Donald Trump hatalmas üzletet kötött a szaúdiakkal

Donald Trump amerikai elnök második ciklusa első jelentős külföldi útjára indult. Szaúd-Arábiát, Katart és az Egyesült Arab Emírségeket látogatja meg három nap alatt. A turné célja gazdasági megállapodások megkötése, védelmi együttműködések bővítése és új stratégiai szövetségek kialakítása, miközben Donald Trump látványosan távolodik az előző ciklus Biden-féle külpolitikájától.

2025. 05. 13. 18:17
Donald Trump amerikai elnök Mohammed bin Szalmán koronaherceg Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Donald Trump vezette adminisztráció célja, hogy új alapokra helyezze a Közel-Kelet gazdasági integrációját. Az úgynevezett Abraham Accords 2.0, azaz az Ábrahám-megállapodások következő lépcsőfoka már előkészítés alatt áll, erősítette meg a Middle East Forum igazgatója, Gregg Roman, aki szerint Trump célja, hogy „az Egyesült Államok világossá tegye szövetségesei számára, hogy nem hagyja el a térséget, hanem közös érdekeket képvisel”.

Donald Trump üzletet kötött Rijádban
Donald Trump üzletet kötött Rijádban
Fotó: AFP

Donald Trump üzletet kötött a szaúdiakkal

Donald Trump amerikai elnök rijádi látogatása során rekordösszegű megállapodásokat kötött Szaúd-Arábiával. 

A Fehér Ház közlése szerint a két ország között létrejött védelmi csomag értéke megközelíti a 142 milliárd dollárt, amelyet a világ eddigi legnagyobb fegyvereladási egyezményeként jellemeztek.

A megállapodás nem csupán korszerű haditechnika szállítására terjed ki, hanem olyan stratégiai területeket is érint, mint a szaúdi légierő és űrprogram fejlesztése, rakétavédelem, tengeri és határbiztonság, valamint a szárazföldi haderő modernizációja. Az együttműködés része az is, hogy az Egyesült Államok képzési és támogatási programokat biztosít a szaúdi fegyveres erők számára, beleértve a katonai egészségügyi szolgáltatásokat és a tisztképzést.

Rijád hatalmas beruházást tervez az USA-ban

A védelmi csomag mellett a Fehér Ház részletesen ismertette a gazdasági együttműködés főbb pontjait is. 

Szaúd-Arábia 600 milliárd dollár értékű beruházást vállalt az Egyesült Államokban, amelynek egyik fő pillére a mesterséges intelligencia fejlesztése.

A szaúdi kormány 20 milliárd dollárt fordít amerikai adatközpontok létrehozására és üzemeltetésére, míg amerikai technológiai cégek további 80 milliárd dollárt fektetnek be olyan „áttörő technológiákba”, amelyek mindkét ország gazdaságát érintik. Emellett amerikai gázturbinákat és energetikai megoldásokat is exportálnak a térségbe, összesen 14,2 milliárd dollár értékben. 

A megállapodás tartalmazza továbbá Boeing 737-8 típusú utasszállító repülőgépek szállítását is, közel ötmilliárd dollár értékben.

A találkozón számos egyéb stratégiai kérdés is napirendre került. A két ország energia- és bányászati ágazatainak együttműködését megerősítő dokumentumokat is aláírtak, és memorandum született az űrkutatásról, a fertőző betegségek elleni közös fellépésről, valamint az amerikai igazságügyi tárcával folytatott kooperációról is. 

Bár ezek a megállapodások nem kötelező érvényű szerződések, diplomáciai jelentőségük meghatározó lehet a jövőbeni kapcsolatok alakulásában.

A megállapodások aláírását követően Trump a szaúdi befektetési fórumon is felszólal, majd a rijádi Diríja At-Turaif világörökségi helyszínen vesz részt díszvacsorán. Holnap további találkozók várják, mielőtt a hivatalos látogatás következő állomására, Katarba utazik tovább.

Borítókép: Donald Trump amerikai elnök és Mohammed bin Szalmán koronaherceg (Fotó: AFP)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.