A brüsszeli kormány támogatja a két nagy francia energiaszolgáltató cég, a Gaz de France (GdF) és a Suez egyesüléséről hozott hét végi párizsi döntést, a lapok viszont aggódnak: szerintük félő, hogy ezzel a belga érdekek háttérbe szorulnak majd. A kérdés azért lényeges, mert a Suez néhány éve megvette a belga energiaszolgáltatót, az Electrabelt, sőt tavaly ősszel felvásárolta a még külső kezekben maradt kisebbségi részvénypakettet is, s így immár száz százalékban a belga cég tulajdonosa. Ennek a tulajdonrésznek köszönhetően Belgiumnak komoly befolyása van a Suezben: az óriáscég bevételeinek 26,4 százalékát ez az ország adja. A Suez legnagyobb részvényese – nyolcszázalékos tulajdonrésszel – egy belga cég, a Groupe Bruxelles Lambert és a Suez elnökének két helyettese is belga. Ha azonban megvalósul a fúzió, akkor az új, egyesült óriáscég legnagyobb részvényesévé a francia állam válik majd, több mint 30 százalékos részesedéssel (a GdF 80,2 százalékban állami tulajdonú), s a belga érdekek érvényesítési lehetősége nyilvánvalóan csökkenni fog.
A Le Soir brüsszeli lap egyenesen úgy fogalmaz, hogy ezzel a lépéssel a franciák „államosítják” a belga energiaszolgáltatást, s a belga energiaügyi minisztérium ezentúl Párizsban lesz. A La Libre Belgique újság jegyzetírója pedig felteszi a kérdést: ugyan hol van a belgák patriotizmusa? „A mi vezetőink mind úgy tesznek, mintha normálisnak találnák, hogy a belga energiatermelést szinte teljes egészében, a gázszolgáltatást pedig túlnyomó többségében a francia állam gyámsága alatt irányítják majd” – olvasható a lapban.
A GdF- és a Suez-ügyletet azért támogatják többen, mert így az olasz Enel felvásárlási ajánlatát is megtorpedózhatják meg. Az Enel szándékai szerint a Suezre adott volna felvásárlási ajánlatot.

Veszélyes betegség fenyegeti a fiatal lányokat