Gyorsjelentési láz

Közel egy tucat társaság döntött úgy, hogy tegnap hozza nyilvánosságra tavalyi eredményeit. Ez a Budapesti Értéktőzsde forgalmában komoly fellendülést, mutatójában pedig csökkenést hozott. A befektetők főként a jelentéseket és az azokat követő elemzői kommentárokat figyelték. A BUX index az erőteljes kezdés után lejtmenetbe fordult, s így az előző napi értékéhez képest zárásra 413 pontos veszteséget halmozott fel.

Dénes Zoltán
2006. 02. 15. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csaknem tucatnyi tőzsdei társaság hozta nyilvánosságra tegnap tavalyi eredménybeszámolóját, aminek köszönhetően komoly várakozásokkal indult a kereskedés. A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) indexe, a BUX ennek megfelelően erősen kezdett, ám a folytatás azon elemzői vélekedést támasztotta alá, amely szerint a cégek teljesítményét már beárazta a piac. A felfokozott érdeklődést jelezte a BÉT több mint 35 milliárdos napi forgalma is. A Deák Ferenc utcai fő index a kereskedés végét jelző gong megszólalásakor már 412,95 ponttal veszteséget jelzett. A BUX 1,84 százalékos gyengüléssel, 22 032,57 ponton zárt. A vezető részvények kivétel nélkül a veszteséges oldalon fejezték be a napot, bár az OTP a nyereséges oldalon mozgott szinte az utolsó pillanatig. A bankpapír árfolyama 16 milliárdos forgalomban 0,5 százalékkal, 7500 forintra süllyedt. A második legnagyobb napi forgalmat generáló Mol, bár a kereskedés során 21 150 forinton is cserélt gazdát, végül 1,2 százalékos gyengüléssel, 20 600 forinton zárt. A vezető papírok közül a legerőteljesebben ezúttal a Richter árfolyama ereszkedett. A gyógyszerpapír árfolyama 3,1 százalékkal, 1345 forinttal alacsonyabban, 41 400 forinton fejezte be a napot. Hétfői 0,4 százalékos erősödése után 1,7 százalékkal, 948 forintra ereszkedett a Magyar Telekom. Nem értékelte túlzottan a piac a BorsodChem vezérének magyarázatát a társaság gyengébb eredményeit illetően, s így a papír árfolyama 7,5 százalékkal, 2421 forintra ereszkedett.
A nagyobb forgalmat generáló kisebb kapitalizációjú papírok közül a PannonFlax 11,5 százalékkal, 1505 forintra, a Fotex 8,7 százalékkal, 616 forintra, és az Égis 3,3 százalékkal, 29 005 forintra gyengült. Meglódult viszont a Synergon árfolyama azt követően, hogy gyorsjelentésében 502 millió forintos adózott eredményről számolt be. A társaság árbevételének 37 százalékát teljesítette az év negyedik negyedében. Az informatikai cégcsoport a korábbi évekkel ellentétben még a 372 millió forintnyi elhatárolt öszszeg tavalyi felszabadítása nélkül is több mint 200 milliós nyereséget tudott kimutatni. Ez évi várakozásaik szerint a Synergon nyeresége elérheti a 300 millió forintot. A technológiai papír árfolyama tegnap 315 milliós forgalomban 5,4 százalékkal, 622 forintra javult. A gyorsjelentését tegnap közzétevő Rába árfolyama viszont 4 százalékkal, 649 forintra gyengült. A társaság beszámolója szerint a Rába-csoport a 2004. évi 5,1 milliárd forint üzemi veszteségét tavaly kétmilliárd forint alá tudta szorítani. A Rába 2005. évi konszolidált árbevétele 47,3 milliárd forint volt, ami 17,9 százalékkal haladja meg az előző évi forgalmat. A csoport tavalyi évét 3,1 milliárd forint pénzügyi veszteség rontotta, amelynek következtében a társaság 4,7 milliárd forint veszteséget könyvelhetett el.
Nem változott tegnap a forint árfolyama a bankközi devizapiacon. A eurót lapzártakor 251,35– 251,75 forinton jegyezték, ami szinte teljesen megegyezik a hétfői, 251,60/70 árfolyammal. Az MTI-nek nyilatkozó kereskedők szerint viszonylag nagy forgalmat bonyolított le a bankközi devizapiac, a kiegyensúlyozott kereskedésben az euró kurzusa a nap túlnyomó részében 251,50–251,70 forint körül volt, egyébként pedig az uniós valuta jegyzése 251,20–251,80 forint között ingadozott. Gyakorlatilag a hétfői szinten maradt a dollár is, amellyel 211,50/65 forinton kereskedtek.

Rendkívüli közgyűlés. A Budapesti Értéktőzsde közgyűlése rendkívüli megbeszélést tartott tegnap. A tulajdonosok új igazgatósági tagot választottak, Michael Buhl, a bécsi tőzsde társ-vezérigazgatója személyében, s elfogadta a társaság alapító okiratának módosítását, amely szerint a társaság cégneve – a jogszabályi kötelezettségnek megfelelően – a BÉT zártkörűen működő részvénytársaságra változik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.