Fókuszban a vadászati törvény

A vadászati jog mint vagyonértékű jog a vadászterületnek minősülő föld tulajdonosát illeti meg – így szól a vadgazdálkodásról szóló törvény. A földtulajdonosok egy része szerint hiába e kitétel, mert a törvényben találhatók olyan kiskapuk, amelyek révén az is előállhat, hogy a földek birtokosai nem vadászhatnak saját területükön.

Nagy Ottó
2006. 02. 15. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy vadászterület kialakításához minimálisan háromezer hektár szükséges. A területet és annak határait a földtulajdonosi közösségnek – a tulajdonosok közgyűlésének – kell kijelölnie. A döntést továbbítják a megyei vadászati főfelügyelőséghez, ahol a beérkezett javaslatok alapján meghatározzák a vadászterületek határait. A vadászati törvény szerint a közgyűléseken a meg nem jelent, képviselettel nem rendelkező és harminc hektárnál kisebb területekkel bíró földtulajdonosokat automatikusan a jegyző képviseli. A vadászati hasznosításról viszont a területnagyság alapján szavaz a földtulajdonosi közösség. A gondot az okozza, hogy adott esetben a jegyző által képviselt földek nagysága meghaladhatja az összes terület felét, így némelyik faluban a jegyző egy személyben dönthet több ezer hektár vadászati hasznosításáról.
Ezt a gyakorlatot a lapunkat tájékoztató földtulajdonosok kifogásolják, mondván: a törvény arról viszont egyáltalán nem rendelkezik, hogy a területen majdan vadászók tagjai közé automatikusan fel kelleni venni a földtulajdonosokat is. A vadászati törvényt bírálók arra is felhívják a figyelmet, hogy a jogszabály tíz éve született meg, amikor a kárpótlás miatt zavarosabbak voltak a birtokviszonyok, s akkor még érdemes volt bevonni a jegyzőket az ilyen kérdések rendezésébe. Mára azonban nagyrészt letisztultak a tulajdonviszonyok, s a tulajdonosok szeretnének élni törvény adta lehetőségeikkel. A jelenlegi jogszabály szerint egyébként még olyan helyzet is előállhat, hogy akár az összes földtulajdonost ki lehet zárni a vadászatból a tulajdonukban lévő területeken. A vadászati jogért a földtulajdonosoknak fizetendő díjat pedig nem piaci értéken határozzák meg, hanem az árat a földtulajdonosi közgyűlésen szavazzák meg, ahol a nem tulajdonosként – hanem csak vadászni szándékozóként – szavazók érdeke a minél alacsonyabb haszonbérleti díj megállapítása. Ha pedig a jegyzők elfogultak, akkor a földtulajdonosok érdekeinél előrébb helyezhetik saját érdekeiket a földtulajdonosok kárára. A földtulajdonosok viszont úgy látják, hogy a vadászati törvény és a hozzá tartozó végrehajtási rendelet apró módosításaival meg lehet szüntetni az ellentmondásokat, és lehetőséget lehetne teremteni a saját földtulajdonnal és az azzal nem rendelkező vadászok vadászati lehetőségeinek összehangolására. A földtulajdonosok érveire eddig érdemben nem reagált a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium, amely nem tartja szükségesnek a vadászati törvény módosítását, mert a viszszásságok megszüntetését anélkül is megoldhatónak látja. Egyelőre csak annyi biztos, hogy a szaktárca idén, a második fél évben átmeneti szabályozást tartalmazó miniszteri rendelet kiadását tervezi, ám ezzel a felvetett problémáknak csak egy részét próbálja meg orvosolni. Az idő viszont sürget, mert jövő év február 28-án lejárnak a vadászati joggal kapcsolatban tíz évre kötött földbérleti szerződések, ezért idén december végéig meg kell határozni a területek vadászati hasznosításának módját. A vadászati törvényt a ma záruló tavaszi ülésszakban természetesen már nem lehet módosítani, de erre ősszel a földtulajdonosok szerint mindenképpen sort kellene keríteni. Ha ezt nem sikerül elérni, akkor előállhat az a helyzet, hogy a jelentősebb területtel rendelkező földtulajdonosok sem vadászhatnak saját területükön.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.