Növekedéssel fejezte be a napot tegnap a magyar piaci indikátor, a BUX. Ugyan emelkedéssel nyitott, de később enyhe lassulás alakult ki az index értékében; a zárásra figyelő shortos (eladói pozícióban lévő) befektetők ügyleteiket annullálták, ami a BUX 229 pontos emelkedését okozta a piacon. A zárás előtt megjelenő vevők és a nem túl magas, 21 milliárd forintos forgalom is jelezte, hogy a piac kész a következő napokban egy nagyobb ugrásra, de akár egy kisebb gyengülést is ki lehet nézni a BUX-ból. Az a vélemény, hogy 23 700–23 800 pontos határig emelkedhet a BUX, kezd valóssá válni, a tegnap elért 23 644 pontos szint és a megjelenő shortosok is azt mutatták, hogy lassan kifullad az emelkedés. Elemzők szerint egy nagyobb lendületet adhat az indexnek egy újabb, friss tőke megjelenése, de erre a következő hetekben nem lehet számítani. Jelenleg a legtöbb befektető kivárásra helyezkedik, a magyar választások, az amerikai gazdaság állapota sem indokolja komolyabb invesztíciók elindítását. Tegnap – a szokásos módon – a vezető részvények árfolyamának forgalomaránya alakult a legjobban. Ugyan a nap nyertese a Pannonplast lett 5,1 százalékos emelkedésével, de a műanyagipari cégre a csupán 250 millió forint értékben kereskedtek. A Pannonplast Rt. tegnap közölte, hogy a tulajdonában lévő Pannonplast Polifin A Kft. befektetői konzorciumot hozott létre a miskolci városi önkormányzat által meghirdetett Miskolci Vízmű (Mivíz) Kft. 49,9 százalékának megszerzésére. A konzorcium szakmai tagjai az Aquaplus Kft. és a GW-Borsodvíz Kft. A miskolci önkormányzat kétfordulós, nyilvános, majd meghívásos pályázatot hirdetett a 100 százalékos tulajdonában lévő Mivíz Kft. legfeljebb 49,9 százalékos, 299,4 millió forint névértékű üzletrészének értékesítésére.
A blue chipek sorából viszont a Mol közel 11 milliárd forint értékben fogyott, és árfolyama két százalékkal nőtt. Az olajipari papírok növekedését az olaj árának drágulása egyengette. Javulóban volt a Magyar Telekom is: a távközlési papírok 1,4 százalékkal értek tegnap délután többet csütörtöki záráskori áruknál. A OTP ára 0,8 százalékkal erősödött, a Richter kurzusa viszont nem változott. A kisebb forgalmú részvények közül a már említett Pannonplast mellett az Elmű, a Démász és a Danubius szerepelt igen jól.
A bankközi devizapiacon a forint – csakúgy, mint a BUX – erősödni tudott, a magyar fizetőeszköz az euróval szemben a BÉT zárásakor 252,70–252,80 forintot ért, szemben a csütörtöki 253,20– 253,30 forinttal. Üzletkötők mérsékelt forgalomról számoltak be, az eurót 252,70–253,30 forint között jegyezték, de délelőtt 11 óra tájban már 253 forint alá jutott a kurzus. Úgy tűnik, hamar kisimultak a romló hitelminősítések utáni árfolyamhullámok – mondták a piacon. A magyar és a lengyel jegybank monetáris tanácsának hétfői kamatdöntő ülése előtt valószínűleg a kivárás jellemzi majd a piacokat. Míg a magyar alapkamat várhatóan 6 százalékon marad, a lengyel 25 bázisponttal, 4 százalékra csökkenhet – írta az MTI–Eco.
A nemzetközi tőkepiacokon, azok közül is a térségbelieken, a BUX-hoz hasonlóan emelkedésekkel zártak az indexek, a londoni és a frankfurti tőzsdéken viszont csupán 0,20–0,40 százalékos pluszt sikerült produkálni. A tengerentúlon egymásnak ellentétes árfolyamok alakultak ki, a Dow Jones a tartós cikkek rendelési állományának meredek esése miatt 0,30 százalékkal gyengült a kereskedés első órájának végén. A Nasdaq Composite viszont minimális növekedést mutatott.

Megrázó képek kerültek elő az M5-ös autópályán történt brutális balesetről