Dorfmeister, az ébren álmodó

Tegnap délután az osztrákoknak végre meglett az első torinói, Michaela Dorfmeisternek pedig pályafutása első olimpiai aranya, és ennek is, annak is itt volt már az ideje. A 32 éves alpesi síző nagyon megérdemelte, hogy utolsó idényében feljusson a csúcsra, azok után például, hogy nyolc éve Naganóban egyetlen század másodperccel maradt le a győzelemről.

2006. 02. 16. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Michaela Dorfmeisternek pár hete már volt egy nagy kalandja, de abból inkább nem kért volna. A St. Moritz-i Világkupán több mint száz km/órás sebességgel jött le a lejtőn, amiben persze még nem volt semmi rendkívüli, abban viszont nagyon is, hogy hirtelen egy odatévedt pályamunkás jelent meg előtte. Az ütközés centiken múlott, s amikor Dorfmeister beért a célba – a történtek ellenére azért végigment a pályán –, kellett némi idő, amíg visszatért a való világba. Mert az persze neki is beugorhatott, hogy Regine Cavagnoud, a franciák világbajnoka 2001-ben egy edzésen kísértetiesen hasonló körülmények között vesztette életét.
Az osztrák versenyző azonban a St. Moritz-i affértól függetlenül döntötte el, hogy az idei az utolsó versenyszezonja, s igyekezett belehúzni a végére. Tegnap lesiklásban, San Sicario Fraitevében feltétlenül az esélyesek között kellett számolni vele, mert ugyan a hét szakági Világkupa-futamból csak egyet nyert meg, de további ötön volt dobogós, így már behozhatatlanul vezet a lesiklás Vk-pontversenyében. Amint a bevezetőben már említettük, az 1998-as naganói olimpián egyetlen század másodperccel maradt le az aranyéremről szuperóriás-műlesiklásban az amerikai Picabo Street mögött, négy éve Salt Lake Cityben pedig negyedik, ötödik és hatodik helyeket szerzett. Szóval, ha valakinek, neki igazán kijárt az olimpiai bajnoki arany, amit tegnap a svájci Martina Schild és a svéd Anja Pärson elől csípett el.
„A verseny előtti két napon végig rettenetesen izgultam, éjszakánként alig tudtam aludni” – árulta el az osztrákok által csak Michinek becézett Dorfmeister, aki azt is megjegyezte, hogy ezzel a győzelmével az utolsó álma is valóra vált. Mi pedig levonhatjuk a tanúságot: olykor ébren is lehet álmodni.

S ha egy üzlet beindul. Az osztrákok este már a második aranyérmüket ünnepelhették, ugyanis Cesana Pariolban a szánkósok férfi páros versenyében a Linger testvérek, Andreas és Wolfgang jegyezték a legjobb időeredményt. A második helyen egy német, a harmadikon egy hazai egység végzett a versenyben, amely az olimpia immár sokadik hatalmas bukását hozta. Az ukrán Zserebetszkij, Jazvinszkij kettős az első futamban, több mint 100 km/órás sebességgel felszaladt a falon, majd tehetetlenül csapódott összevissza a betonteknőben. Zserebetszkij a megállást követően azonnal felült, ám Jazvinszkij eszméletét vesztette. A pórul járt versenyzőt a helyi egészségügyi központba vitték, majd onnan azonal kórházba szállították.

Knoch Viktor 1500 méteren elért ötödik helye után kötelező rajta tartani szemünket rövid pályás gyorskorcsolyázóinkon. Nos, Darázs Péter, aki vasárnap a 11. helyen zárt, tegnap 1000 méteren újfent kitett magáért, s beküzdötte magát a szombati folytatásba. Bár az 1500-on aranyérmes dél-koreai An Hjun Szo és a Salt Lake Cityben 500-on harmadik amerikai Rusty Smith mögé szorult, időeredményével legjobb futamharmadikként továbbjutott a 16 közé. Női 500 méteren Huszár Erika már innen próbált továbblépni a nyolcba, s a táv Világkupa-pontversenyének nyolcadik helyezettjeként elméletileg ott is lett volna a helye. Csakhogy a futama rajtjánál pechére felsorakozott mellé a Vk-rangsor harmadikja (a kínai Fu Tien-jü) és az ötödikje (a kanadai Anouk Leblanc-Boucher) is. Ők ketten mentek tovább, Huszár Erikát pedig még az olasz Fontana megelőzte. „Nagyon csalódott vagyok, de remélem, hogy 1000-en és 1500-on javítok” – jegyezte meg a magyar versenyző.

Jevgenyij Pljuscsenko szintén a legjobb úton halad afelé, hogy akárcsak Michaela Dorfmeisteré, az ő álma is beteljesüljön, hiszen a férfi műkorcsolyázók kedd éjszakába nyúlt, rövid programja után tekintélyes előnnyel vezet a mezőny előtt. A háromszoros világ- és ötszörös Európa-bajnok orosznak, aki Salt Lake Cityben ezüstérmes volt a már visszavonult honfitársa, Alekszej Jagugyin mögött, a harmincfős mezőnyből másodikként kellett jégre lépnie, ám ez egyáltalán nem zavarta, hozta a zseniális formáját. Mögötte az amerikai Johnny Weir, a svájci Stephane Lambiel és a francia Brian Joubert az ezüstéremért vívhat különversenyt az olimpiai ezüstéremért. A Palavela csarnokban a kűrben ott lesz Tóth Zoltán is, aki a huszonnegyedik helyen még éppen becsúszott a továbbjutó legjobb huszonnégy közé, de lássuk be, ez is nagy dolog. Mást ne mondjunk, Tóthnak Salt Lake Cityben, mi több, öt vb-fellépése egyikén sem sikerült eljutnia odáig, hogy bemutathassa a szabadprogramját. S mikor máskor tegye, ha nem most, az olimpián.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.