Harminc sírt tártak fel a régészek a múlt héten a szombathelyi Művészeti Szakközépiskola és Gimnázium bővítésekor. A föld alól csaknem kétezer éves, római kori leletek kerültek elő, és többségük teljesen épen fennmaradt. Ez lehetővé teszi, hogy belőlük önálló kiállítást is rendezzenek – tudtuk meg Kiss Péter ásatásvezetőtől. A feltárás jelentősége abban áll, hogy segítségével sikerült a Borostyán út mentén fekvő egykori Savaria északi temetőjének további részleteit megismerni. Ez pedig a korabeli temetkezési szokásokról fontos adatokat szolgáltat.
A szombathelyi művészeti iskola főépületét 1950-ben építették, ezért a környéken már akkoriban feltártak hetven sírt, majd a hetvenes években továbbiakat találtak. Mivel hamarosan kibővül az oktatási intézmény, a törvény értelmében a Vas Megyei Múzeumok Igazgatóságának munkatársai megelőző régészeti feltárást végeznek a majdani épület helyén. Eddig ennek a négyszázhúsz négyzetméteres területnek csak az egyharmadát kutattuk át, ezért elképzelhető, hogy további leletekre bukkanunk – mondta Kiss Péter.
Többféle sírt fedeztek fel a régészek. A rómaiak ugyanis alapvetően elhamvasztották a halottaikat, és ez a Krisztus utáni I–II. századból származó leletek alapján ismét bebizonyosodott. Találtunk téglával kirakott, urna- és szórt hamvas sírokat is, valamint a túlvilági élethez nélkülözhetetlennek tartott eszközöket – közölte Kiss Péter. A régészek feltártak két olyan síremléket is, amelyek fölött hamvasztották el az elhunytat.
A leletek között kerámiatárgyak, terrakotta mécsesek, illetve étel-ital tárolására szolgáló korsók, tányérok, üvegedények, valamint bronztükrök, pénzérmék, egy csipesz, egy vaskés és ékszerek is találhatók. Ezek restaurálását azonnal megkezdik a Savaria Múzeumban.

Csak a személyek változnak a baloldalon, a nemzetárulás állandó