca.

 

Ruszin-Szendi ukránpárti, nem magyarpárti

Ruszin-Szendi kettős kommunikációjára Orbán Viktor is reagált:

A felvételen, ha az úgy van, ahogy írott formában olvastam, akkor a kormány hivatalos álláspontja hallható. A békéhez erő kell, hadsereg kell. A magyar honvédség nem az üdvhadsereg. Baj esetén meg kell védeni a hazát, harcosok kellenek, olyan hadsereg, amely kész és képes harcolni Magyarország függetlenségért.

A miniszterelnök a Kossuth rádiónak múlt pénteken adott interjúban elmondta, hogy nem érezte biztonságban a magyar hadsereget, mert úgy érezte, hogy a vezérkari főnök inkább ukránpárti, mint magyarpárti.

Ruszin-Szendi Romulusz egykori vezérkari főnök régebb óta jó kapcsolatot ápol az ukránokkal. A Tisza Pártba csatlakozott tábornokról most egy újabb fotó került elő, amelyen Valerij Zaluzsnij ukrán főparancsnokkal pózol Budapesten a Honvédelmi Minisztérium előtt.

Valerii Zaluzsnyij és Ruszin-Szendi Romulusz
Ruszin-Szendi Romulusz és Valerii Zaluzsnyij

A honvédségi jelentés mellett egy korábban készült hangfelvétel is megerősíti a gyanút, miszerint Ruszin-Szendi Romulusz aktív kapcsolatokat ápolt ukrán katonai vezetőkkel.

Ha nagyon akarjuk, ezeket a telefonszámokat fel lehet éleszteni majd, ha odakerülünk

– mondta egy alkalommal, egy másik alkalommal pedig arról beszélt, hogy vezérkari főnökként a legtöbbet a volt ukrán vezérkari főnökkel találkozott.

Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője pedig ismertette, hogy a parlament nemzetbiztonsági bizottságában vizsgálatot kezdeményeznek, mert felelős honvédségi vezető pozícióban a nemzeti állásponttól eltérőt képviselni kiemelten kockázatos és megengedhetetlen.

A zsírleszívásával ismertté vált, sértett tábornok kiválóan illeszkedik a Tisza Párthoz: hazudnak itthon, hajbókolnak külföldön

– ez az ő politikájuk.

Mint kiderült, szerdán tíz órára hívták össze a nemzetbiztonsági bizottság ülését. Az aktuális nemzetbiztonsági kérdésekről szóló ülésen több minden szóba kerülhet, így az ukrán helyzet, valamint akár Ruszin-Szendi Romulusz volt vezérkari főnök korábbi, NATO-találkozókon tett kijelentései is.

 

Kiutasított kémek

Érdekes egybeesés, hogy a TEK emberei múlt pénteken késő délután Budapest belvárosában elfogtak egy ukrán állampolgárt. Vele szemben az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság kémtevékenység miatt beutazási és tartózkodási tilalmat rendelt el. A középkorú férfit a hatóság a helyzet tisztázását követően még az éjszaka folyamán kitoloncolta Magyarország területéről, tekintettel arra, hogy tevékenysége nagy mértékben veszélyeztette hazánk szuverenitását.

Később Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter ismertette, hogy két, az ukrán nagykövetségen szolgálatot teljesítő embert utasított ki Magyarország. A magyar kormány lépése válasz arra az egyre erősödő magyarellenes propagandára, amelyet az ukrán fél folytat a háború kezdete óta. A miniszter szerint a jelenlegi diplomáciai feszültség újabb állomása annak a lejárató kampánynak, amelyet Ukrajna folytat Magyarország ellen. A külügyminiszter szerint Ukrajna azért támadja hazánkat, mert mi nem a háború, hanem a béke oldalán állunk.

Ezek a Magyarország ellen indított lejárató akciók okai, és ezek az okai annak a lejárató akciónak is, amelyet most legutóbb indítottak az ukránok Magyarországgal, a magyarokkal szemben

– fogalmazott. Szijjártó kiemelte, hogy Magyarország sem a múltban, sem most nem szállított fegyvereket Ukrajnának, és nem is engedi, hogy belesodorják a háborúba. Hangsúlyozta, hogy az ukrán kritikák hátterében épp ez, a háborútól való távolmaradás áll.

Borítókép: Magyar Péter és Ruszin-Szendi Romulusz (Fotó: Képernyőkép)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.