Trump is részt vehet Putyin és Zelenszkij isztambuli béketárgyalásán

Üdvözölte hétfőn Donald Trump amerikai elnök a május 15-re Isztambulba tervezett orosz–ukrán béketárgyalások hírét. A Fehér Házban újságíróknak nyilatkozva elmondta: „Úgy vélem, jó dolgok sülhetnek ki abból a találkozóból”.

2025. 05. 12. 20:54
Donald Trump Fotó: ANDREW HARNIK Forrás: GETTY IMAGES NORTH AMERICA
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Trump hangsúlyozta a megbeszélések fontosságát, és kijelentette, hogy maga is „nyomatékosan sürgette, hogy e találkozó létrejöjjön”.

Zelenszkijt is meglepheti Trump
Zelenszkijt is meglepheti Trump
(Fotó: AFP)

Egyben kilátásba helyezte, hogy akár személyesen is bekapcsolódhat a megbeszélésekbe, tekintettel közel-keleti körútjára, amely eddigi értesülések szerint Szaúd-Arábia mellett az Egyesült Arab Emírségeket és Katart fogja érinteni.

Azon gondolkoztam, hogy átrepülök. Nem tudom, hogy csütörtökön épp hol leszek. Annyi találkozóm van, de azon tanakodtam, hogy tényleg odarepülök

– mondta.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök támogatásáról biztosította hétfőn azt az elképzelést, hogy Donald Trump amerikai elnök is jelen legyen csütörtökön Törökországban, ahol közvetlenül és vezetői szinten indulhatnának újra az ukrán-orosz tárgyalások a háború lezárásáról.

Zelenszkij az X-en tett bejegyzésében nagyon fontos szavaknak nevezte Trump felvetését, miszerint május 15-én ő is Törökországba utazna. 

Emlékeztetett arra, hogy már korábban kifejezésre juttatta: támogatja az amerikai elnöknek a teljes és feltétel nélküli tűzszünetre vonatkozó javaslatát, valamint a Vlagyimir Putyin orosz elnökkel való közvetlen tárgyalásokat.

Ahogy arról lapunk is beszámolt, Vlagyimir Putyin orosz elnök vasárnap közvetlen és előfeltételek nélküli tárgyalásokat javasolt Ukrajnának, arra azonban nem tért ki, hogy személyesen is jelen lenne az egyeztetéseken. Volodimir Zelenszkij vasárnap – Donald Trump aznapi sürgetése nyomán – azt mondta, hogy „személyesen fogja várni” csütörtökön Putyint Törökországban.

Zelenszkij most úgy fogalmazott:

Támogattam Donald Trumpot abban az elképzelésében, hogy legyen teljes és feltétel nélküli tűzszünet, olyan hosszú ideig tartó, amely alapot teremthet a diplomáciának. Mi ezt akarjuk, készen állunk arra, hogy a magunk részéről biztosítsuk a tűzszünetet. Támogattam Trump elnököt abban az elképzelésében is, hogy közvetlen tárgyalásokat kell folytatni Putyinnal. Nyíltan elmondtam, hogy készen állok a találkozóra. Ott leszek Törökországban. Remélem, hogy az oroszok nem fogják elkerülni ezt a találkozót. És természetesen Ukrajnában mindannyian szeretnénk, ha Trump elnök ott tudna lenni velünk ezen a törökországi találkozón. Ez helyes elképzelés. Sokat tudunk változtatni. Erdogan elnök valóban képes fogadni egy ilyen magas szintű találkozót. Köszönöm mindenkinek, aki segít!

– írta az ukrán elnök bejegyzésében.

Trump felszólítására a Kreml is reagált, Erdogan is üzent

Oroszországgal nem lehet az ultimátumok nyelvén beszélni, amelyet az európai országok használnak – jelentette ki Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő hétfőn újságíróknak nyilatkozva. Peszkov így kommentálta, hogy több európai ország kilátásba helyezte, hogy további szankciókat vezet be Oroszországgal szemben, amennyiben az megtagadja a tűzszünet bevezetését Ukrajnával.

Az ultimátumok efféle nyelvezete Oroszország számára elfogadhatatlan, nem megfelelő. Nem lehet ilyen nyelven beszélni Oroszországgal

– mondta.

Azt hangoztatta, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök az ukrán válság valós diplomáciai megoldását kívánja elérni, meg akarja szüntetni a konfliktus alapvető okait és meg akarja teremteni a tartós békét, amivel „számos állam vezetőinek támogatását és megértését nyerte el”. 

Kitért rá, hogy Donald Trump amerikai elnök felszólította az ukrán felet: feltétel nélkül vegyen részt az Oroszország által javasolt isztambuli találkozón.

Az orosz javaslatra Recep Tayyip Erdogan is reagált. A török elnök telefonon tárgyalt Volodimir Zelenszkijjel, és úgy fogalmazott:

Ne szalasszák el a béketárgyalások lehetőségét

számolt be róla a RIA Novosztyi orosz hírügynökség. 

A tárgyalás után az ukrán elnök közösségi oldalán közzétett nyilatkozatában kijelentette:

Ukrajna mindig is támogatta a diplomáciát. Készen állok arra, hogy Törökországba menjek. Sajnos a világ még mindig nem kapott egyértelmű választ Oroszországtól a tűzszünetre vonatkozó számos javaslatra.

 Mint ismert, Volodimir Zelenszkij korábban a tárgyalások feltételévé tette, hogy Moszkva egyezzen bele egy mindenre kiterjedő tűzszünetbe. 

Borítókép: Donald Trump amerikai elnök (Fotó: AFP)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.