Eurofighter-bevetés a torinói olimpián

2006. 02. 25. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megtört a jég, közel két évtizednyi ráfordítás után az európai védelmi ipar szimbólumának tartott Eurofighter vadászrepülőgép végre megkezdte – igaz, korlátozott – szolgálatát. Az Aeronautica Militare Italiana (AMI), azaz az olasz légierő állományában lévő harci gépek már részt vesznek a torinói téli olimpia biztonságának szavatolására szolgáló „hadműveletben”. Bár a szép vonalvezetésű gépmadár „karmaiként” egyelőre amerikai AMRAAM és Sidewinder rakéták szolgálnak, már folyamatban vannak azok a fejlesztési és beszerzési programok is, amelyek révén évek múltán az Eurofighter európai fegyverzettel büszkélkedhet majd.
A néhány éve Tájfun névre keresztelt konstrukció története sokban tükrözi az európai biztonsági és védelmi identitás kibontakozásának folyamatát, különös tekintettel annak fontos oszlopára, a nemzeti repülőgép- és védelmi ipari cégek konszolidációja révén kialakult jelenlegi védelmi ipari komplexumra.
A történet az optimista megfigyelői és újságírói értékelések szerint sem diadalmenet, a műszaki és pénzügyi kudarcok, halasztott határidők tömkelege: az európai közös fejlesztésű gépet még a hidegháborús környezet, a szovjet fenyegetés ihlette, sokak szerint már eljárt fölötte az idő. A brit–német– olasz–spanyol közös fejlesztésű gép prototípusa 1994-ben emelkedett fel először, nagy viták közepette, Bajorországban – a britek szerint a program támogatásában minduntalan bizonytalan német vezetés nem érdemelte meg ezt a történelmi lépést. Amikor Tájfunra keresztelték, a németek tiltakoztak, mondván, ugyanerre a névre hallgatott egy brit világháborús vadászbombázó, amely német katonák ezreinek a haláláért felelős. Az ellentétek aztán elsimultak, egyrészt azért, mert a fejlesztő országok elöregedő légierejének nagy szüksége van egy új „fegyverzeti platformra”, másrészt azért, mert a program (közvetve és közvetlenül) munkahelyek tízezreit, kutatás-fejlesztési műhelyek százait tartja fenn. Az európai védelmi identitás kibontakozásában azonban azért is fontos szerepük van a Eurofighterhez hasonló termékeknek, mert konkurenciát állítanak az amerikai védelmi iparnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.