Elmarad a számonkérés?

Harminc évvel ezelőtt Pavel Minarík, a Münchenben székelő Szabad Európa Rádió csehszlovák részlegének bemondója meglepetésszerűen megjelent Prágában, és nemzetközi sajtóértekezleten részletesen ecsetelte, hogy a csehszlovák titkosszolgálat tagjaként miként rántotta le a leplet „az éter szégyenéről”, vagyis a SZER-ről és az egész csehszlovák emigrációról.

Somogyi Mátyás
2006. 02. 25. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Minarík, aki a Csehszlovák Rádió brnói szerkesztőségében dolgozott, a csehszlovák titkosszolgálat (StB) megbízásából 1969-ben Nyugat-Németországba „emigrált”, ahol beépült az amerikai rádióba. A csehszlovák hírszerző központ 1969 és 1975 között több száz jelentést kapott tőle a SZER „belső titkairól”. Munkájával a Cég elégedett volt, különösen kezdeményezőkészségét értékelte nagyra. Minarík javaslatot dolgozott ki a SZER egyes objektumainak felrobbantására is. Ötletét azonban mégsem ő, hanem évekkel később – 1981-ben – a román titkosszolgálat hajtotta végre, felbérelt terroristákkal.
A hírszerző sztár otthon a rezsim jóvoltából fényes karriert futott be. Arcképét a lapok címoldalon hozták, s leleplező nyilatkozataival volt tele a sajtó. Felderítő tevékenységéről hamarosan könyvet írt, amelyet a szocialista tábor kiadói is megjelentettek. Minarík visszatérése után néhány évig a kijevi egyetemen tanul, majd felveszik a csehszlovák belügy állományába. Gustáv Husák pártfőtitkár és államfő a Vörös Csillag Érdemrenddel tünteti ki a közben ezredessé avanzsált exhírszerzőt.
Az 1989-es politikai fordulat után, mint megannyi volt ügynök, a kommunista párt anyagi támogatásával biztonsági őrző-védő ügynökséget, később konzultációs vállalkozást hoz létre. Amikor vádat emelnek ellene a SZER-ben tervezett merénylet előkészítése címén, a kommunista párt fizeti ki a szabad mozgás feltételéül szabott négyszázezer koronás kauciót. Minarík ügye immár 15 éve fekszik a bíróságok asztalán, ám – elévülések és amnesztiák miatt – máig sikerült elkerülnie a felelősségre vonást.
A kommunizmus bűneit vizsgáló hivatal (UDV) nemrég a Mladá Fronta Dnes napilapban hozta nyilvánosságra kutatásainak Minaríkra vonatkozó legújabb dokumentumait. Ezek szerint Minarík annak idején nemcsak a SZER robbantására szövögetett terveket, de ellopta a müncheni rádióval levelező honfitársaira vonatkozó információkat is. A levelek írói – például jugoszláviai – nyaralásuk alatt küldtek leveleket a müncheni rádiónak, abban a hitben, hogy azok nem juthatnak a csehszlovák cenzúra kezébe. Tévedtek, a rezsim vigyázó tekintetét a SZER-ben is rájuk vetette Minarík által. S ez a legtöbb esetben következményekkel, a munkahelyről való eltávolítással s egyéb „káderintézkedéssel” járt. Prokop Tomek, az UDV munkatársa szerint Minarík nem tekinthető igazi hírszerzőnek, pontosabban illik rá a besúgó vagy a hazai és külföldi ellenzék likvidátora megjelölés.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.