Politikai kritikáktól tartva, csak a választások után, május 18-tól tárgyalja a Fővárosi Bíróság (FB) az MSZP politikusait érintő, az államnak kétmilliárd forint kárt okozó vecsési számlagyár büntetőperét, és hasonló megfontolásból ebben a hónapban kezdődik a brókerbotrány tárgyalása is – értesült lapunk.
– Azért, hogy a bíróság elkerülje a politikai jobb- és baloldalról érkező esetleges kritikákat, a vecsési számlagyár és K&H-botrány tárgyalásai a választások után, májusban kezdődnek – közölte érdeklődésünkre Frech Ágnes, az FB büntetőkollégiumának vezetője. – A pereket a várható érdeklődés és az idézettek nagy létszáma miatt az FB legnagyobb befogadóképességű, esküdtszéki termében tárgyalják úgy, hogy az eljárások bírái, Lassó Gábor és Varga Zoltán kéthetes terminusokban osztják fel egymás között a helyiséget. A kollégiumvezető tájékoztatása szerint a számlagyárügynek hatvan vádlottja van, és három vádirat készült az elkövetett bűncselekményekről.
*
A több mint ötéves büntetőügy 2004 májusában postázott vádirata szerint az elsőrendű vádlott Tokics Péter vállalkozó, aki Holánszki Péterrel – Holánszki Béla vecsési MSZP-s képviselő fiával – közösen 1997-től 2000-ig hajléktalanok adatait pénzért megvásárolta, és így alapított gazdasági társaságokat. A cégek a számlákat befogadó vállalkozások felé jutalék ellenében hamis elszámolásokat állítottak ki, azok pedig adóbevallásaikban a fiktív dokumentumok után visszaigényelték a társasági és a forgalmi adót. Az adónyomozók az MSZP fővárosi, Köztársaság téri székházában 2001 szeptemberében az ügyhöz kapcsolódó bizonyítékokat foglaltak le.
Az ügyészség Tokicsot ötvenhétrendbeli adócsalással és hatvanháromrendbeli magánokirat-hamisítással, míg a 2001. augusztus 22-én előzetes letartóztatásba helyezett, majd a kormányváltás után szabadlábon védekező Balázsi Tamást, a vecsési MSZP-szervezet korábbi elnökét tizennyolcrendbeli adócsalás bűntettével és húszrendbeli magánokirat-hamisítással vádolta meg. Holánszki Péter, aki ellen nemzetközi és hat hazai elfogatóparancs van hatályban, ismeretlen helyre távozott, így ügyét az alapeljárástól elkülönítve kezeli a bíróság. A fiatalabb Holánszki 1999 szeptemberében hamis adatokkal, de a saját fényképével ellátott útlevélkérelmet nyújtott be az illetékes hatósághoz, majd az így elkészült útlevéllel elhagyta Magyarországot. Emiatt több más mellett közokirat-hamisítással is gyanúsítja a rendőrség. Holánszki ellen további hat elfogatóparancs van hatályban, többek között kerítés, üzletszerű kéjelgés elősegítése és más erőszakos, illetve gazdasági jellegű bűncselekmények miatt.
A brókerbotrány 2005 szeptemberében továbbított vádiratában a Fővárosi Főügyészség a másodrendű terheltet, Kerék Csabát bűnsegédként különösen nagy értékre elkövetett sikkasztással, folytatólagosan elkövetett magánokirat-hamisítással és pénzmosással vádolta meg. Az elsőrendű vádlott Kulcsár Attila különösen jelentős értékre, folytatólagosan elkövetett sikkasztás és magánokirat-hamisítás vádjával állhat bíróság elé. Kulcsár Attila a gyanú szerint a K&H Bank Equities brókercégének ügyvezető igazgatójaként 20,8 milliárd forintot forgatott meg jogtalanul, amivel az ügyészség szerint legfeljebb nyolcmilliárd forint kárt okozott. Garamszegi Gábor volt szocialista városatya, a Betonút Rt. résztulajdonosa folytatólagosan és különösen nagy értékben elkövetett sikkasztás miatt felelhet. Váradi János kőbányai MSZP-s önkormányzati képviselőt hivatalos személy által üzletszerűen és folytatólagosan elkövetett vesztegetés bűntettével, továbbá gazdálkodó szervezet dolgozója által üzletszerűen, kötelességszegéssel elkövetett vesztegetés bűntettével vádolják. Baja Ferenc és Puch László szocialista képviselők ügyében a vádhatóság a közelmúltban megszüntette az eljárást.

Kemény üzenetet küldött Gyurcsány volt felesége, szorul a hurok Magyar körül