Hatalmas földcsuszamlás sodort el két falut a Fülöp-szigetek középső részén, a Leyten szigeti Saint Bernard közelében tegnap hajnalban. Az első adatok szerint kétszáz ember életét vesztette és ezerötszáz eltűnt, de félő, hogy az áldozatok száma akár a kétezret is elérheti.
A kétezer-ötszáz lelket számláló Ginsahuganban ötszáz házat és egy gyerekekkel teli elemi iskolát temetett el a sár, csupán három épület maradt lábon. A hegyekből lezúduló nedves földtömeg magával sodorta az útjába került fákat, a lerombolt házakban pedig tüzek keletkeztek – közölte Rosette Lerias, a sziget kormányzója. Súlyosbította a bajt, hogy a tíz napig tartó viharok elől elmenekült emberek alig néhány órával a katasztrófa előtt tértek vissza a faluba. Richard Gordon, a Fülöp-szigeteki Vöröskereszt vezetője bejelentette, hogy az érintett településekkel megszűnt a telefonösszeköttetés, és az utak járhatatlanokká váltak. Ezért helikoptereken indítanak katonákat és keresőkutyás egységeket a helyszínre – adta hírül a Reuters.
Néhány perccel a földcsuszamlás előtt kisebb földrengés rázta meg a környéket – közölte Rene Solidum vulkanológus, aki úgy vélte, ez okozhatta a katasztrófát. Didita Kamarenta, aki egy közeli hegyoldalban élte át a szörnyűségeket, a helyi rádióban elmondta: hirtelen erős szél csapta meg, és a föld belsejéből erős morajlás hallatszott. A következő pillanatban már a derekáig ért a sár, és segélykiáltásokat hallott. Nemsokára kiderült, hogy a faluból eltűntek a gyerekek, köztük a két kisfia is. A helyi rádió szerint negyvenöt embert sértetlenül mentettek ki a romok közül, hat túlélőt kórházba szállítottak.
A Fülöp-szigeteken évente húsz tájfun söpör végig; két éve ezernyolcszáz ember vesztette életét vagy tűnt el a természeti csapások miatt.

Kemény üzenetet küldött Gyurcsány volt felesége, szorul a hurok Magyar körül