A világ legnagyobb hitelminősítőjének londoni közleménye szerint a kilátásjavítás a hoszszú futamú „BB mínusz” és a rövid lejáratú „B” bel- és devizaadósi osztályzatokra vonatkozik, amelyeket az S&P egyben megerősített.
A „BB mínusz” három-, a „B” ötfokozatnyira van a megszorításokkal már gyenge befektetőinek tekintett „BBB” besorolási sáv alapfokától, a „BBB mínusz”-tól. Szuverén adósok esetében az általános hitelminősítői gyakorlat szerint egy adott osztályzati kilátásmódosítás és az érintett besorolás tényleges módosítása között másfél-két év is eltelhet, és az osztályzatokat rendszerint egy-egy fokozattal módosítják, így Szerbia elvileg még hosszú éveket tölthet a spekulatív, vagyis magas hozamú, viszont nagy kockázatú besorolási sávban.
A Standard & Poor’s által a kilátásjavításhoz fűzött tegnapi elemzés szerint a szerbiai költségvetési konszolidáció, az adósságkönnyítés és a magas nominális gazdasági növekedés jelentősen mérsékelte az államra nehezedő adósságterhet, amely a tavalyi 45 százalékról az idén várhatóan a GDP-érték 40 százalékára csökken. A központi költségvetés mérlege tavaly 1,6 százalékos többlettel zárt, és ez várhatóan a következő években is így marad, tovább csökkentve középtávon az államadósságot – áll az S&P elemzésében.
A cég szerint ugyanakkor a makrostabilitás ingatagságát jelzi, hogy tavaly 17 százalékra szökött az infláció, és a folyó mérleg hiánya is eléri a hazai össztermék nyolc százalékát, bár ez utóbbit jórészt fedezi az „egészséges mértékű” működőtőke-beáramlás. Az S&P szerint mindazonáltal, ha a költségvetési helyzet nem romlik, és nem emelkedik jelentősen a politikai kockázat – például a Koszovó státusáról folyó tárgyalások vagy a hágai törvényszékkel folytatott együttműködés kapcsán –, másfél éven belül elképzelhető a szerb adósosztályzat javítása. A szerb bel- és küladósságot a legnagyobb európai hitelminősítő, a Fitch Ratings stabil kilátású „BB mínusz”-szal tartja nyilván.

Orbán Viktor: „Ukrajnával rosszul járnánk, rossz üzlet!”