A rádióriporter életműve

Hanthy Kinga
2006. 02. 14. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fiatalosan aktív szerkesztő, írja róla a műsorújság, mely minősítést tekinthetné szánakozásnak is, csakhogy a gyors számolás meghökkentő eredményt hoz: Rapcsányi László hamarosan nyolcvanegy éves lesz. A riporter életműve című, vele készült beszélgetésből azonban hallhattuk, még mindig a régi. Hangja és temperamentuma ifjonti, mondataiból a régi izgalom és lendület árad, miközben a szerkesztő Juhász Zsolttal felidézi az eltelt negyvenöt év néhány rádiós eseményét. Az egészre úgy sincs idő. Rapcsányi ugyanis kiváló és sok műfajú rádiós volt. Bármikor be lehetett dobni a mély vízbe, felkészültsége, műveltsége és improvizatív képessége révén megoldotta a legélesebb helyzeteket is.
Rapcsányi azt mondja, a rádió sokkal jobban láttat, mint a televízió. Ha valaki a rádióban őszi tájról beszél, az a hallgató szeme előtt megjelenik. A tévé készen adja a képet, ahogy az arcot is. A rádiózásban az is izgalmas, hogy elképzeljük, milyen lehet, aki hozzánk szól. Abban a korban, amikor a rádió és a televízió még egyenrangúként élt egymás mellett, a legjobb rádiósokat megpróbálták a képernyőre csábítani. Az igazi, a vérbeli rádiósok azonban legfeljebb vendégségbe mentek a Szabadság térre, az életük a rádiózás volt. Az a műfaj, amelyik manapság oly könnyűnek és léhának látszik, amit, úgy tűnhet, bárki művelhet: pop- és pornósztár, politikus és színész, ügyvéd és parodista.
Amikor Rapcsányi László tanulta ezt a szakmát, még nem volt divatban az órákon át tartó lefetyelés és röhigcsélés, amit manapság műsornak szokás nevezni. Akkoriban volt ugyan cenzúra, de épp ez a gúzs ösztönözte a legjobbakat arra, hogy keressék az igazmondáshoz vezető utakat, hogy a lehető legtöbbet el tudják mondani a való és nem a Népszabadságban sugallt világból. Ezért virágzott a riport, ezért volt országos családi esemény egy nagy sportverseny, egy műveltségi vetélkedő, Ki mit tud?. Az ország még kíváncsi volt magára. Ma már nem az. Ma már az emberek többségének a szappanoperák jelentik a való világot, a háromfejű emberről szóló borzongató magazinképek a magyar valóságot. Az emberek nyomorúságából bulvár lett, mutogatni való érdekesség.
Vajon tudna-e élni az ifjú és törekvő Rapcsányi László ebben a médiavilágban? Nem veszne-e el örökös játékossága? Hiszen mindig játszott a mikrofon előtt, szóval, gondolattal, személyiségének varázsával. Van-e a riporternek életműve, kérdezte egykor, és a kérdést most, e műsor kapcsán megismételték. Igenis van. Igaza van annak a kollégának, aki, amikor a szerkesztőségi szobába benyitva együtt találta Rapcsányit, Bőzsöny Ferencet, Ágoston Istvánt és Sumonyi Papp Zoltánt így szólt: Na, itt a rádió!
Amikor róluk, a régi nagy rádiósokról beszélünk, nem nosztalgiázunk. Csak a szakma jövőjén merengünk.
(A riporter életműve – Kossuth rádió.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.