Az európai uniós csatlakozásról beszélt ma belgrádi sajtótájékoztatóján António Costa, az Európai Tanács elnöke.

Mint tudják, a csatlakozás érdem alapú folyamat
– fogalmazott Costa.
A bővítés a bizalomépítésen alapul – hívta fel a figyelmet a továbbiakban. Az Európai Tanács elnöke a következő napokban a csatlakozásra váró balkáni országokat látogatja végig. Körútját Szerbia fővárosában kezdte, ahol konkrét intézkedéseket és a reformok felgyorsítását sürgette. Szerinte a médiaszabadság erősítése, a korrupció elleni küzdelem és a választási törvény reformja terén kellene előre lépnie Szerbiának ahhoz, hogy megnyissák a csatlakozási tárgyalások harmadik klaszterét.
Emellett természetesen az EU közös kül- és biztonságpolitikájához is igazodnia kell Belgrádnak. Ez a gyakorlatban a Koszovóval való viszonyt, valamint – természetesen – Ukrajna támogatását jelenti Brüsszel számára.
Kedves Alekszandar, a bővítés a bizalomépítésen alapul. Tudom, hogy sokan, nemcsak Szerbiában, hanem az egész régióban, elvesztették hitüket ebben a folyamatban. Ma azért jöttem ide, hogy biztosítsam önöket személyes elkötelezettségemről és az Európai Unió teljes elkötelezettségéről a bővítés megvalósítása iránt
– szólította meg Costa a szerb államfőt.
Míg Szerbia tizenhárom évvel a formális tagjelölti státusz elnyerése után még mindig a döcögősen haladó csatlakozási tárgyalásokkal küzd, és a kioktatást és az elvárásokat hallgatja Brüsszeltől, Ukrajna, amely nem egészen három éve lett tagjelölt, akár már 2030 előtt az EU tagja lehet – legalábbis ezt hangsúlyozta Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke egy februárban Kijevben tartott találkozón.
Von der Leyen Gitanas Nauseda litván elnök szavaira reagált, aki 2030. január 1-jét javasolta az ukrán EU-csatlakozás céldátumaként.
Európa biztonsága Ukrajna biztonságától függ. Ezért gyorsítani kell Ukrajna csatlakozását az EU-hoz. Én 2030. január 1-jét javaslom céldátumként
– fogalmazott Nauseda.
Ukrajna érdemei alapján zajlik a csatlakozási folyamat, és ha a jelenlegi sebességgel és minőségben folytatják a reformokat, akkor akár 2030 előtt is sor kerülhet a csatlakozásra
– tett rá egy lapáttal Von der Leyen.
Hasonlóan lelkesen támogatja a mielőbbi ukrán csatlakozást az Európai Néppárt nemrég újraválasztott vezetője, Manfred Weber is, aki ugyanezt a pártcsalád tagjaitól, így Magyar Péteréktől is elvárja.
Mi vagyunk Európa pártja, mi vagyunk a jogállamiság pártja, és mi vagyunk Ukrajna támogatásának pártja
– tette nyilvánvalóvá Weber, hogy kinek az érdekeit is helyezi előtérbe.
Ukrajna felvétele nem jó deal. Ukrajna nem hozzáadott érték, hanem csőd. Óriási hiba, ha az európai pénzeket Ukrajnába küldjük, ahelyett, hogy a gondokkal küzdő európai gazdaság megerősítésére fordítanánk. Ideje lenne, hogy az európai vezetők az európai embereket képviseljék, Herr Weber!
– hívta fel a figyelmet Orbán Viktor.
Borítókép: António Costa, az Európai Tanács elnöke (Fotó: dpa Picture-Alliance via AFP)